Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cisza wyborcza od północy do godz. 21 w niedzielę [CISZA WYBORCZA ZASADY + PRZEPISY] Wybory 2014

KLM
Cisza wyborcza
Cisza wyborcza Joanna Urbaniec / Polskapresse
Cisza wyborcza: Kiedy jest cisza wyborcza? Po co jest cisza wyborcza? Równo o północy z piątku na sobotę rozpoczyna się cisza wyborcza. Potrwa do niedzieli do godz. 21. To czas, który ma wyborcom posłużyć na zastanowienie się, na kogo oddać swój głos. Dlatego za złamanie ciszy kary są surowe. CZYTAJ WIĘCEJ O CISZY WYBORCZEJ

Cisza wyborcza: Kiedy cisza wyborcza? Po co jest cisza wyborcza?

SPRAWDŹ KONIECZNIE ZANIM BĘDZIE ZA PÓŹNO:
JAK GŁOSOWAĆ W II TURZE WYBORÓW 2014?

Cisza wyborcza w Polsce po raz pierwszy pojawiła się w 1991 roku rozpoczynając się o północy w dniu poprzedzającym głosowanie. Zwykle trwa do niedzieli do 21.00, ale może zostać przedłużona, o ile Państwowa Komisja Wyborcza zdecyduje się przedłużyć głosowanie. W tym czasie pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek sposób agitacji. Z założenia cisza wyborcza ma być czasem, w którym obywatele, po gorącym okresie kampanii wyborczej, mogą zastanowić się, na kogo oddać swój głos.

ZOBACZ KONIECZNIE:
SERWIS WYBORY SAMORZĄDOWE 2014

Cisza wyborcza: Jakie są kary za złamanie ciszy wyborczej?

Media w czasie ciszy wyborczej nie mogą publikować sondaży dotyczących przewidywanych wyników wyborów. Do końca głosowania nie można też podawać wyników sondaży przeprowadzanych już w dniu głosowania. Naruszenie tego zakazu zagrożone jest sankcją grzywny w wysokości od 500 tys. zł do 1 mln zł!

CIEKAWOSTKI O CISZY WYBORCZEJ:
Cisza wyborcza w innych krajach [ZOBACZ, GDZIE MUSZĄ MILCZEĆ]

Zgodnie z prawem, w czasie ciszy wyborczej mogą wisieć plakaty powieszone przed ciszą, ale nie mogą pojawiać się nowe. Nie można rozdawać ulotek wyborczych, ani prowadzić żadnej innej agitacji wyborczej.
Cisza wyborcza w internecie

W internecie, treści zamieszczone przed północą (z piątku na sobotę), mogą pozostać na stronach internetowych, ale nie mogą ulegać żadnej modyfikacji.

Kontrowersyjną sprawą są plakaty umieszczone na środkach transportu publicznego, które zostały naklejone przed ciszą, ale w czasie ciszy wyborczej pojawiają się w miejscach, gdzie wcześniej ich nie było. Zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej takie pojazdy, autobusy, nie powinny wyjeżdżać na trasę, bo może to zostać uznane za złamanie ciszy wyborczej.

Namawianie członków rodziny w prywatnej rozmowie na oddanie głosu na konkretnego kandydata nie jest złamaniem ciszy wyborczej, podobnie jak zachęcanie do udziału w wyborach bez wskazania, na kogo głosować. Natomiast przekonywanie obcych osób do głosowania na konkretnego kandydata to już agitacja i złamanie ciszy wyborczej.


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Cisza wyborcza od północy do godz. 21 w niedzielę [CISZA WYBORCZA ZASADY + PRZEPISY] Wybory 2014 - Dziennik Zachodni

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki