Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stłuczka, kolizja, szkoda parkingowa. Pobierz wór oświadczenia sprawcy kolizji drogowej

Norbert Uram
Norbert Uram
Jeśli obie strony są zgodne do tego z czyjej winy doszło do stłuczki, nie ma potrzeby wzywania policji. Trzeba jednak pamiętać, że jest to możliwe tylko i wyłącznie w zdarzeniu, w którym nikt nie odniósł obrażeń! Taka decyzja pozwala na zaoszczędzenie czasu obu stron, uniknięcia mandatu czy też naliczenia punktów karnych. W takiej sytuacji należy spisać oświadczenie, w którym sprawca przyznaje się do winy. Oświadczenie musi zostać podpisane przez obie strony.Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>
Jeśli obie strony są zgodne do tego z czyjej winy doszło do stłuczki, nie ma potrzeby wzywania policji. Trzeba jednak pamiętać, że jest to możliwe tylko i wyłącznie w zdarzeniu, w którym nikt nie odniósł obrażeń! Taka decyzja pozwala na zaoszczędzenie czasu obu stron, uniknięcia mandatu czy też naliczenia punktów karnych. W takiej sytuacji należy spisać oświadczenie, w którym sprawca przyznaje się do winy. Oświadczenie musi zostać podpisane przez obie strony.Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>pixaby.com
Co robić w razie kolizji drogowej? Stłuczka, kolizja, szkoda parkingowa? Wzór oświadczenia sprawcy kolizji drogowej! Na te i inne pytania związane z kolizją odpowiemy w naszym poradniku.

Co robić w razie kolizji drogowej?

Kolizja, a wypadek. Jakie są różnice?

Często terminy "kolizja" oraz "wypadek" są stosowane zamiennie. Jednak stosowanie ich jako zamienników jest błędne. Wypadkiem drogowym nazywamy zdarzenie drogowe, w wyniku którego zostali poszkodowani ludzie. Kolizją natomiast określa się wszelkie zdarzenia drogowe, w których powstały wyłącznie straty materialne. Nie występują w przypadku kolizji zabici lub ranni.

W przypadku kolizji nie ma obowiązku wzywania policji na miejsce zdarzenia.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Kiedy warto je spisać?

Jeśli obie strony są zgodne do tego z czyjej winy doszło do stłuczki, nie ma potrzeby wzywania policji. Trzeba jednak pamiętać, że jest to możliwe tylko i wyłącznie w zdarzeniu, w którym nikt nie odniósł obrażeń! Taka decyzja pozwala na zaoszczędzenie czasu obu stron, uniknięcia mandatu czy też naliczenia punktów karnych. W takiej sytuacji należy spisać oświadczenie, w którym sprawca przyznaje się do winy. Oświadczenie musi zostać podpisane przez obie strony.

W oświadczeniu powinny znaleźć się następujące elementy:

  • dane sprawcy i poszkodowanego (imiona, nazwiska, adresy zameldowania, numery dowodów osobistych);
  • numery praw jazdy uczestników kolizji i nazwy organów je wydających;
  • numery rejestracyjne samochodów;
  • numer polisy ubezpieczenia OC sprawcy wraz z nazwą ubezpieczyciela;
  • jasne oświadczenie, kto jest sprawcą;
  • prosty szkic i opis zdarzenia;
  • podpisy obu uczestników zdarzenia

W sytuacji gdy kierowcy nie mogą dojść do porozumienia, jeden z nich nie ma ważnego OC czy też jest pod wpływem alkoholu, należy obowiązkowo wezwać policję. Wezwani funkcjonariusze policji ustalą winnego i przygotują odpowiednie dokumenty.
Trzeba również pamiętać, że w niektórych firmach ubezpieczeniowych warunkiem do wypłaty odszkodowania jest obecność służb mundurowych. W innym wypadku firma może odmówić wypłaty należności.

W przypadku zdarzenia klasyfikowanego jako wypadek istnieje natomiast konieczność wezwania policji i pogotowia.

Wezwanie karetki powinno zawierać informacje o:

  • rodzaju zdarzenia;
  • miejscu;
  • liczbie poszkodowanych i ich stanie;
  • udzielonej pomocy.
  • imię, nazwisko i numer telefonu osoby zgłaszającej.

W galerii poniżej znajdują się przykładowe wzory oświadczeń sprawcy kolizji

Kolizja/Wypadek a ubezpieczenie

Niezależnie od tego czy doszło do kolizji, czy wypadku, należy jak najszybciej zawiadomić ubezpieczyciela sprawcy. To właśnie z polisy odpowiedzialnego za spowodowanie kolizji lub wypadku wypłacane jest odszkodowanie. W tym celu zazwyczaj wystarczy telefon na infolinię firmy ubezpieczającej. Jeśli sprawca uciekł z miejsca wypadku, odszkodowanie zostaje wypłacone z Funduszu Gwarancyjnego. Identycznie wygląda sytuacja w momencie gdy sprawca nie posiada aktualnego ubezpieczenia OC. W takiej sytuacji należy wezwać policję, która przeprowadzi postępowanie wyjaśniające oraz przygotuje odpowiedni dokument dla towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jeżeli firma ubezpieczeniowa poszkodowanego oferuje Bezpośrednią Likwidację Szkody (BLS), może się on bezpośrednio skontaktować z własnym ubezpieczycielem. W takim wypadku to nasza firma ubezpieczeniowa samodzielnie rozliczy się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy. Nam natomiast wypłaci odszkodowanie. Należy jednak pamiętać, że Polska Izba Ubezpieczeń określiła limit BLS na 30 tys. zł. Jednakowoż niektórzy ubezpieczyciele mogą ów limit mieć znacznie wyższy. O szczegóły BLS należy dopytać swojego ubezpieczyciela.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki