1/12
Co robić w przypadku nagłych problemów zdrowotnych? Te...
fot. liudmilachernetska, stylephotographs/123RF

Co robić w przypadku nagłych problemów zdrowotnych? Te objawy są częste. Kiedy powinny zaniepokoić? Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

2/12
Nudności i wymioty w cukrzycy świadczyć mogą o kwasicy...
fot. Khuntnop Asawachiwantorngul/123RF

Co zrobić gdy mnie mdli i jest mi niedobrze?

Nudności i wymioty w cukrzycy świadczyć mogą o kwasicy ketonowej i konieczności wezwania karetki. Jest to zalecane przy wymiotowaniu jaskrawą krwią, jednoczesnym silnym bólu głowy (u osób nie cierpiących na migreny może wynikać z obrzęku mózgu) lub brzucha (tzw. ostry brzuch może mieć wiele przyczyn wewnętrznych i jest zagrożeniem dla życia).

Mniej pilnej pomocy wymagają mdłości i wymioty przy zażywaniu nowego leku, przy towarzyszących im zawrotach głowy (wynikających z zatrucia lub innych niepokojących przyczyn), szybkie uczucie pełności przy jedzeniu (wskazują na zaburzenia w obrębie żołądka). Przyczyną może być też migrena lub zespół wymiotów cyklicznych.

Sytuacje, gdy można pomóc sobie w domu, to zakażenie przewodu pokarmowego, np. grypa żołądkowa lub zatrucie pokarmowe, które nie przechodzi w ciągu kilku dni, a także poranne mdłości w ciąży.

3/12
Wypróżnianie się więcej niż 3 razy dziennie, zwiększona...
fot. Brian Jackson/123RF

Kiedy biegunka powinna niepokoić?

Wypróżnianie się więcej niż 3 razy dziennie, zwiększona objętość stolca i jego rozrzedzenie może oznaczać zatrucie pokarmowe (biegunka ostra, trwające do 2 tygodni). W przypadku tej przewlekłej powodem może być ponadto zespół drażliwego jelita – ZDJ, nieswoiste zapalenie jelit, nietolerancja pokarmowa lub działanie uboczne leków. Wskazany jest kontakt z lekarzem.

Jeśli w stolcu obecna jest krew (ma on barwę czerwoną lub smolistą), sytuacja wymaga wizyty na pogotowiu – trzeba udać się tam też wtedy, gdy występują zawroty głowy i niemożność utrzymania w ustroju pokarmów ani wody, a zwłaszcza przyspieszone tętno (podejrzane jest odwodnienie i krwawienie w układzie pokarmowym).

Spotkania z lekarzem wymaga biegunka ze skurczami żołądka (szczególnie po zagranicznej podróży i przy śladach krwi), występująca przy zażywaniu antybiotyku lub nowego leku (możliwa infekcja jelit) oraz sytuacja, gdy częste wizyty w toalecie przynoszą ulgę (podejrzenie ZDJ). Skonsultować ze specjalistą warto też biegunką występującą z drżączką, kołataniem serca, utratą wagi i przegrzaniem (prawdopodobna nadczynność tarczycy) oraz z gorączką, bólem stawów, utratą wagi i/lub owrzodzeniem w jamie ustnej (może wskazywać na chorobę autoimmunologiczną).

Gdy jednak biegunka pojawia się od czasu do czasu kilka godzin po jedzeniu, powodem może być nietolerancja pokarmowa lub niestrawność, wymagająca obserwacji objawów i zastosowania diety eliminacyjnej. Biegunka jest też częsta przy nadużywaniu kawy, gumy do żucia lub bezcukrowych produktów, skutkiem zakażenia norowirusem (co zdarza się po rejsie pełnomorskim) lub wirusem wywołującym grypę żołądkową – sytuacje te wymagają odpoczynku i łagodzenia objawów.

4/12
Gdy wysypka jest czerwona i plamista (tzw. pokrzywka) lub...
fot. anetlanda/123RF

Co może być przyczyną wysypki?

Gdy wysypka jest czerwona i plamista (tzw. pokrzywka) lub pojawia się puchnięcie ust, nudności i trudności z oddychaniem, stan oznacza zwykle wymagający pilnej pomocy wstrząs anafilaktyczny. Gdy pojawiają się bolesne purpurowe pęcherze na skórze i ustach, pieczeniu oczu i gorączka, niewykluczony jest rumień wielopostaciowy lub niebezpieczna reakcja organizmu na lek czy infekcję – wtedy również należy wezwać karetkę.

Do lekarza należy udać się przy swędzeniu skóry całego ciała (często powodem są choroby wewnętrzne), łuszczeniu skóry (zwłaszcza na łokciach, kolanach i głowie – to zwykle jest łuszczyca), wysypka na suchej skórze występuje w zgięciach łokci i kolan (może oznaczać atopowe zapalenie skóry), towarzyszy jej silne swędzenie (zwykle wiąże się ze świerzbem), swędzą obie ręce (podejrzane są choroby układu nerwowego), przy zażywaniu nowego leku, a także jakichkolwiek niepokojących zmianach skórnych.

Gdy skóra swędzi i łuszczy się bez wysypki, wymaga gruntownego nawilżenia, zmiany kosmetyków, ochrony przeciwsłonecznej i przed insektami lub zastosowania kuracji przeciwgrzybicznej, jeśli objawy dotyczą palców nóg, pachwin, górnej części ud, pośladków czy dłoni.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Horoskop na najbliższy weekend! Sprawdź, co się wydarzy!

Horoskop na najbliższy weekend! Sprawdź, co się wydarzy!

Zarobki Biało-Czerwonych w Miami Open. Kto liderem na liście płac? GALERIA

Zarobki Biało-Czerwonych w Miami Open. Kto liderem na liście płac? GALERIA

Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM. Wrażenia z jazdy, dane techniczne, ceny

Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM. Wrażenia z jazdy, dane techniczne, ceny

Zobacz również

Najstarsza palma w Palmiarni w Łodzi sięgnęła dachu. Obiekt szykuje się do rozbudowy

Najstarsza palma w Palmiarni w Łodzi sięgnęła dachu. Obiekt szykuje się do rozbudowy

Te chwasty można jeść! To bomba witaminowa na wiosnę. Zobacz, które zbierać

Te chwasty można jeść! To bomba witaminowa na wiosnę. Zobacz, które zbierać