Co lepsze: podupadły, pusty kościół czy warsztat po...

  Co lepsze: podupadły, pusty kościół czy warsztat po remoncie?

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Za miesiąc lub dwa w poddębickim kościele ewangelicko-augsburskim będą... Teatr Integracji oraz Pijalnia Wód Termalnych. Zapuszczony budynek został wyremontowany i uzyskał nowe, świeckie funkcje.
  Kościół w Poddębicach ma już odnowioną ceglaną fasadę

  Kościół w Poddębicach ma już odnowioną ceglaną fasadę ©UM w Poddębicach

  Nie jest jedynym miejscem kultu w regionie, który z braku wiernych służyć będzie innym niż do tej pory celom. W dawnej synagodze w Inowłodzu od kilku lat z powodzeniem działa sklep spożywczy, a w synagodze w Piotrkowie - biblioteka publiczna. Kościoły katolickie w naszym regionie wciąż trwają, choć liczba wiernych z każdym rokiem maleje.

  Teatr uratuje kościół

  Kościół w parku miejskim w Poddębicach zbudowany został w 1871 roku przez poddębicką rodzinę Zakrzewskich dla niemieckich osadników. Budynek wykonany jest z czerwonej cegły, ma białą, ozdobną dzwonnicą w stylu neorenesansowym.

  Od początku kościół służył licznej w Poddębicach parafii luterańskiej. Po drugiej wojnie światowej liczba wiernych drastycznie zmalała i z biegiem lat budynek zaczął podupadać.

  - Kościół był w dramatycznym stanie - mówi Jan Cieślar, biskup warszawskiej diecezji ewangelicko-augsburskiej, do której należą Poddębice. - Kilkunastu wiernych z powiatu poddębickiego nie jest w stanie utrzymać budynku, który przed wojną służył trzem tysiącom ludzi. Dlatego zdecydowaliśmy się na przekazanie kościoła.

  Kościół Ewangelicko-Augsburski sprzedał budynek za symboliczną złotówkę (plus 22 proc. VAT) miastu.

  W budynku powstaną Teatr Integracja dla osób niepełnosprawnych oraz Pijalnia Wód Termalnych.

  - Kościół jest bardzo ładnie położony w centrum miasta i niedaleko źródła termalnego - tłumaczy decyzję o przejęciu i remoncie kościoła Piotr Sęczkowski, burmistrz Poddę-bic.

  Projekt prowadzony jest w ramach kompleksowej rewitalizacji centrum Poddębic. Oprócz kościoła, wyremontowane mają być fasady kamienic i wymieniona nawierzchnia. W centrum miasta powstała już termalna, kolorowa fontanna. Tylko w tym roku miasto na rewitalizację ma przeznaczyć 30 mln zł.

  Sam kościół zyskał nowy wygląd. Podczas konserwacji wnętrza okazało się, że pod beżową farbą olejną znajdują się oryginalne malowidła, które zostały odrestaurowane. W głównej nawie przy wejściu pojawiły się misy z kranami do wody termalnej, a na zapleczu toaleta i podjazd dla osób niepełnosprawnych.

  Parafia poddębicka zachowała możliwość odprawiania w kościele niedzielnych nabożeństw raz w miesiącu oraz w święta. Za dzierżawę kościoła na nabożeństwa na czas nieokreślony zapłaciła złotówkę.

  Kościół w Poddębicach miał więcej szczęścia niż podobna budowla w Radomsku. W latach 60. XX w. w centrum miasta zburzono do fundamentów kościół protestancki, choć nie był w najgorszym stanie technicznym.

  Dziś w tym miejscu stoją pawilony handlowe.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo