Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co po wojnie na Ukrainie - międzynarodowa konferencja na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ

Wojciech Dłubakowski
Wojciech Dłubakowski
Grzegorz Gałasiński
Prawie 600 osób bierze udział w dwudniowej międzynarodowej konferencji poświęconej przyszłości Ukrainy. 10 paneli dyskusyjnych zorganizowali studenci i pracownicy Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Do udziału w konferencji w formie hybrydowej zgłosili się m.in. przedstawiciele uczelni z Polski, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Kanady, a także przedstawiciele świata biznesu.

Dwudniowa konferencja „Newkraine przebudowa Ukrainy w zmieniającej się Europie” rozpoczęła się w czwartek (24.11) w budynku Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Rewolucji 39. Jej partnerami są Narodowy Uniwersytet „Politechnika Czernihowska” oraz Ukraińsko-Polskie Akademickie Centrum Nauki i Kultury Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Karazina.

Moderatorami i panelistami są biznesmeni oraz naukowcy z uczelni w Charkowie i Czernihowie, a także z trzech wydziałów UŁ: Ekonomiczno-Socjologicznego, Prawa i Administracji oraz Studiów Międzynarodowych i Politologicznych. W konferencji udział wzięli byli ambasadorzy Polski w Kijowie: Jacek Kluczkowski i Jan Piekło.

W czwartek panele dyskusyjne z aktywnym udziałem publiczności dotyczyły perspektyw sektora rolnego na Ukrainie i powojennej odbudowy kraju w kontekście migracji ludności. W piątek (25.11) poruszane będą kwestie reparacji i odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, a także traumy mieszkańców terenów objętych konfliktem Paneliści będą mówić również o ukraińskim szkolnictwie wyższym oraz możliwości wsparcia ze strony polskich uczelni.

Podczas sesji powtarzało się przekonanie, że choć wojna trwa i trudno przewidzieć termin jej zakończenia, należy już dziś rozmawiać i myśleć o odbudowie Ukrainy. Odbudowa powinna być wspierana zarówno przez sektor publiczny, jak i prywatny. Przy czym wymaga to też stworzenia jak największej liczby wspólnych instytucji miedzy Ukrainą a Polską i innymi krajami UE. Jak najszybsza i jak najpełniejsza integracja Ukrainy z instytucjami UE to konieczny warunek wsparcia jej wobec nieprzewidywalnej i niedemokratycznej Rosji - mówi prof. Mariusz Sokołowicz, prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym.

Konferencji Newkraine: przebudowa Ukrainy w zmieniającej się Europie towarzyszy wystawa i licytacja Art For Ukraine. Prace na wystawę i licytację przekazali studenci i studentki Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ oraz Państwowej Wyżej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Cały dochód ze sprzedaży prac zostanie przekazany fundacji im. Świętego Mikołaja, która dostarcza pomoc humanitarną, edukacyjną i psychologiczną dzieciom na Ukrainie dotkniętym skutkami działań wojennych.

Na aukcji można licytować serie zdjęć, ilustracje, obrazy. Osoba, która zaproponuje najwyższą kwotę, po opłaceniu aukcji, otrzyma wylicytowane dzieło.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki