Co dalej doniesieniem do prokuratury na prezydent Łodzi Hanne Zdanowską i jej urzędników? Bada je teraz Prokuratura Okręgowa

Marcin Darda
Marcin Darda
W 2018 r. prezydent Hanna Zdanowska postępowania w sprawie WZ dla Rochali umorzyła, bo Rada Miejska przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press
Ciąg dalszy sprawy po doniesieniu niedoszłego developera na prezydent Łodzi Hannę Zdanowską i jej urzędników. Doniesienie z Prokuratury Rejonowej Łódź - Śródmieście trafiło właśnie szczebel wyżej, do Prokuratury Okręgowej .

Doniesienie w październiku 2019 r. złożył Jacek Rochala, łódzki architekt, który przy ul. Szczecińskiej planował wybudować apartamentowce. Sprawa o wydanie warunków zabudowy ciągnie się od 2006 r., jednak kluczowe decyzje zapadły po 2010 r., czyli już za kadencji prezydent Zdanowskiej. O co konkretnie chodzi?

Rochala do dziś nie otrzymał WZ na warunkach, jakie powinien dostać, ponieważ urzędnicy m.in. dlatego, że według studium zagospodarowania na jego terenie jest rzeka Zimna Woda, dlatego teren jest oznaczony jako zagrożony podtopieniami. Choć rzeka ta faktycznie istnieje, to jednak nie na działce Rochali. Na działce, której architekt jest właścicielem był tylko sztuczny ciek, czyli rów, zlikwidowany jeszcze w 1985 r. Z kolei na sąsiednich działkach, na których wedle studium płynie rzeka, w rzeczywistości... stoją domy. Fakt nieistnienia na tym obszarze rzeki potwierdził w 2014 r. naczelny geodeta kraju.

A jednak w 2018 r. prezydent Zdanowska postępowania w sprawie WZ dla Rochali umorzyła, bo Rada Miejska przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, z granicami obszaru zagrożonego zalaniem, co teren do potencjalnego zabudowania drastycznie zawężyło. Rochala w doniesieniu pisze, iż ma pięć wyroków sądów administracyjnych, które zobowiązywały UMŁ do wydania WZ zgodnie z aktualnymi mapami, czyli bez rzeki i zgodnie z wskaźnikami, o które wnosił. Jeden z wyroków nałożył nawet karę 2 tys. zł na UMŁ za niewykonywanie wyroków.

ZOBACZ TEŻ:
Prokurator bada doniesienie na prezydent Łodzi Hannę Zdanowską. "W UMŁ wymyślono rzekę, której nie ma, robią wszystko bym nie mógł budować"

Urząd Miasta Łodzi kontruje, że z WZetek, które Rochala otrzymał kilkukrotnie, co najmniej dwie skutkowały wydaniem dokumentów o takich parametrach, o jakie wnosił, a jednak ten odwoływał się za każdym razem do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Rochala zaś tłumaczy, że robił to ze względu na fakt, że Wztki wydawane były z błędami, które uniemożliwiały budowę.

Rochala już po tym, jak zawiadomił prokuraturę, wniósł o nadzór Prokuratury Krajowej nad tym postępowaniem, złożył także nowe dowody. To dlatego śródmiejska prokuratura oddała właśnie akta sprawy do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, która zajmie się rozpoznaniem sprawy.

Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały. Klimat się zmienił.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 33

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
GGośc
15 stycznia, 17:24, Jaro:

Jak koleś wybuduje mieszkania i zaleje to wtedy będzie lament. Ale developer nie będzie już wtedy za to odpowiadał, bo skończy się gwarancja. A wtedy winne będzie miasto, bo wydało zezwolenie.

15 stycznia, 17:28, Gość:

Zaleje. Ale najpierw zaleje innych, bo zasypanie rzeczki nie sprawi że woda zniknie, tylko podniesie się poziom wody w sąsiedztwie.

Tak jest w sprawie wybudowania osiedla domów z 12 szambami w dolinie rzeki ZIMNA WODA ok. 500 m od ul. Szczecińskiej w Łodzi. Nie ma odpowiedzialności Prezydenta Miasta Łodzi za wydane z naruszeniem prawa decyzje wzzt oraz pozwoleń na budowę. Organy kontrolne w Łodzi nie są tym w ogóle zainteresowane, że zlokalizowane poniżej tej inwestycji nieruchomości są podtapianie, tak niestety działa cyt. "Państwo polskie istnieje teoretycznie. Praktycznie nie istnieje ...." dla zwykłych pokrzywdzonych obywateli.

G
Gość
16 stycznia, 08:48, Antykomuch:

Biedny facet . Łódzkie prokuratury ( rejon. i okręg.) są czerwone od samego dołu aż PO szczyt Nie dadzą HZ zrobić krzywdy . Akta będą tam leżeć jeszcze ze dwa lata. W międzyczasie że trzy razy zginą itd.

Dobry wpis.

Dlaczego w Łodzi brak nadzoru Prokuratury Krajowej nad prowadzonymi postępowaniami w prokuraturach?

A
Antykomuch
15 stycznia, 16:33, Gość:

Po pierwsze to nie donos a zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Po drugie największy przekręt w UMŁ ,A.Chojnacki na emeryturze.

Po trzecie w Urzędzie czyszczą dokumenty. Nikomu nic nie udowodnią.

15 stycznia, 17:29, Gość:

Po czwarte: kłamiesz i pomawiasz. Nie ma możliwości "wyczyszczenia" dokumentów, bo to by znaczyło ich zniszczenie.

Albo podmianę. Głupa udajesz alboś debil z urodzenia

r
russel
15 stycznia, 17:43, pop:

Pamiętam te 18 miliardów , które dobiło PRL. Dlatego od czasu do czasu spoglądam sobie na dane dotyczące eksportu . Na wiki jest taka tabelka : kraje według wielkości eksportu. I tam według danych z roku 2017 Polska jest na 24 miejscu ( na świecie z eksportem 221 miliardów dolarów ) . Dane za 2019 rok wskazują, że Polski eksport wzrósł do około 270 miliardów dolarów ( dostępne sa dane za 11 miesięcy tego roku) . Istnieje więc szansa, że przeskoczyliśmy Arabię Saudyjską , która była na 20 miejscy z eksportem 231 miliardów. Wiem ,ze minęło 40 lat i te 18 miliardów Gierka to są zupełnie inne dolary, ale my też jesteśmy w zupełnie innym miejscu. I wtedy modlę się o jeszcze 20 lat spokoju dla Polski ( modlę w przenośni, bo jestem niewierzący ). A potem dowiaduję sie , że miał miejsce zamach stanu bo kamerzysta pisowskiej telewizji zderzył sie z przedstawicielka opozycyjnego marszałka. Albo , że sędziego Żurka pozbawiono dobrze płatnych funkcji. I w obliczu takich dramatów te 270 miliardów dolarów eksportu przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Mam tylko jedną uwagę: Ludzie opamiętajcie się ! zródło gazeta .pl

15 stycznia, ‎17‎:‎52, Gość:

Idiota

mistrzowski komentarz obrazujacy dokladnie w jakim (pozytywnym) kierunku zmierza obecnie Polska I dlaczego POlscy TOTALNI wespol z zagranica ktorej ten gwaltowny rozwoj Polski nie w smak tak bardzo nieustannie na nia POluja I rzucaja klody POd nogi. targowica sie POwtarza

A
Antykomuch

Biedny facet . Łódzkie prokuratury ( rejon. i okręg.) są czerwone od samego dołu aż PO szczyt Nie dadzą HZ zrobić krzywdy . Akta będą tam leżeć jeszcze ze dwa lata. W międzyczasie że trzy razy zginą itd.

r
russel
15 stycznia, 16:27, Hanka Skazanka:

Bez koperty ani rusz. Widzicie jak jest.

Kto Hance dał już wybudował.

15 stycznia, 16:30, El:

Rymowanki pisowskiego goovniarza.

Jak chcesz oskarżać to złóż doniesienie do prokuratury.

15 stycznia, 17:29, Łodziak:

Piierdolisz POwska sciero 😎

15 stycznia, 17:55, Gość:

Merytoryczna odpowiedź. Teraz już wiemy dwie rzeczy:

1. Brak merytorycznych argumentów.

2. Odgórnie sterowana polityczna nagonka ze strony PiS.

Bo nawet kłamać trzeba umieć...

15 stycznia, ‎18‎:‎06, Gość:

Grodzki też kopert nie brał. Kto w szambie siedzi mydłem nie pachnie POwskie szumowiny.

PO to knajacki jezyk z dna szamba korupcji

R
RUSSEL
15 stycznia, ‎18‎:‎32, Rzeczywistosc:

Hahaaaaa.....

Nie dosc ze to oszustka skazana prawomocnym wyrokiem to teraz okazuje sie ze bez korzysci materialnej nie da sie w tej dziurze zwanej miastem nic zalatwic w urzędzie....

TERAZ okazuje sue?!przeciez tak bylo od POczatku jej (nie)rzadow w miescie meneli glosuJacych na nia stadnie jak barany

x
xXx
15 stycznia, 16:33, Gość:

Po pierwsze to nie donos a zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Po drugie największy przekręt w UMŁ ,A.Chojnacki na emeryturze.

Po trzecie w Urzędzie czyszczą dokumenty. Nikomu nic nie udowodnią.

15 stycznia, 17:29, Gość:

Po czwarte: kłamiesz i pomawiasz. Nie ma możliwości "wyczyszczenia" dokumentów, bo to by znaczyło ich zniszczenie.

15 stycznia, 17:30, Urzędnik:

To chyba w urzędzie nie pracowałeś 🤣

Nie ma się czym chwalić urzędasie.

m
można

Można było wybudować osiedle 12 domów w dolinie rzeki Zimna Woda ok. 500 m od ul. Szczecińskiej w Łodzi. W UMŁodzi wydano w maju 2014r. 6 decyzji pozwoleń na budowę budynków jednorodzinnych z 12 szambami oraz pozwolenie na budowę drogi dojazdowej do nich (bez wniosku inwestora i decyzji wzzt). Po odbiorze w 2016r. przez PINB w Łodzi okazało się, że wybudowano 6 budynków dwurodzinnych z 12 szambami, ale do dzisiaj brak jest prawomocnych decyzji wzzt dla tej inwestycji. Sprawa obecnie po raz kolejny będzie rozpatrywana przez NSA, a ostatni wyrok sygn. akt II OSK 1348/17.

j
jednak można

Można było po tym programie wybudować osiedle 12 domów w dolinie rzeki Zimna Woda ok. 500 m od ul. Szczecińskiej w Łodzi.

W UMŁodzi wydano nie informując bezpośrednich sąsiadów w maju 2014r. 6 decyzji pozwoleń na budowę budynków jednorodzinnych z 12 szambami oraz decyzję pozwolenie na budowę drogi dojazdowej do nich (bez wniosku inwestora i decyzji wzzt). Po odbiorze w 2016r. przez PINB w Łodzi okazało się, że wybudowano 6 budynków dwurodzinnych z 12 szambami, ale do dzisiaj brak jest prawomocnych decyzji wzzt dla tej inwestycji. Sprawa obecnie po raz kolejny będzie rozpatrywana przez NSA, a ostatni wyrok NSA sygn. akt II OSK 1348/17

G
Gość

Oj pani prezydent prosze sie rozgladać cichociemny bruździ pani a pani dala mu stanowisko za 20 tys miesiecznie a ten typ za loda sprzeda każdego

R
Rzeczywistosc

Hahaaaaa.....

Nie dosc ze to oszustka skazana prawomocnym wyrokiem to teraz okazuje sie ze bez korzysci materialnej nie da sie w tej dziurze zwanej miastem nic zalatwic w urzędzie....

G
Gość
15 stycznia, 16:33, Gość:

Po pierwsze to nie donos a zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Po drugie największy przekręt w UMŁ ,A.Chojnacki na emeryturze.

Po trzecie w Urzędzie czyszczą dokumenty. Nikomu nic nie udowodnią.

15 stycznia, 17:29, Gość:

Po czwarte: kłamiesz i pomawiasz. Nie ma możliwości "wyczyszczenia" dokumentów, bo to by znaczyło ich zniszczenie.

Pomówienie? Niszczenie notatek służbowych, sprawozdań ze spotkania mało? Proszę spytać Wujka albo Blachy co się dzieje

G
Gość
15 stycznia, 16:27, Hanka Skazanka:

Bez koperty ani rusz. Widzicie jak jest.

Kto Hance dał już wybudował.

15 stycznia, 16:30, El:

Rymowanki pisowskiego goovniarza.

Jak chcesz oskarżać to złóż doniesienie do prokuratury.

15 stycznia, 17:29, Łodziak:

Piierdolisz POwska sciero 😎

15 stycznia, 17:55, Gość:

Merytoryczna odpowiedź. Teraz już wiemy dwie rzeczy:

1. Brak merytorycznych argumentów.

2. Odgórnie sterowana polityczna nagonka ze strony PiS.

Bo nawet kłamać trzeba umieć...

Grodzki też kopert nie brał. Kto w szambie siedzi mydłem nie pachnie POwskie szumowiny.

G
Gość

dziwne, zaiste dziwaczne ze w Lodzi nie dostal takiej wztki jakiej chce.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3