Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co po wojnie na Ukrainie - międzynarodowa konferencja na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ

Wojciech Dłubakowski
Wojciech Dłubakowski
Grzegorz Gałasiński
Prawie 600 osób bierze udział w dwudniowej międzynarodowej konferencji poświęconej przyszłości Ukrainy. 10 paneli dyskusyjnych zorganizowali studenci i pracownicy Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Do udziału w konferencji w formie hybrydowej zgłosili się m.in. przedstawiciele uczelni z Polski, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Kanady, a także przedstawiciele świata biznesu.

Dwudniowa konferencja „Newkraine przebudowa Ukrainy w zmieniającej się Europie” rozpoczęła się w czwartek (24.11) w budynku Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Rewolucji 39. Jej partnerami są Narodowy Uniwersytet „Politechnika Czernihowska” oraz Ukraińsko-Polskie Akademickie Centrum Nauki i Kultury Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Karazina.

Moderatorami i panelistami są biznesmeni oraz naukowcy z uczelni w Charkowie i Czernihowie, a także z trzech wydziałów UŁ: Ekonomiczno-Socjologicznego, Prawa i Administracji oraz Studiów Międzynarodowych i Politologicznych. W konferencji udział wzięli byli ambasadorzy Polski w Kijowie: Jacek Kluczkowski i Jan Piekło.

W czwartek panele dyskusyjne z aktywnym udziałem publiczności dotyczyły perspektyw sektora rolnego na Ukrainie i powojennej odbudowy kraju w kontekście migracji ludności. W piątek (25.11) poruszane będą kwestie reparacji i odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, a także traumy mieszkańców terenów objętych konfliktem Paneliści będą mówić również o ukraińskim szkolnictwie wyższym oraz możliwości wsparcia ze strony polskich uczelni.

Podczas sesji powtarzało się przekonanie, że choć wojna trwa i trudno przewidzieć termin jej zakończenia, należy już dziś rozmawiać i myśleć o odbudowie Ukrainy. Odbudowa powinna być wspierana zarówno przez sektor publiczny, jak i prywatny. Przy czym wymaga to też stworzenia jak największej liczby wspólnych instytucji miedzy Ukrainą a Polską i innymi krajami UE. Jak najszybsza i jak najpełniejsza integracja Ukrainy z instytucjami UE to konieczny warunek wsparcia jej wobec nieprzewidywalnej i niedemokratycznej Rosji - mówi prof. Mariusz Sokołowicz, prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym.

Konferencji Newkraine: przebudowa Ukrainy w zmieniającej się Europie towarzyszy wystawa i licytacja Art For Ukraine. Prace na wystawę i licytację przekazali studenci i studentki Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ oraz Państwowej Wyżej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Cały dochód ze sprzedaży prac zostanie przekazany fundacji im. Świętego Mikołaja, która dostarcza pomoc humanitarną, edukacyjną i psychologiczną dzieciom na Ukrainie dotkniętym skutkami działań wojennych.

Na aukcji można licytować serie zdjęć, ilustracje, obrazy. Osoba, która zaproponuje najwyższą kwotę, po opłaceniu aukcji, otrzyma wylicytowane dzieło.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki