Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co czwarte dziecko jest zbyt grube

Agnieszka Jasińska
Eksperci przestrzegają, że nieprawidłowe odżywianie najmłodszych zwiększa ryzyko chorób w dorosłym życiu
Eksperci przestrzegają, że nieprawidłowe odżywianie najmłodszych zwiększa ryzyko chorób w dorosłym życiu Grzegorz Gałasiński
Niemowlaki i małe dzieci nie jedzą tego co powinny. Dlatego są albo za grube albo - dużo rzadziej - zbyt chude. Rodzice nie potrafią zapewnić im odpowiedniego żywienia. Maluchy jedzą zbyt dużo słodyczy i tłustego mięsa, zbyt mało warzyw i owoców.

Julka ma dwa i pół roku. Jest bardzo radosnym dzieckiem. Waży 20 kg. To - średnio - 10 kilo więcej niż dziewczynki w jej wieku. Mama Julki twierdzi, że nie wciska jej jedzenia na siłę, a dziecko je tyle, ile potrzebuje. I pije bardzo dużo mleka.

- Lepiej, żeby dziecko miało apetyt i jadło wszystko ze smakiem, niż gdybym miała cały czas martwić się, że Julce nic nie smakuje - uważa mama dziewczynki. - Jak mała pójdzie do przedszkola, to schudnie. No i jak urośnie, to zgubi wagę.

To złudna wiara, ale z takiego założenia wychodzi nie tylko mama Julki.

Eksperci pracujący pod kierunkiem prof. Haliny Weker z Instytutu Matki i Dziecka oraz fundacji Nutricia przedstawili właśnie wyniki badania sposobu żywienia dzieci w wieku od 13 do 36 miesięcy. Aż 54,5 proc. badanych dzieci ma nieprawidłowy wskaźnik masy ciała (indeks BMI), a wartość odżywcza i energetyczna spożywanych przez dzieci posiłków odbiega od zaleceń. Eksperci przestrzegają, że nieprawidłowa dieta najmłodszych zwiększa ryzyko wystąpienia u nich chorób w dorosłym życiu.

CZYTAJ TEŻ: Łódzkie dzieci ważą zbyt dużo

Badanie zostało przeprowadzone na losowo dobranej próbie 400 dzieci .

- 90 proc. badanych dzieci spożywa za dużo soli, a 80 proc. - za dużo cukru. 80 proc. ma dietę zbyt ubogą w wapń i witaminę D - podkreśla Marta Szulc, kierownik Fundacji Nutricia. - Średnie dzienne spożycie witaminy A, witamin z grupy B, witaminy C oraz fosforu, magnezu, cynku i miedzi znacznie przewyższa zalecane ilości. Badanie wykazało również, że ilość białka w codziennym jadłospisie badanych dzieci przekracza trzykrotnie normy żywieniowe.

U 12,5 proc. dzieci stwierdzono niedobór, a u 14,5 proc. - znaczny niedobór masy ciała. Nadwagę i otyłość (czyli poważną nadwagę) ma odpowiednio 14,5 proc. i 13 proc. dzieci.

Eksperci udowodnili, że nawyki żywieniowe kształtowane są już w okresie wczesnego dzieciństwa.

- Odpowiednio skomponowana, zbilansowana i urozmaicona dieta w pierwszych latach życia nie tylko wpływa na prawidłowy rozwój psychosomatyczny dziecka, ale może być również jednym z ważniejszych czynników obniżenia ryzyka rozwoju tzw. chorób dietozależnych w wieku dojrzałym, - przekonuje prof. Halina Weker.

Choroby dietozależne to m.in. otyłość, choroby serca i układu krążenia, cukrzyca, osteoporoza.
Eksperci zgadzają się, że konieczna będzie weryfikacja zaleceń żywieniowych dla dzieci w wieku 13-36 miesięcy. Podkreślają znaczenie uświadamiania rodzicom, że prawidłowe żywienie dziecka jest świetną inwestycją w jego zdrowy rozwój.

***

Warto wiedzieć:

- posiłki powinny być urozmaicone, bogate w owoce i warzywa

- dziecko powinno dostawać 3 główne posiłki i 2 dodatkowe

- pomiędzy posiłkami, oprócz picia, nie powinniśmy podawać dzieciom żadnych przekąsek

- gdy dziecko skończy rok, może już pić mleko krowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki