Co piąte dziecko w Łódzkiem jest za grube

  Co piąte dziecko w Łódzkiem jest za grube

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Lekarze mówią o złej diecie młodych ludzi

  Lekarze mówią o złej diecie młodych ludzi ©123RF

  Pięciolatka ważąca 45 kg i 12-latka, ważąca 103 kg trafiły do poradni chorób metabolicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. To efekt złych nawyków żywieniowych. W Łodzi i regionie z nadwagą i otyłością zmaga się już 18 proc. dzieci i nastolatków.
  Lekarze mówią o złej diecie młodych ludzi

  Lekarze mówią o złej diecie młodych ludzi ©123RF

  Na alarm bije UNICEF. W najnowszym raporcie tej międzynarodowej organizacji czytamy, że w Polsce liczba dzieci z nadwagą rośnie najszybciej w Europie.

  - Może nie bijemy jeszcze rekordów wagi u naszych dzieci, ale dzieci otyłych przybywa bardzo szybko - mówi docent Marcin Tkaczyk, zastępca kierownika Kliniki Nefrologii i Dializoterapii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. - W ciągu ostatnich 10 lat liczba leczonych u nas dzieci z nadwagą i otyłością wzrosłą o 10 proc. To bardzo dużo. Problem jest charakterystyczny dla społeczeństw przemysłowych. W statystyce zbliżamy się do Stanów Zjednoczonych, a to bardzo niepokojące.

  Z badań Zakładu Zdrowia Publicznego Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, którymi objęto wszystkie województwa, wynika, że Łódzkie jest na ósmym miejscu. W naszym regionie z nadwagą i otyłością zmaga się prawie 18 procent dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Problemy z dużą nadwagą mają najczęściej dzieci w wieku 5 - 6 lat, chłopcy w wieku 14 - 17 lat oraz dziewczynki w szkołach podstawowych, czyli między 6. a 12. rokiem życia. Mniej otyłej młodzieży jest w liceach, a najmniej w gimnazjach. Nadwaga najczęściej dotyka jedynaków.

  - Mamy 10-letnich pacjentów, u których zdiagnozowaliśmy stłuszczenie wątroby. Kilkuletnie dzieci z powodu otyłości mają też nadciśnienie, a nawet cukrzycę. Ten problem bardzo szybko postępuje - mówi dr Ewa Starostecka, kierownik poradni chorób metabolicznych w szpitalu Matki Polki. - Zatrważające jest to, że mamy wielu pacjentów, u których wskaźnik masy ciała (BMI), czyli stosunek wzrostu do wagi, przekracza 38, a norma wynosi od 20 do 25. Wielu naszych pacjentów waży powyżej stu kilogramów. W większości jest to efekt złych nawyków żywieniowych.

  CZYTAJ WIĘCEJ W CZWARTKOWYM DZIENNIKU ŁÓDZKIM

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo