Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co kupić seniorowi pod choinkę

Marek Niedźwiecki
Już nawet za kilkadziesiąt złotych można nabyć marzenie wielu seniorów - prosty telefon komórkowy, przeznaczony głównie do rozmów, wysyłania sms-ów i słuchania radia. Inne zalety takiego aparatu to proste menu, duże klawisze, latarka, blokada klawiatury, zegar, alarm i organizer (notatnik do planowania ważnych wydarzeń). W firmowym komplecie znajduje się praktyczna baza - ładowarka, zapewniająca stałe naładowanie akumulatora, a tym samym umożliwiająca prowadzenie długich rozmów.

Można też spróbować wprowadzić seniora w świat elektronicznych książek i czasopism, kupując mu pod choinkę za kilkaset złotych czytnik e-booków. Używając e-booka, starszy czytelnik szybko się przekona, że różnica pomiędzy e-tekstem a tradycyjnym papierem jest niewielka, a możliwość regulacji tła, kontrastu i wielkości czcionki sprawia, że e-czytanie jest znacznie wygodniejsze i dostosowane do indywidualnych potrzeb. Co więcej, dysponujemy tysiącami książek, a mając wbudowane łącze możemy mieć pod ręką niektóre usługi internetowe, w tym możliwość informowania przyjaciół o czytanych książkach czy śledzenia rekomendowanych przez nich lektur. Teraz też jest dużo łatwiej być na bieżąco z nowościami. Z e-bookiem zwykle otrzymujemy za darmo kilka lektur, a dołączone kody rabatowe pozwalają na zakup kolejnych tytułów ze znaczną zniżką. Oczywiście, można też korzystać z darmowych bibliotek.

Seniorom niedomagającym zapewne przydatne będą urządzenia do masażu czy relaksu. Na przykład masażer do stóp zasilany sieciowo, umożliwiający masaż bąbelkowy, relaksacyjny, wibracyjny - z funkcją podtrzymywania temperatury wody. Dodatkowe wyposażenie takiego urządzenia to zwykle rolki do masażu stóp oraz wymienne końcówki do masażu punktowego (pumeks, szczotka, kolce itp.). Nieco więcej (300-400 zł) kosztować nas będzie krzesełkowa mata masująca, z możliwością wybrania kilku stref masażu i funkcją ogrzewania, sterowana za pomocą pilota.

Zawsze przydatny będzie - najlepiej automatyczny - ciśnieniomierz, służący do pomiaru ciśnienia krwi na ramieniu. W rodzinie przyda się model zapamiętujący kilkadziesiąt pomiarów dla kilku osób. Zwykle, oprócz pomiaru ciśnienia, urządzenie takie wyposażone jest w funkcję pomiaru pulsu. Ponadto na wyświetlaczu LCD, poza pomiarami medycznymi, wyświetlana jest aktualna data i godzina. Ciśnieniomierz taki często posiada też wskaźnik rozładowania baterii oraz funkcję informującą o arytmii serca.

Nie tylko na chłodniejsze dni przyjacielem seniora - zwłaszcza cierpiącego na schorzenia reumatyczne - może być koc elektryczny z wielofunkcyjnym programatorem. Zwykle wykonany z miękkiego polaru o ciekawej kolorystyce i wzornictwie, może być prany - po odłączeniu przewodu zasilającego! Koc posiada regulację czasu pracy, a regulacja temperatury pozwala na precyzyjne ustalenie parametrów pracy.

Gdy słuch już nie ten, co przed laty, i radio czy telewizor trzeba podkręcać bardziej niż do tej pory - to sygnał, że warto byłoby namówić seniora na specjalistyczne badanie i zakup słuchowego aparatu. Tu jednak bądźmy świadomi, że dobieranie takiego aparatu musi być poprzedzone skrupulatnymi badaniami i oceną ubytku w specjalistycznym gabinecie protetyka słuchu. Jedno jest pewne, że odpowiedź na podstawowe pytanie, które zadają sobie osoby niedosłyszące - jaki aparat słuchowy wybrać? - jest w miarę prosta: taki, w którym słyszalność będzie najlepsza pod względem zrozumienia mowy oraz naturalności odbieranego dźwięku.

Samopoczucie seniora może też poprawić turnus rehabilitacyjny - tygodniowy lub dwu-, a nawet trzytygodniowy. Zwykle seniorowi - najczęściej ze względów finansowych - trudno zdecydować się na kilkusetzłotowy wydatek. Ale gdy otrzyma taki „wyjazdowy” prezent pod choinkę, z pewnością - po powrocie… - będzie wdzięczny. Zwłaszcza, że wybór - pod względem wyposażenia i geograficznego położenia - nowoczesnych ośrodków świadczących takie usługi jest coraz większy, a znaczna część z nich dysponuje bogato wyposażoną bazą zabiegową.

Ponadto wykwalifikowany personel tworzy zwykle miłą, wręcz rodzinną atmosferę, z nadzieją na to, że zadowolony pensjonariusz znów do ośrodka przyjedzie. Rehabilitacja łączona jest z innymi atrakcjami - imprezami rozrywkowymi i wycieczkami po okolicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki