MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cios w handlarzy narkotykami. Akt oskarżenia przeciwko dilerom haszyszu

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Akt oskarżenia przeciwko handlarzom narkotyków obejmuje pięć osób.
Akt oskarżenia przeciwko handlarzom narkotyków obejmuje pięć osób. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko 5 mieszkańcom województwa pomorskiego wchodzącym w skład zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej międzynarodowego obrotu haszyszem.

Jednocześnie grupa dokonała przemytu znacznej ilości kokainy z Ekwadoru do Niemiec, a następnie do Polski. Postępowanie było prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze Policji oraz Morski Oddział Straży Granicznej.

Zakres prokuratorskich zarzutów

Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku jednemu z oskarżonych zarzucił kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą natomiast pozostałym osobom udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany. Członkowie grupy zostali również oskarżeni o przestępstwa narkotykowe, w tym przemyt oraz obrót znaczną ilością narkotyków. Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Przemyt haszyszu z Hiszpanii w transporcie chrupek

W toku śledztwa prokurator ustalił, że członkowie grupy we wrześniu 2018r. przewieźli z Hiszpanii do Królestwa Danii ponad 455 kilogramów haszyszu o czarnorynkowej wartości ponad 18 milionów złotych. Narkotyki zostały ukryte w transporcie chrupek. Przemyt został udaremniony dzięki informacji przekazanej duńskim organom ścigania przez polską Policję.

Przemyt 407 kilogramów kokainy o wartości ponad 330 milionów złotych

Ponadto członkowie grupy wzięli udział w organizacji przywozu drogą morską z Ekwadoru do Hamburga w Niemczech, a następnie do Gdyni 15 beczek z deklarowaną zawartością zamrożonej pulpy ananasowej. W beczkach ujawniono ponad 407 kilogramów kokainy, stanowiącej równowartość prawie 3,4 miliona zdolnych do odurzenia działek dilerskich, o czarnorynkowej wartości ponad 330 milionów złotych. Ładunek ten, dzięki ustaleniom operacyjnym CBŚP w grudniu 2019 r. został zatrzymany w Gdyni przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Kolejne wątki śledztwa

Aktem oskarżenia objęto jeden z wątków nadal prowadzonego przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku śledztwa dotyczącego działalności zorganizowanej grupy przestępczej złożonej z obywateli polskich, zajmującej się od 2018 roku wprowadzaniem do obrotu hurtowych ilości marihuany i haszyszu poprzez przewożenie tych narkotyków z Hiszpanii do Danii, Niemiec i Polski.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań i czynności w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cios w handlarzy narkotykami. Akt oskarżenia przeciwko dilerom haszyszu - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki