1/14
Które produkty najbardziej szkodzą wątrobie? Zobacz, czego...
fot. Pawel Kacperek/Getty Images

Tych produktów wątroba wręcz nienawidzi. Unikaj ich - radzi hepatolog

Które produkty najbardziej szkodzą wątrobie? Zobacz, czego unikać w diecie lub ograniczyć w diecie, by ją wspomóc. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

2/14
Kto z nas czyta uważnie ulotki leków, po które sięga niemal...
fot. Mizianitka/pixabay.com

Leki przeciwbólowe szkodliwe dla wątroby

Kto z nas czyta uważnie ulotki leków, po które sięga niemal na co dzień? Na większości z nich i tak możemy znaleźć długą listę możliwych działań ubocznych, na której zaburzenia pracy wątroby są wręcz normą.

Warto jednak wiedzieć, że większość z nich, w tym dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ, ang. NSAIDs), jest dla niej wyjątkowo toksyczna – i to nie tylko w połączeniu z alkoholem! Szkody może powodować nawet pojedyncza ich dawka, co dotyczy substancji takich jak acetaminofen (paracetamol), ibuprofen, naproksen czy ketoprofen.

Zamiast więc łykać bezrefleksyjnie tabletki, lepiej poszukać innych metod łagodzenia bólu. W przypadku bólów głowy to m.in. poszukiwanie możliwych alergenów czy błędów w stylu życia, a przy bólach mięśni – lepsza dieta, bogatsza w roślinne przeciwutleniacze i aktywność fizyczna wzmacniająca ciało.

3/14
Ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum) to...
fot. Nadezhda Andriiakhina/123RF

Dziurawiec a wątroba

Ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum) to produkt stosowany w medycynie ludowej i współczesnym zielarstwie jako łagodny środek antydepresyjny i poprawiający nastrój. O ile często mówi się o jego wpływie uwrażliwiającym skórę na działanie światła słonecznego (pod wpływem promieniowania UV łatwo powstają na niej przebarwienia czy poparzenia), warto też wiedzieć, że zaburza pracę wątroby.

Co więcej, ponieważ dziurawiec przyspiesza eliminację leków z organizmu, osłabia ich działanie. Dotyczy to m.in. pigułek antykoncepcyjnych, które mogą stać się nieskuteczne.

Dlatego stosowanie tego zioła warto skonsultować z lekarzem, a w miarę możliwości sięgać po inne składniki roślinne wspomagające nastrój, takie jak wyciąg z szafranu czy olejek konopny CBD.

4/14
Wbrew pozorom słodziki nie są lepszym rozwiązaniem niż...
fot. Monika Wiśniewska Amaviael/123RF

Sztuczne słodziki a wątroba

Wbrew pozorom słodziki nie są lepszym rozwiązaniem niż cukier. Szokujących odkryć dostarczyły wyniki badań, w których spożywanie napojów light okazało się powodować większy przyrost masy ciała niż te z cukrem!

Przybieranie na wadze to tylko widoczny objaw zaburzeń, jakie rozwijają się wątrobie. Słodziki wpływają bowiem na gospodarkę energetyczną organizmu, a wiele z nich jest toksycznych dla ludzkich komórek. Nie można zapominać też o tym, że syntetyczne i półsyntetyczne środki słodzące (a więc oprócz aspartamu, sacharyny, cyklaminianów czy acesulfamu K to również sukraloza) zaburzają naturalną mikroflorę jelit, która ma ogromny wpływ m.in. na metabolizm.

Zamiast syntetycznych słodzików warto wybierać owoce, niewielkie ilości prawdziwego cukru, stewię czy coraz popularniejsze naturalne alkohole cukrowe, takie jak ksylitol czy erytrytol.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Wielkie derby: ŁKS Commercecon - Grot Budowlani. Kibice obu klubów kupują bilety

Wielkie derby: ŁKS Commercecon - Grot Budowlani. Kibice obu klubów kupują bilety

W kamienicy w centrum zamiast mieszkań będą lokale usługowe

W kamienicy w centrum zamiast mieszkań będą lokale usługowe

Zespół Twenty One Pilots zagra w łódzkiej Atlas Arenie

Zespół Twenty One Pilots zagra w łódzkiej Atlas Arenie

Zobacz również

Partnerka Marcina Hakiela mówi o chęci poznania Kasi Cichopek i różnicy wieku

Partnerka Marcina Hakiela mówi o chęci poznania Kasi Cichopek i różnicy wieku

Mecz w Łodzi, jak Walia - Polska w Cardiff. Powtórka z karnymi UKS SMS. Zdjęcia

Mecz w Łodzi, jak Walia - Polska w Cardiff. Powtórka z karnymi UKS SMS. Zdjęcia