Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cinergia: Odważne kino europejskie robione z pasją i sercem

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
materiały dystrybutora
Blisko dziewięćdziesiąt tytułów, 130 projekcji, ponad 40 premier łódzkich w tym dziesięć polskich - to program rozpoczynającej się 23 listopada 23. edycji Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Impreza potrwa do 1 grudnia.

Festiwal o największym dorobku spośród łódzkich wydarzeń filmowych otworzy w tym roku „Ułaskawienie” w reż. Jana Jakuba Kolskiego (trzy nagrody na Festiwalu w Gdyni: najlepszy scenariusz - Jan Jakub Kolski, najlepsze kostiumy - Monika Onoszko, nagroda za główną rolę kobiecą - Grażyna Błęcka-Kolska). Filmem zamknięcia będzie zaś „Shoplifters”, reż. Hirokazu Koreeda (laureat Złotej Palmy w Cannes).

Hasłem tegorocznej edycji Cinergii jest „Odwaga”. Plakat zaprojektowała Marta Frej, nawiązując do kadru z filmu „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego. Pokaz specjalny słynnego obrazu zaplanowano na 29 listopada, w Szkole Filmowej. Po projekcji odbędzie się spotkanie z udziałem Jerzego Stuhra, który jest tegorocznym ambasadorem FKE Cinergia.

Ważnym elementem festiwalu są konkursy - Polskich oraz Europejskich Debiutów i Filmów Drugich. W jury pierwszego zasiądą: Jan Jakub Kolski (przewodniczący), Marcin Borchardt, Edyta Olszówka, Łukasz Orbitowski. Zwycięzca otrzyma Kryształowe Jabłko. - Rola jurora to duży honor, ale i zobowiązanie, dlatego zwykle odmawiam takim propozycjom - podkreśla Jan Jakub Kolski. - Cieszę się jednak na możliwość obejrzenia tylu nowych filmów. Kryterium, którym się będę kierował najsilniej jest poruszenie. Film to efekt często kilkuletniej pracy: jeżeli cała jego struktura utkana jest z serca, to stanowi dla mnie największą wartość.

Na podobną kwestię zwraca uwagę Łukasz Barczyk, który będzie przewodniczącym jury konkursu europejskiego (razem z nim pracować będą: Katarzyna Herman, Mikołaj Trzaska i Mikołaj Pokromski). - W kinie zamieniam się w widza - mówi.- I jakiś film albo na mnie działa, albo nie. Jeżeli do oceniania podchodzi się w ten sposób, to sprawa nagle staje się bardzo prosta.

W Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich rywalizować będą pełnometrażowe fabuły, z dokumentami i animacją - w sumie 11 filmów, wśród nich m.in. „Wilkołak”, reż. Adrian Panek, „Jeszcze dzień życia”, reż. Damian Nenow i Raul de la Fuente oraz „Graniczne cięcie”, reż. Igor Chojna. W konkursie europejskim o główną nagrodę, Kryształową Łódkę, powalczą m.in. „Girl”, reż. Lukas Dhont, „Granica”, reż. Ali Abbasi, „Touch Me Not”, reż. Adina Pintilie.

Panorama Kina Europejskiego podzielona została na trzy bloki: Odkrycia, Mistrzowie i Festiwalowe Przeboje. W pierwszym znalazły się polskie lub łódzkie premiery, m.in. „Rodzina”, reż. Rok Bicek, „Berlin, Barcelona”, reż. Elena Trapé, „Michael Inside”, reż. Frank Berry. W sekcji poświęconej mistrzom zobaczymy najnowsze dokonania Anci Damian („Moon Hotel Kabul”), Alice Rohrwacher („Szczęśliwy Lazzaro”) i Ivana Tverdovsky’ego („Podrzutki”). W sekcji z przebojami zaś pokazane zostaną m.in. filmy „Arktyka”, reż. Joe Penna, „Holiday”, reż. Isabela Eklof, „Kobieta idzie na wojnę”, reż. Benedikt Erlingsson.

W sekcji Polonica zaprezentowane zostaną takie tytuły, jak „High Life”, reż. Claire Denis, „The River”, reż. Emir Baigazin, „Dowłatow”, reż. Aleksey German, „Ajka”, reż. Sergiej Dworcewoj. Po kilkuletniej przerwie powraca na Cinergię Panorama Kina Światowego. Znalazły się w niej m.in. reżyserski debiut Paula Dano „Kraina wielkiego nieba” oraz „Kafarnaum”, reż. Nadine Labaki.

Na Forum nie zabraknie europejskich filmów dla młodych widzów, sekcji poświęconej kinematografii z Finlandii: Pierwszy śnieg oraz klasyki z okazji obchodów stulecia polskiej państwowości: Con Bravura. Dziesięć dekad niepodległości w polskim kinie.

Wydarzenia towarzyszące: Pokazy, koncerty, wystawa

Festiwalowi towarzyszą liczne wydarzenia specjalne. W Filharmonii Łódzkiej 24 listopada odbędzie się koncert skrzypka Nigela Kennedy’ego: Magician of Lublin & Gershwin. 29 listopada w Teatrze Muzycznym zaś będzie można zobaczyć głośny film „Szachista” Raymonda Bernarda z 1927 roku z muzyką na żywo autorstwa Henriego Rabauda w opracowaniu Hani Rani. Janusz Gajos zaprezentuje wystawę swoich fotografii w Galerii ŁTF, a Robert Laska przedstawi swoje zdjęcia w kinie Charlie. Na 26 listopada zaplanowano odsłonięcie gwiazdy Witolda Adamka w Łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej. Cinergia obchodzić będzie również 30-lecie filmu „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore z udziałem Salvatore Cascio, który grał w filmie młodego Toto (29 listopada). A 25 listopada w Heliosie (który obok Charlie będzie festiwalowym kinem) odbędzie się pokaz specjalny filmu „Kto napisze naszą historię” w reż. Roberty Grossman o Archiwum Getta Warszawskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Cinergia: Odważne kino europejskie robione z pasją i sercem - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki