Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz przy ulicy Świętojańskiej w Warcie z dobrymi i złymi wiatrami ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Cmentarz w Warcie
Cmentarz w Warcie Fot. Andrzej Świniarski
Odwiedźmy cmentarz w Warcie (powiat sieradzki) znajdujący się przy ulicy Świętojańskiej. Autorem zdjęć nekropolii jest pasjonat historii Warty i regionu oraz fotografii Andrzej Świniarski. Pokażemy także inne cmentarze naszego regionu. Zachęcamy też do przysłania zdjęć nekropolii na adres: [email protected]

- Pokazałem groby charakterystyczne dla historii naszego miasta - mówi autor fotografii. - Są groby nauczycieli i wychowawców szkół, przedszkola. Na warckim cmentarz spoczywa między innymi aktor Józef Jachowicz aktor scen poznańskich i krakowskich.Jest osobna kwatera zmarłych ze Szpitala Psychiatrycznego w Warcie. Jest także symboliczny grób pilota kpt pil Stanisława Skarżyńskiego. Ponadto groby poległych w I wojnie światowej oraz pomnik Powstania Styczniowego.

Cmentarz w Warcie
Dobre i złe wiatry nawiedzają cmentarz w Warcie znajdujący się na wzgórzu. Jest tam grobowiec rodziny Skarżyńskich. I tablica poświęcona pilotowi Stanisławowi Skarżyńskiemu. To znany warcianin, który jako pierwszy Polak przeleciał Atlantyk. W czasie drugiej wojny walczył w polskich formacjach lotniczych na Zachodzie. Zginął 26 czerwca 1942 roku. Pochowany jest na wyspie Terschelling w Holandii. Na tablicy w Warcie jako datę urodzenia podano 1 maja 1898 roku. W księgach parafialnych data urodzenia to 1 maja, ale 1899 roku. W Warcie pochowany jest także Zygmunt Andrychiewicz (1943).To był wielki artysta-malarz. Studiował i mieszkał przez pewien czas w Paryżu. Wystawiał swoje prace, które dziś budzą zachwyt, w stolicy Francji, ale też w warszawskiej Zachęcie. Nazywany był mistrzem pejzażu i portretu. W Warcie pochowana jest także artystka-malarka Maria Pstrokońska (1941) oraz kolekcjonerka dzieł sztuki Walentyna Pstrokońska (1939). Tamtejsza ziemia otuliła doktora Witolda Uniewskiego, założyciela szpitala psychiatrycznego, Jana Cwendrycha, założyciela chóru Lutnia. Jest zbiorowa mogiła Powstańców Styczniowych, którzy polegli w latach 1863-1864 pod Wartą i Poprężnikami walcząc z wojskami carskimi. Kilkunastu żołnierzy armii pruskiej, poległych w roku 1914, spoczywa we wspólnej kwaterze. Trzech Racieckich biło się za Polskę. Ignacy podczas wojen napoleońskich, Urban w Powstaniu Listopadowym, zaś Stanisław w wojnie z bolszewikami w roku 1920. Ten ostatni spoczywa w Brześciu nad Bugiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki