Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co piąty Polak sprząta mieszkanie codziennie, większość raz w tygodniu. Jak często sprzątają Niemcy i Włosi? Ile jest prawdy w stereotypach?

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Podejście mieszkańców różnych krajów do porządku w domu potrafi bardzo się różnić, a coraz częściej te zadania powierzane są zewnętrznym usługodawcom. Według danych z raportu, wartość rynku usług sprzątania w UE szacowana jest obecnie na 131 mld euro.
Podejście mieszkańców różnych krajów do porządku w domu potrafi bardzo się różnić, a coraz częściej te zadania powierzane są zewnętrznym usługodawcom. Według danych z raportu, wartość rynku usług sprzątania w UE szacowana jest obecnie na 131 mld euro. Karina Trojok / Polska Press
Gdy przychodzi do troski o dom, okazuje się, że europejskie kraje cechuje duża różnorodność, a wiele stereotypów - np. ten o bałaganiarskich Włochach lub pedantycznych Niemcach - odeszło do lamusa. W mieszkaniowych porządkach Europejczyków pojawiają się też nowe trendy: standardem na Zachodzie stają się usługi firm sprzątających, z których korzysta przykładowo już niemal co trzeci mieszkaniec Luksemburga.

Spis treści

Wygodny Luksemburczyk, nie taki pedantyczny Niemiec. Wyniki najnowszego badania firmy Batmaid "Cleaning consumption habits – black market – use of cleaning services" obalają stereotypy o tym, jak o porządek dbają Europejczycy. Jak w zestawieniu z innymi prezentują się Polacy?

W tym roku szwajcarska firma Batmaid, z branży usług czystości, przeprowadziła szeroko zakrojone badanie europejskich zwyczajów związanych ze sprzątaniem. Wzięło w nim udział 2000 respondentów, m.in. ze Szwajcarii, Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Luksemburga czy Austrii. Jak się okazuje, podejście mieszkańców tych krajów do porządku w domu potrafi bardzo się różnić, a coraz częściej te zadania powierzane są zewnętrznym usługodawcom. Według danych z raportu, wartość rynku usług sprzątania w UE szacowana jest obecnie na 131 mld EUR .

Jak często sprzątamy swoje mieszkanie?

Większość Europejczyków, w tym Francuzi, Holendrzy czy Szwajcarzy wykonuje porządki średnio kilka razy w tygodniu. Podobnie jest u Niemców. Mimo, że u naszych sąsiadów przeważa ten model, ponad ⅓ badanych sprząta tylko raz na tydzień, co może kłócić się ze znanym stereotypem. Co ciekawe, Włochów pod względem cechuje największe umiłowanie czystości: chociaż przeważająca część (40%) sprząta dom kilka razy w tygodniu, to aż 39% poświęca czas na tę pracę codziennie. Z kolei niemal połowa (45%) Belgów i 42% Luksemburczyków uważa, że wystarczy posprzątać mieszkanie raz na tydzień.

A jak często sprzątają mieszkanie Polacy?

Co piąty Polak sprząta mieszkanie codziennie, większość raz w tygodniu. Jak często sprzątają Niemcy i Włosi? Ile jest prawdy w stereotypach?
mat. prasowe Batmaid

Najliczniejsza grupa - 42,8 proc. badanych - odpowiedziała, że kilka razy w tygodniu,

  • 28,3 proc. respondentów, że raz na siedem dni.
  • Widać więc, że lubimy czystość w domu, tym bardziej, że przeszło co piąty badany (22,9 proc.) sprząta lub zamawia tę usługę nawet codziennie.

Jednak bałaganiarze - choć jest ich wśród nas niewielu - też się zdarzają: 2,4 proc. badanych przyznało, że w ich miejscu zamieszkania sprząta się… rzadziej niż raz w miesiącu.

Ile czasu poświęcamy na porządki?

Sprzątanie z pewnością nie należy do ulubionych obowiązków domowych, między innymi ze względu na swoją czasochłonność. W kategorii narodów poświęcających na porządki najwięcej czasu, w Europie przodują Luksemburczycy - aż jednej piątej z nich zajmuje to od 4 do 4,5 godziny tygodniowo. Na drugim biegunie jest Francja. Choć kraj ten może kojarzyć się nam z elegancją, to jego mieszkańcy nieszczególnie przejmują się bałaganem. Francuzi poświęcają na sprzątanie najmniej czasu spośród badanych: niemal 30% z nich sprząta tylko od 1 do 1,5 godziny na tydzień. Inne narody spędzają zwykle od 2 do 2,5 godziny na sprzątaniu swoich domów.

Co piąty Polak sprząta mieszkanie codziennie, większość raz w tygodniu. Jak często sprzątają Niemcy i Włosi? Ile jest prawdy w stereotypach?
mat. prasowe Batmaid

Polakom porządki w mieszkaniu najczęściej zajmują 2-2,5 godziny tygodniowo - tak to wygląda u prawie jednej trzeciej (30,3 proc.) uczestników sondażu. Co czwarty Polak poświęca na tę czynność nieco mniej czasu, bo tylko 1-1,5 godziny. Z kolei u co piątego badanego sprzątanie zajmuje 3-3,5 godziny, a u co dziesiątego 4-4,5 godziny. Pedanci, w mieszkaniach których sprząta się ponad 8 godzin tygodniowo, stanowią margines - takich osób jest nad Wisłą jedynie ok. 2 proc.

Kto i kiedy zleca sprzątanie mieszkania innym

Jak wynika z raportu Batmaid, trend zatrudniania zewnętrznej firmy lub zlecania usług czystości specjalistom już na dobre zadomowił się w europejskiej rzeczywistości. Spośród badanych krajów, najczęściej decydują się na to mieszkańcy Luksemburga (28%) i Belgii (17%). Najmniej chętni są z kolei Niemcy i Francuzi (zadeklarowało tak po ok. 4% respondentów z tych państw).

- Co ciekawe, powody, dla których Europejczycy zlecają sprzątanie fachowcom, też się różnią w zależności od kraju. Konsumenci ze Szwajcarii, Luksemburga, Włoch i Belgii korzystają z takich usług, bo brakuje im czasu na sprzątanie samodzielne. Ale na rynku holenderskim, niemieckim czy francuskim klienci zamawiają usługi czystości głównie wtedy, gdy własne porządki są dla nich zbyt trudne fizycznie - wyjaśnia Piotr Majdan, General Manager w Batmaid Polska.

Sytuację ratują. Po pierwsze zbiory pszenicy w tym roku są nieznacznie lepsze od spodziewanych, a prognozy wskazują na plony wyższe o ponad 8 proc. od średniej wieloletniej.

Ceny chleba pójdą w górę mimo dobrych plonów? Pszenica i żyt...

Respondentów z Polski nie pytano o to, czy robią porządki samodzielnie, czy je zlecają. Wiadomo natomiast, że wśród tych, którzy decydują się zamawiać usługę sprzątania swojego mieszkania, główną motywacją jest najczęściej niechęć do samodzielnego zajmowania się porządkami - przyczynę ten wskazało aż 36 proc. badanych z tej grupy. Niewiele mniej (33,5 proc.) zleca sprzątanie z powodu braku czasu. Dwóch na 10 Polaków z grupy korzystających z usług sprzątania robi tak, ponieważ barierą jest dla nich kwestia sprawności fizycznej. A co 10. odpowiedział, że po prostu woli zapłacić za tę pomoc.

- Sprzątanie w mieszkaniu to ciężka i trudna praca, która, jak wynika z naszych badań, pochłania przeciętnie kilka godzin tygodniowo. Wbrew pozorom, nie każdy też jest w stanie wykonać ją naprawdę dobrze. Polacy dostrzegają, że racjonalnym rozwiązaniem jest przekazanie tego zadania w ręce profesjonalistów, dzięki czemu można zyskać więcej czasu dla siebie, dla rodziny lub na inne obowiązki - komentuje Piotr Majdan.

Innym interesującym faktem jest duża rozpiętość pomiędzy kwotą, jaką respondenci z poszczególnych krajów są w stanie zapłacić specjaliście usług sprzątania. Jak wynika z raportu Batmaid, większość Europejczyków (w tym Belgowie, Francuzi, Niemcy, Luksemburczycy i Holendrzy) na usługę czystości zamówioną od firmy zewnętrznej jest gotowych wydawać od 10 do 19 euro.
Najwięcej za czystość skłonni są zapłacić Szwajcarzy: 21-30 euro. Na drugim końcu skali znajdują się Włosi. Mieszkańcy Italii sami chętnie sprzątają, ale za porządki wykonane przez osobę z zewnątrz najchętniej… nie płaciliby wcale (0 euro).

Nowe trendy w nawykach dotyczących czystości widoczne są w całej Europie. W miarę jak profesjonalizacja usług sprzątania pomaga zabieganym mieszkańcom kontynentu, narodowe stereotypy w tej dziedzinie tracą aktualność. Czas pokaże, co przyniesie przyszłość - być może już wkrótce zatrudnianie pomocy w domu stanie się standardem?

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz sytuację finansową swojego gospodarstwa?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co piąty Polak sprząta mieszkanie codziennie, większość raz w tygodniu. Jak często sprzątają Niemcy i Włosi? Ile jest prawdy w stereotypach? - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki