Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co trzeci senior ma depresję

Joanna Barczykowska
Liczba samobójstw wśród starszych mieszkańców województwa łódzkiego wzrasta z roku na rok. Według łódzkich psychiatrów, aż 75 proc. samobójstw jest poprzedzonych depresją, która dotyka coraz większą grupę seniorów.

Według najnowszych badań jakości życia seniorów, zaprezentowanych podczas inauguracji Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, z depresją zmaga się co trzeci mieszkaniec województwa łódzkiego po 80. roku życia. W przypadku siedmiu procent to ciężka depresja, u pozostałych umiarkowana.

Nie oznacza to jednak, że młodsi są wolni od choroby. Z depresją w naszym województwie zmaga się już 21 proc. kobiet i 18 proc. mężczyzn między 55. a 59. rokiem życia. W przypadku grupy wiekowej 65-79 lat depresja dotyka aż 31 proc. kobiet i 21 proc. mężczyzn.

Z badań wynika, że choroba najczęściej atakuje osoby samotne, szczególnie owdowiałe lub rozwiedzione. Nie bez wpływu pozostają też choroby przewlekłe, z którymi borykają się starsi ludzie. Większość z nich o chorobie nie ma jednak zielonego pojęcia. A depresja nieleczona może prowadzić nawet do prób samobójczych.

- Z depresją mamy do czynienia już u co trzeciego pacjenta, który trafia na geriatrię. Najczęściej choroba nigdy wcześniej nie była zdiagnozowana. Wśród geriatrów diagnozowanie depresji u osób starszych jest standardem, bo wiemy, że dotyka ona coraz większej liczby pacjentów. Staramy się ich wtedy leczyć kompleksowo - mówi prof. Tomasz Kostka, kierownik kliniki geriatrii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. - Depresja dotyka coraz więcej starszych ludzi, ponieważ wielu z nich nie radzi sobie z dręczącymi ich chorobami i z otoczeniem. Większość osób po 65. roku życia zmaga się z dwoma lub trzeba chorobami przewlekłymi. Wielu z nich nie stać na leki, a źle się czują, co jest bezpośrednią przyczyną frustracji. Do tego dochodzi permanentna samotność i brak pomocy ze strony rodziny lub przyjaciół.

Większość seniorów w województwie łódzkim znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Geriatrzy i psychiatrzy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zbadali też, jaki wpływ na depresję ma sytuacja rodzinna i miejsce zamieszkania. Okazało się, że kluczowy.

- W Łodzi i Sieradzu, bo w tych miastach prowadziliśmy badania, połowa seniorów żyje samotnie, często nie mogą liczyć na czyjąś pomoc. Muszą sami utrzymywać duże mieszkania, co wiąże się z oszczędnościami w innych sferach życia. Często z oszczędności nie kupują zapisanych leków, co pogarsza ich stan zdrowia. Z kolei w środowiskach wiejskich w województwie łódzkim aż 83 proc. seniorów otoczonych jest opieką rodziny lub przyjaciół. Mogą liczyć na ich pomoc. Dzięki temu samotność nie dotyka ich w takim stopniu - mówi prof. Kostka.

Według naukowców, pomoc starszym mogą nieść geriatrzy, którzy coraz częściej diagnozują i leczą seniorów z depresji, poprawiając ich jakość życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki