Co można wyczytać z twarzy: Grzegorz Załuski analizuje...

  Co można wyczytać z twarzy: Grzegorz Załuski analizuje mimikę polityków [GALERIA]

  Jakub Szczepański

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Radosław Sikorski
  Grzegorz Załuski: Minister chce być prawdziwym dyplomatą i rzeczywiście nim jest. Rzeczywiście, nie należy mu odbierać sprawności, bo jako polityk jest
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  - Pamiętajmy, że mimika ujawnia zarówno to, co chcemy pokazać, jak i to, co chcemy ukryć - mówi Grzegorz Załuski, certyfikowany senior instruktor BodyLanguage Institute w Waszyngtonie, w rozmowie z Jakubem Szczepańskim.
  Wcześniej rozmawialiśmy o gestach, teraz przechodzimy do mimiki. To również nieodzowna forma polityki?
  Mimika jest nieodzowną częścią polityki i tego, jak analizuje się mowę ciała. Ciężko odbierać komunikat i komuś wierzyć, kiedy twarz jest pogodna, a jednocześnie gestykulacja pokazuje co innego. To sytuacja, kiedy rękoma pokazuje się wielką otwartość, a buzią smutek. Takie zachowanie od razu czyni mówcę niewiarygodnym. Mówiąc o reakcji twarzy i głowy, warto wspomnieć o najważniejszej informacji: twarz ujawnia zarówno to, co chcemy pokazać, jak i to, co chcemy ukryć.

  Co to oznacza?
  Oznacza to, że twarzą uczymy się maskować ekspresję i emocje.
  Robią to również politycy. Udają uśmiech, smutek czy radość. Ale czasem nie potrafią powstrzymać niektórych elementów mimiki. W analizie ruchów twarzy bardzo ważne jest to, że są one uaktywnianie przez mięśnie wiarygodne.

  Przyznam, że termin "mięśnie wiarygodne" brzmi dość zabawnie.
  Mięśnie wiarygodne twarzy ciężko kontrolować. Uaktywniają się dzięki autonomicznemu układowi nerwowemu. Z kolei ten zaczyna działać za sprawą systemu limbicznego, części mózgu odpowiadającej za działanie, a nie myślenie. Ta część decyduje na przykład o tym, że oddychamy podczas snu.

  Chodzi o ruchy, nad którymi nie trzeba się zastanawiać?
  Chodzi o coś, co robimy automatycznie. Jeżeli ktoś wejdzie do pomieszczenia i krzyknie "pożar", to właśnie ta część mózgu będzie odpowiadała za przepompowanie krwi do kończyn dolnych. Bo właśnie w ten sposób ssaki reagują na stres. W takiej sytuacji możemy zblednąć. To też oznaka stresu, który towarzyszy również kłamstwu. Oczywiście, stres bywa również powodowany zupełnie czym innym. Nie ulega natomiast wątpliwości, że z pewnością jest to sygnał.

  Wróćmy do twarzy i kłamstwa.
  Człowiek w naturalny sposób nie jest skonstruowany tak, żeby kłamać. Jeżeli chcemy przekazać informację nieprawdziwą albo taką, w którą nie wierzymy, to nasz system wewnętrzny każe nam mówić prawdę, ale nasz rozum - biorąc pod uwagę to, co chcemy zrobić - nakazuje nam kłamać. To pewien dualizm. Z niego wynikają niektóre niespójności.

  Jak u ministra Sikorskiego?
  Na zdjęciu widać, że chce przyjąć zasady konwencji. Stara się być sympatyczny i uśmiechnięty.

  Prawdziwy dyplomata.
  Minister chce być prawdziwym dyplomatą i rzeczywiście nim jest. Rzeczywiście, nie należy mu odbierać sprawności, bo jako polityk jest niezwykle sprawny. Ale w tym przypadku jego uśmiech jest ewidentnie nieprawdziwy.

  Dlaczego?
  To maska. Twarz jest jedną z największych masek. Nie bez kozery mówimy, że zakładamy odpowiednią maskę do odpowiedniej gry. W ten sposób dopasowujemy się do sytuacji. W tym przypadku minister Sikorski chciał być sympatyczny dla dziennikarzy i chciał się uśmiechnąć. Literalnie, czyli gdybyśmy mówili o zero--jedynkowym kłamaniu, to zdefiniowałbym tę sytuację jako kłamstwo.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  PO "dogłębnej analizie" specjalnie dobranych fragmentów fimów

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  wyszło jak zawsze.
  Ci z PO to wytrawni "politycy", a poseł Błaszczyk z PiS jak zwykle jest be !!!
  Przypomina to "ranking polityków" przeprowadzany w tygodniku "PO-lityka".

  Polecamy

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny