Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cinergia z Europą - XV Forum Kina Europejskiego

Dariusz Pawłowski
Małgorzata Kożuchowska spotka się z widzami w środę wieczorem
Małgorzata Kożuchowska spotka się z widzami w środę wieczorem Marek Zakrzewski
XV Forum Kina Europejskiego ''Cinergia'' w Łodzi zaprasza kolejnych gości. W środę wieczorem w kinie Polonia odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Kożuchowską.

Popularna aktorka przyjedzie do Łodzi na pokaz najnowszego filmu z jej udziałem - czeskiego thrillera ''T.M.A.'' w reżyserii Juraja Hertza.

Kożuchowska spotka się z widzami w sali C kina Polonia o godz. 21, zaraz po projekcji filmu, która rozpocznie o godz. 19.30. Aktorka ma opowiedzieć m.in. o kulisach pracy nad obrazem oraz o tym, jak odnajduje się w tak nietypowym dla siebie repertuarze, jakim jest film grozy. Spotkanie poprowadzi Jolanta Kolano.

Jednym z wydarzeń festiwalu, które jest już za nami, to spotkanie z Danielem Olbrychskim z okazji pokazu specjalnej, odrestaurowanej cyfrowo, reżyserskiej, dłuższej o 22 minuty wersji filmu Volkera Schlöndorffa ''Blaszany bębenek''. Film, nagrodzony Oscarem i Złotą Palmą w Cannes, po ponad trzydziestu latach ponownie trafi do kin.

Aktor opowiadał o przeszłości i współczesności swojej międzynarodowej kariery. W okresie PRL o większości potencjalnych propozycji zza granicy Olbrychski miał dowiedzieć się przypadkiem i po czasie. Na przykład Bertolucci, jak zapewniał artysta, chciał powierzyć mu rolę w filmie ''Wiek XX'', którą ostatecznie otrzymał Gérard Depardieu.

Olbrychski wspomniał także pierwsze spotkanie z Sofią Loren. ''Popioły'' Andrzeja Wajdy otwierały festiwal w Cannes, gdy przewodniczącą jury była właśnie ona.

- Minister Zaorski kazał mi poprosić ją do tańca. Mówił, że taka okazja może mi się już nie przytrafić i odważyłem się- wspominał aktor.

Współczesne dokonania aktora na międzynarodowym rynku to oczywiście występ w hollywoodzkim obrazie ''Salt'', w którym Olbrychski partnerował Angelinie Jolie (film gości właśnie na naszych ekranach). O gwieździe więcej powiedziała obecna na spotkaniu żona aktora, Krystyna Demska, przywołując obraz ciepłej, wrażliwej na losy innych, kochającej swoje dzieci kobiety. Olbrychski zaś mówił o aktorstwie.

- Ci najwięksi są pokorni. Pokora i pewność, że jest się we właściwym miejscu. To miejsce zależy od tego, co się osiągnęło, ale zawsze trzeba udowadniać z pokorą, że to jest właśnie to.

W poniedziałek na festiwalu (szczegółowy program na stronie internetowej www.cinergiafestival.pl) będzie można zobaczyć m.in., w ramach premierowych pokazów specjalnych, filmy ''Kot, jaki jest, każdy widzi'' w reż. Sophie Fillieres (godz. 17.30, kino ŁDK), ''Małe grzeszki'' w reż. Christosa Georgiou (godz. 19.30, kino Charlie) i ''Jak spędziłem koniec lata'' w reż. Alekseia Popogrebskyego (godz. 21.30, kino Cinema City).

''Kot jaki jest, każdy widzi'' opowiada o powieściopisarce Celimene, która czuje kompletną blokadę twórczą i jest znudzona swoim związkiem. Nie jest nawet zadowolona ze swojego imienia. Na szczęście ma życzliwą powierniczkę w Anais, swej niegroźnej prześladowczyni. To wdzięczna komedia o nie do końca poukładanym życiu z Chiarą Mastroianni w roli głównej.

Bohaterem ''Małych grzeszków'' jest Leonidas, młody, ambitny policjant, przypisany do jednej z wysp na Morzu Egejskim. Marzy o rozwiązywaniu ważnych przestępstw, ale niewiele się dzieje w sennej społeczności plaży. Te codzienne rytuały zostają zachwiane, gdy pijak wyspy, Zachariasz, zostaje znaleziony martwy u stóp urwiska. Leonidas wkrótce znajdzie wskazówki, wiążące się z Angeliką, która wraca na wyspę.

''Jak spędziłem koniec lata'' zaś przedstawia samotną wyspę polarną Aarczym na Oceanie Arktycznym. Na stacji badawczej znajduje się dwóch mężczyzn. Siergiej prowadzi bardzo ważne pomiary meteorologiczne, natomiast Paweł, jest świeżo upieczonym absolwentem studiów, odbywającym praktyki. Wkrótce na wyspę przybędzie statek, który ma zabrać Siergieja i zakończyć jego kilkuletni pobyt na wyspie. Mężczyzna jest podekscytowany powrotem na ląd do żony i syna. Pod nieobecność Siergieja, Paweł odbiera tragiczny radiotelegram. Jednak nie potrafi przekazać go współtowarzyszowi i zataja wiadomość. Inspiracją do powstania filmu, były wydarzenia, które miały miejsce na biegunie w 1912 roku, a ich uczestnikami byli N.V. Pinegin i podróżnik Georgio J. Sedov.

Wśród festiwalowych atrakcji są też retrospektywy Ferzana Ozpeteka, Tinto Brassa, Marty Meszaros, Juraja Jakubisko, Benta Hamera, Jana Hrebejka, a także koncert z cyklu Taperzy XXI Wieku - grupa NeLL zagra do filmu Fritza Langa ''Nibelungi: Śmierć Zygfryda''.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki