2/6
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Łódź nie ma żadnego kierunku, który jest najlepszy w swojej...
fot. materiały Uniwersytetu Warszawskiego

Łódź nie ma żadnego kierunku, który jest najlepszy w swojej kategorii do studiowania. Jedynie kosmetologia naszego Uniwersytetu Medycznego znalazła się na drugim miejscu w Polsce, bo wyżej ocenianą ma Uniwersytet Jagielloński. Poza tym każda z wielkich łódzkich uczelni umieściła swoich przedstawicieli na miejscach trzecich. Kto dokonał tej oceny? Jak wypadły łódzkie kierunki najczęściej wybierane przez kandydatów?

Jakie kierunki warto studiować w Łodzi – i w przypadku każdego innego z miast akademickich? Odpowiedzi można szukać w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Jeśli maturzyści mają zaufanie do jego twórców, na pewno powinni zostać w naszym regionie wybierając się na część kierunków medycznych, na politologię oraz na inżynierię chemiczną. A co z najpopularniejszymi studiami?

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021: wyniki Rankingu Uczelni Akademickich

O nowej edycji tego – najbardziej znanego zestawienia uczelni w Polsce – informowaliśmy przed tygodniem. Opisaliśmy wtedy jego najważniejszą część: Ranking Uczelni Akademickich. Klasyfikuje on prawie sto szkół wyższych (publicznych i niepublicznych – poza artystycznymi), które mogą nadawać tytuł doktora oraz kształcą minimum 200 studentów na swoich kierunkach stacjonarnych. Politechnika Łódzka znalazła się na 8. miejscu w Polsce. W Rankingu Uczelni Akademickich znalazły się także: Uniwersytet Medyczny w Łodzi (11.), Uniwersytet Łódzki (23.), Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi (38.) oraz łódzka Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna (z pozycją opisaną jako „90 +”).

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021: wyniki Ranking Kierunków Studiów

Jednak Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021 zawiera także część szczególnie przydatną dla tegorocznych maturzystów, zdecydowanych już na poznawanie konkretnej dziedziny wiedzy – to Ranking Kierunków Studiów. Fundacja Edukacyjna Perspektywy (według metodologii opracowanej pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk) stworzyła zestawienia dla 71 kierunków (poza artystycznymi). Na czele każdego z nich jest uczelnia, która – według Perspektyw – najlepiej w kraju prowadzi dane studia.

Różne wskaźniki Rankingu Kierunków Studiów jego autorzy pogrupowali w sześć kryteriów (prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał akademicki, potencjał dydaktyczny, potencjał naukowy oraz umiędzynarodowienie). W przypadku części kierunków dodatkowym kryterium były wyniki egzaminów, decydujących o prawie do wykonywania zawodu (lekarski oraz na aplikacje prawnicze).

Ranking „uprościł” ofertę polskich uczelni (jeśli np. proponują ona kandydatom kilka wariantów danego kierunku – np. dziennikarstwo i komunikację czy dziennikarstwo międzynarodowe – Perspektywy i tak przygotowały jedno zbiorcze zestawienie dla dziennikarstwa).

W poniedziałek (28 czerwca) najpierw wyszukaliśmy kierunki wykładane w Łodzi, które znalazły się na podium w swoich kategoriach. A potem przyjrzeliśmy się notowaniom studiów najczęściej wybieranych przez kandydatów.

Żaden z kierunków wykładanych w Łodzi nie zdobył pierwszego miejsca w swojej kategorii (najwięcej pierwszych miejsc uzyskał Uniwersytet Warszawski – aż 23).

Na zdjęciu siedziba Uniwersytetu Warszawskiego

>>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>

Zobacz również

KSW 64. w Łodzi. Pudzianowski vs. Bombardier! Mamy zdjęcia z ważenia. ZDJĘCIA

KSW 64. w Łodzi. Pudzianowski vs. Bombardier! Mamy zdjęcia z ważenia. ZDJĘCIA

Producenci papierosów, też z Łódzkiego, protestują przeciwko zmianom w akcyzie

Producenci papierosów, też z Łódzkiego, protestują przeciwko zmianom w akcyzie

Polecamy

To już pewne, Świątek zagra w WTA Finals

To już pewne, Świątek zagra w WTA Finals

Przed nami ostatni w tym roku Otylia Swim Cup w Szczecinie

Przed nami ostatni w tym roku Otylia Swim Cup w Szczecinie

LINK4 doceniony za innowacje

LINK4 doceniony za innowacje

Dodaj ogłoszenie