Co studiować w Łodzi? Najlepsze kierunki studiów w Łodzi, według Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2021? Studia w Łodzi 7.07.2021

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Łódź nie ma żadnego kierunku, który jest najlepszy w swojej kategorii do studiowania. Jedynie kosmetologia naszego Uniwersytetu Medycznego znalazła się na drugim miejscu w Polsce, bo wyżej ocenianą ma Uniwersytet Jagielloński. Poza tym każda z wielkich łódzkich uczelni umieściła swoich przedstawicieli na miejscach trzecich. Kto dokonał tej oceny? Jak wypadły łódzkie kierunki najczęściej wybierane przez kandydatów? >>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>
Łódź nie ma żadnego kierunku, który jest najlepszy w swojej kategorii do studiowania. Jedynie kosmetologia naszego Uniwersytetu Medycznego znalazła się na drugim miejscu w Polsce, bo wyżej ocenianą ma Uniwersytet Jagielloński. Poza tym każda z wielkich łódzkich uczelni umieściła swoich przedstawicieli na miejscach trzecich. Kto dokonał tej oceny? Jak wypadły łódzkie kierunki najczęściej wybierane przez kandydatów? >>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>Grzegorz Gałasiński / archiwum "DŁ"
Łódź nie ma żadnego kierunku, który jest najlepszy w swojej kategorii do studiowania. Jedynie kosmetologia naszego Uniwersytetu Medycznego znalazła się na drugim miejscu w Polsce, bo wyżej ocenianą ma Uniwersytet Jagielloński. Poza tym każda z wielkich łódzkich uczelni umieściła swoich przedstawicieli na miejscach trzecich. Kto dokonał tej oceny? Jak wypadły łódzkie kierunki najczęściej wybierane przez kandydatów?

Jakie kierunki warto studiować w Łodzi – i w przypadku każdego innego z miast akademickich? Odpowiedzi można szukać w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Jeśli maturzyści mają zaufanie do jego twórców, na pewno powinni zostać w naszym regionie wybierając się na część kierunków medycznych, na politologię oraz na inżynierię chemiczną. A co z najpopularniejszymi studiami?

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021: wyniki Rankingu Uczelni Akademickich

O nowej edycji tego – najbardziej znanego zestawienia uczelni w Polsce – informowaliśmy przed tygodniem. Opisaliśmy wtedy jego najważniejszą część: Ranking Uczelni Akademickich. Klasyfikuje on prawie sto szkół wyższych (publicznych i niepublicznych – poza artystycznymi), które mogą nadawać tytuł doktora oraz kształcą minimum 200 studentów na swoich kierunkach stacjonarnych. Politechnika Łódzka znalazła się na 8. miejscu w Polsce. W Rankingu Uczelni Akademickich znalazły się także: Uniwersytet Medyczny w Łodzi (11.), Uniwersytet Łódzki (23.), Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi (38.) oraz łódzka Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna (z pozycją opisaną jako „90 +”).

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021: wyniki Rankingu Kierunków Studiów

Jednak Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021 zawiera także część szczególnie przydatną dla tegorocznych maturzystów, zdecydowanych już na poznawanie konkretnej dziedziny wiedzy – to Ranking Kierunków Studiów. Fundacja Edukacyjna Perspektywy (według metodologii opracowanej pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk) stworzyła zestawienia dla 71 kierunków (poza artystycznymi). Na czele każdego z nich jest uczelnia, która – według Perspektyw – najlepiej w kraju prowadzi dane studia.

Różne wskaźniki Rankingu Kierunków Studiów jego autorzy pogrupowali w sześć kryteriów (prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał akademicki, potencjał dydaktyczny, potencjał naukowy oraz umiędzynarodowienie). W przypadku części kierunków dodatkowym kryterium były wyniki egzaminów, decydujących o prawie do wykonywania zawodów (lekarski oraz na aplikacje prawnicze).

Ranking „uprościł” ofertę polskich uczelni (jeśli np. proponują ona kandydatom kilka wariantów danego kierunku – np. dziennikarstwo i komunikację czy dziennikarstwo międzynarodowe – Perspektywy i tak przygotowały jedno zbiorcze zestawienie dla dziennikarstwa).

W poniedziałek (28 czerwca) najpierw wyszukaliśmy kierunki wykładane w Łodzi, które znalazły się na podium w swoich kategoriach. A potem przyjrzeliśmy się notowaniom studiów najczęściej wybieranych przez kandydatów.

Żaden z kierunków wykładanych w Łodzi nie zdobył pierwszego miejsca w swojej kategorii (najwięcej pierwszych miejsc uzyskał Uniwersytet Warszawski – aż 23).

Uniwersytet Medyczny w Łodzi w Rankingu Kierunków Studiów

Za to Uniwersytet Medyczny w Łodzi może pochwalić się miejscem drugim – w rankingu dotyczącym kosmetologii. Ta uczelnia zamyka podium w przypadku pielęgniarstwa oraz położnictwa.

Co z najbardziej prestiżowymi studiami medycznymi? Łódzki kierunek lekarski jest 5., zaś lekarsko-dentystyczny 8.

Uniwersytet Łódzki w Rankingu Kierunków Studiów

Jedno podium wyszukaliśmy w przypadku Uniwersytetu Łódzkiego. Trzecie miejsce w swojej kategorii przypadło politologii UŁ.

A jak wypadają coroczne hity rekrutacyjne tej uczelni? Prawo jest 7., psychologia – 13. (w przypadku obu tych kierunków zestawienia obejmują ok. 30 uczelni, które je wykładają). Natomiast niedaleko podium znajdziemy obleganą filologię angielską z UŁ (5.)

Za ciekawostkę można uznać wyprzedzenie dziennikarstwa z UŁ (7.) przez ten kierunek ze Społecznej Akademii Nauk z siedzibą w Łodzi (4.).

Politechnika Łódzka w Rankingu Kierunków Studiów

Także jedno podium przypadło Politechnice Łódzkiej. Trzecie miejsce w swojej kategorii uzyskała inżynieria chemiczna z PŁ.

PŁ jako swój rekrutacyjny hit przedstawia różne odmiany informatyki. W rankingu dotyczącym studiów inżynierskich z tej dziedziny wiedzy nasza politechnika zajmuje 6. miejsce (na 26 uczelni). Wśród najpopularniejszych propozycji PŁ jest także zarządzanie i inżynieria produkcji – 5. w swojej kategorii w Polsce.

Domowe syropy

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jednak mnie bardziej ciągnie do Warszawy. We dwie z koleżanką składamy papiery na Wumed na fizjoterapię. Myślę, że po tym kierunku nie będzie problemu z pracą, a na tym najbardziej nam zależy.

Dodaj ogłoszenie