Co turyści zwiedzają w Łodzi?

  Co turyści zwiedzają w Łodzi?

  Ewelina Madejska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wielką popularności cieszy się miejski skansen

  Wielką popularności cieszy się miejski skansen ©Grzegorz Gałasiński

  Wiele miast w wakacje przeżywa prawdziwy najazd turystów. Coraz częściej w swoich wakacyjnych planach umieszczają Łódź. Do Centrum Informacji Turystycznej przy Piotrkowskiej 87 podczas wakacyjnych miesięcy przychodzi codziennie od 130 do 150 osób.
  Wielką popularności cieszy się miejski skansen

  Wielką popularności cieszy się miejski skansen ©Grzegorz Gałasiński

  - Nie prowadzimy statystyk czy są to turyści krajowi czy zagraniczni, jednak z całą pewnością mogę stwierdzić, że w okresie wakacyjnym około połowa gości to cudzoziemcy. Ci, którzy chcieliby poznać więcej szczegółów dotyczących analizy ruchu turystycznego w Łodzi powinni sięgnąć do wyników badań prowadzonych od kilku lat przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Łódzkiego - mówi Iwona Borowińska Dyrektor Centrum Informacji Turystycznej.


  Przyjeżdżają do nas osoby w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Jedni wybierają sentymentalne podróże do miejsc, w których urodzili się i dorastali, inni zwiedzają XIX-wieczne kompleksy przemysłowe, jeszcze inni wolą relaksować się podczas różnych wydarzeń kulturalnych.

  - Jeszcze kilka lat temu przeważała turystyka sentymentalna. Turyści przeważnie z Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Izraela przyjeżdżali do miasta pochodzenia swoich przodków. Odwiedzali miejsca dla nich ważne, domy w których mieszkali. Teraz jednak ten trend się zmienia. Jest więcej osób, które przyjeżdżają zobaczyć nasze zabytki - Księży Młyn, Cmentarz Żydowski, obszar dawnego Ghetto Litzmannstadt, Manufakturę,ulicę Piotrkowską czy XIX-wieczne fabryki.

  - Są też osoby, które odwiedzają nasze miasto ze względu na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne począwszy od koncertów w Atlas Arenie poprzez Fashion Week, międzynarodowy festiwal Designu, Festiwal Dobrego Smaku czy Fotofestiwal - mówi Iwona Borowińska.

  Wśród turystów są zarówno ci weekendowi, jak i tacy, którzy w Łodzi zostają na dłużej.

  - W ostatnich latach do Łodzi przyjeżdża też duża grupa studentów, uczestników wymian międzynarodowych z całej Europy. W wolnym czasie chcą oni poznać miasto i jego walory pod względem turystycznym, rekreacyjnym i kulturowym. Zdarzają się też przyjezdni, którzy przemieszczając się z jednego na drugi kraniec Polski zatrzymują się w Łodzi na dzień lub dwa - wyjaśnia dyrektor CIT.

  Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi prowadzi także punkt informacji turystycznej na dworcu PKP Łódź Kaliska i w hali przylotów na łódzkim lotnisku im. Wł. Reymonta.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  inne?

  sylwek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  Czy to wszytkie punkty informacji turystycznej? Te najbardziej znam bo i często je mijam. A inne?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dziwne

  Famuly (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 9

  często zagraniczni turyści ,przy okazji wizyty w Manu zaglądają też w podwórka famuł i tylko głowami kręcą że tyle patologii tu żyje i w warunkach gorszych niż za Poznańskiego ,skansen Lodzi...rozwiń całość

  często zagraniczni turyści ,przy okazji wizyty w Manu zaglądają też w podwórka famuł i tylko głowami kręcą że tyle patologii tu żyje i w warunkach gorszych niż za Poznańskiego ,skansen Lodzi Ogrodowa 24 stoi otworem dla turystów ,,,atrakcje zapewnione ''niespotykane widoki ,zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No i wszyscy zagraniczni goście pytają najpierw o Manufakturę :D

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 10

  Robi furorę, niezmiennie od swojego powstania. Teraz prowadzę jeszcze na OFF Piotrkowską, czekam niecierpliwie na EC1. Podobają się też hotele w starych fabrykach. Łódź ma się czym chwalić. :)...rozwiń całość

  Robi furorę, niezmiennie od swojego powstania. Teraz prowadzę jeszcze na OFF Piotrkowską, czekam niecierpliwie na EC1. Podobają się też hotele w starych fabrykach. Łódź ma się czym chwalić. :) Szkoda, że Piotrkowska nie jest już od dawna ulicą handlową, brakuje też jakiś własnych sklepów odzieżowych, niekoncernowych, innych niż wszędzie indziej, przydałoby się trochę więcej sklepów z łódzkimi pamiątkami.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co....

  sercowiec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

  A jakże. Szczególnie "duża grupa studentów". W latach 70 i 80 -tych jak studiowałem
  też tak się pisało. Nie mogłem wtedy zrozumieć jak Nigeryjczyk mógł być w Polsce "studentem" przez 9 lat.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo