reklama

Co z pieniędzmi z kont OFE? Informacje o likwidacji OFE w 2020. Gdzie trafią pieniądze z OFE w 2020 roku? Likwidacja OFE 8.12.2019

agZaktualizowano 
LIKWIDACJA OFE W przypadku wyboru ZUS zapłacimy 18 proc. podatku 123RF
Likwidacja OFE w 2020 roku! Emerytura po likwidacji kont OFE. Co stanie się z pieniędzmi zgromadzonymi na kontach OFE? Otwarte Fundusze Emerytalne działają w Polsce od 1999 roku i wszystko wskazuje na to, że zbliża się koniec Otwartego Funduszu Emerytalnego. Na czym polega oszczędzanie w OFE i jak zostaną podzielone pieniądze zgromadzone na kontach OFE?

Informacje o likwidacji kont OFE

Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE)

OFE, poprzez inwestowanie na giełdzie, miały być sposobem na wyższe emerytury niż te wypłacane przez ZUS. Emerytura z OFE miała być zatem uzupełnieniem emerytury z ZUS. Każdy z pracujących miał sam odpowiadać za wysokość świadczenia z OFE, zgodnie z zasadą „ile uzbierasz, tyle na starość dostaniesz”.

Przez niemal 20 lat członkami OFE stało się 15,8 miliona Polaków. W szczytowym momencie fundusze zarządzały kapitałem przekraczającym 300 miliardów złotych.

Zmiany w OFE

Po zmianach z 2014 r., które przeprowadził rząd Donalda Tuska, ponad połowa środków zgromadzonych w OFE (część ulokowana w państwowych obligacjach) trafiła do ZUS, na specjalne subkonto, funkcjonujące obok normalnego konta i inaczej oprocentowane. W dniu 3 lutego 2014 r. umorzone zostało 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych znajdujących się na rachunku każdego członka OFE i wprowadzona została dobrowolność co do dalszego przekazywania przyszłych składek do OFE. Ponadto obniżone zostały opłaty pobierane przez PTE (instytucje finansowe zarządzające OFE), a także wprowadzono tzw. suwak bezpieczeństwa (czytaj w ramce).

W czasie pierwszego tzw. okienka transferowego, od 1 kwietnia 2014 r. do 31 lipca 2014 r., członkowie OFE mogli podjąć decyzję w sprawie przekazywania do OFE przyszłej składki emerytalnej. W tym okresie członkowie OFE zdecydowali, czy chcą, aby ich składka w całości trafiała do ZUS: na indywidualne konto (ok. 60 proc. składki) i na subkonto (ok. 40 proc. składki), czy w większości do ZUS (85 proc. składki), a w części do OFE (15 proc. składki). Ostatecznie w OFE zdecydowało się zostać ponad 2 miliony osób.

Oczywiście pozostała w OFE część oszczędności, powiększona o kolejne składki i ulokowana w akcjach spółek notowanych na giełdzie, nadal jest zaewidencjonowana na kontach członków OFE. Obecnie jest to niebagatelna kwota 162,3 miliarda złotych. Tej części właśnie dotyczy obecny rządowy plan.

Podział składki z kont OFE

Zanim go omówimy, prześledźmy jeszcze, jak dzielona jest obecnie nasza comiesięczna składka emerytalna, wynosząca 19,52 proc. podstawy wymiaru. Otóż trafia ona obecnie na trzy konta: na konto ZUS (I filar), subkonto ZUS (II filar) i ewentualnie konto w OFE (II filar).

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Co się stanie z pieniędzmi w OFE?

Podział tej składki pomiędzy poszczególne konta wygląda następująco:

  • 12,22 proc. trafia na indywidualnym koncie w ZUS,
  • 7,3 proc. jest zapisywane na indywidualnym subkoncie w ZUS (dotyczy osób, które zrezygnowały z OFE),
  • 4,38 proc. jest zapisywane na indywidualnym subkoncie w ZUS (dotyczy osób, które pozostały w OFE),
  • 2,92 proc. zostaje na koncie w OFE (oczywiście dotyczy tylko osób, które pozostały w OFE).

Pieniądze z OFE trafią na Indywidualne Konta Emerytalne

Dwie opcje

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, rząd zamierza pieniądze z OFE, czyli wspomniane wcześniej 162 mld zł, przekazać na Indywidualne Konta Emerytalne uczestników OFE. Średnio daje to każdemu członkowi OFE 10,2 tys zł.

I teraz będziemy mieć dwie możliwości. Pierwsza opcja polega na tym, że środki z OFE trafiają do IKE, ale rząd zabiera 15 procent w formie „opłaty przekształceniowej”. Konkretnie, jeśli zdecydujemy się na przeniesienie środków z OFE do IKE, będziemy musieli wpłacić „opłatę przekształceniową” w dwóch ratach: 7,5 proc. wartości w 2020 roku i drugie 7,5 proc. w 2021 roku.

Ministerstwo Finansów spodziewa się, iż łączne wpływy z „opłaty przekształceniowej” wyniosą 19,3 mld zł. Zapewne zostaną one wykorzystane na realizację obietnic socjalnych rządu PiS.

Druga opcja polega na tym, że pieniądze trafiają na nasze konta w ZUS. Prawdopodobnie trzeba będzie to zlecić w formie wniosku. Rząd proponuje bowiem, aby przystąpienie do IKE było domyślne, zaś przejście do ZUS wiązało się z dodatkową formalnością. Musimy być także świadomi, że w przypadku wyboru drugiej opcji zapłacimy 18 proc. podatku w momencie, kiedy będziemy wypłacać pieniądze, czyli już na emeryturze.

Na pewno część osób nie będzie się chciała podzielić 15 procentami z rządem, więc pozostanie im druga opcja - przenosiny do ZUS-u.

Czy i jakie składki będą kierowane do nowego IKE?

Kilka niewiadomych, jeden pewnik

Jak dotąd nie wiadomo, czy w przypadku wyboru ZUS, pieniądze z OFE trafią na konto, czy na subkonto ZUS? Czy i jakie składki będą kierowane do nowego IKE? Czy będą to te same 2,92 proc., które dziś są kierowane do OFE? Czy sami będziemy deklarowali, ile chcemy odkładać? Czy jeśli ktoś już ma konto IKE, będzie miał drugie czy też zostaną one połączone? Czy nowe IKE będą dziedziczone po śmierci właściciela konta?

Jedno jest pewne: z planu przedstawionego przez premiera wynika, że losy OFE są już przesądzone i wkrótce nastąpi ich likwidacja. Innymi słowy, nastąpi ostateczna likwidacja II filara systemu emerytalnego.

Ustawa ma być przekazana do konsultacji społecznych w maju. W lipcu planuje się jej przyjęcie przez rząd. Już we wrześniu lub w październiku miałaby być przyjęta przez Sejm i w takim przypadku wejdzie w życie od stycznia przyszłego roku.

Otwarte Fundusze Emerytalne w 2020 roku czeka likwidacja. Koniec OFE

Mechanizm suwaka

Jest to mechanizm przepływu pieniędzy, który zakłada, że na 10 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego środki zgromadzone na koncie członka OFE będą stopniowo przekazywane każdego miesiąca do ZUS i ewidencjonowane na indywidualnym subkoncie ubezpieczonego.

Innymi słowy, kiedy ubezpieczony osiągnie wiek, w którym od emerytury dzieli go 10 lat, włączony zostaje mechanizm tzw. suwaka i 1/120 oszczędności jest przenoszona comiesięcznie z OFE do ZUS.

Dzięki temu w momencie przejścia na emeryturę cały nasz kapitał składkowy znajdzie się w ZUS, który będzie nam wypłacał jedną, dożywotnią emeryturę.

Sprawdź w naszym sklepie Co może pomóc na bóle kręgosłupa, mięśni i stawów? >>

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Otwarte Fundusze Emerytalne - Informacje o likwidacji kont OFE 8.12.2019

Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 132

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
mietek

PiS wszystko zniszczy i rozkradnie.

.
2 listopada, 20:36, przyszły_emeryt:

Najpierw rząd Tuska nas okradł przenosząc nasze pieniądze do ZUS a teraz obecny rząd nas okrada ??? prowizja ?? za co ???

3 listopada, 11:52, .:

Kłamiesz pisowski tłuku. Pieniądze przeszły do ZUS, a nie do kieszeni kaczora.

3 grudnia, 23:47, Gość:

ZUS to bańka finansowa. Wszystko co jest wpłacane jest od razu skonsumowane. W 2014 był skok na kasę. Udało się... Bo ciemny lud kupił bajeczkę że w OFE wysokie prowizje.... I jeszcze z 7,3 proc. Zabrali większość. Ale łaskawie zostawili 2.9 procenta. O dzięki

Piierdolisz przygłupie. Nie rozumiesz podstaw działania systemu emerytalnego.

A
Aha
29 października, 19:00, Gość:

Jakie emerytury w dzisiejszym swiecie ciezko będzie jej dozyc lepiej uzbierac kasę i kupic dzialkę którą mozna pozniej sprzedac tylko niech cofną ten podatek Belki złodzieje

3 grudnia, 23:51, Gość:

Brawo. Nareszcie ktoś madry

Nie ma w tym nic mądrego. Podatek jest od przychodu, a jak oprocentowanie bliskie zera, to i podatek żaden.

A jak chcesz kupić działkę, to droga wolna, wątpliwe jednak żeby ci się udało kupić nieruchomość z odsetek.

G
Gość
29 października, 19:00, Gość:

Jakie emerytury w dzisiejszym swiecie ciezko będzie jej dozyc lepiej uzbierac kasę i kupic dzialkę którą mozna pozniej sprzedac tylko niech cofną ten podatek Belki złodzieje

Brawo. Nareszcie ktoś madry

G
Gość
2 listopada, 20:36, przyszły_emeryt:

Najpierw rząd Tuska nas okradł przenosząc nasze pieniądze do ZUS a teraz obecny rząd nas okrada ??? prowizja ?? za co ???

3 listopada, 11:52, .:

Kłamiesz pisowski tłuku. Pieniądze przeszły do ZUS, a nie do kieszeni kaczora.

ZUS to bańka finansowa. Wszystko co jest wpłacane jest od razu skonsumowane. W 2014 był skok na kasę. Udało się... Bo ciemny lud kupił bajeczkę że w OFE wysokie prowizje.... I jeszcze z 7,3 proc. Zabrali większość. Ale łaskawie zostawili 2.9 procenta. O dzięki

m
mietek

PiS = złodzieje i Banasie!

J
Juzek
26 listopada, 13:40, monisia:

I może lepiej, ten program do końca nie był taki super jak o nim zapewniano. Teraz będzie szansa na coś zupełnie nowego i ma na myśli tutaj pracownicze plany kapitałowe. To mnie się zdecydowanie bardziej podoba i myślę, że z niego skorzystam

26 listopada, 18:25, Gość:

Krytykujesz jedno a zgazdzasz się na kolejne zlodziejstwo .A jaka masz pewność kiedy i po to sięgną Pomysl

27 listopada, 21:21, Gość:

Pieniądze wpłacane do IKE i PPK należą do obywateli i nie mogą być dysponowane przez rząd, taki zapis będą chcieli wprowadzić do konstytucji. Ale czy to się uda, będzie zależało od (nie) woli opozycji.

1 grudnia, 17:18, .:

Piierdolisz pisowski tłuku. Tak samo było z OFE, tylko się zmieniło. Wystarczyło że pisowskie złodzieje uchwalili nocą ustawę i dudopis ją podpisał

Prawda, zabieram moje pieniądze, a i tak 15% banda ukradnie ludziom za nic, złodziejstwo na legalu co?

R
Russel

PiS wszystko rozkradnie

.
26 listopada, 13:40, monisia:

I może lepiej, ten program do końca nie był taki super jak o nim zapewniano. Teraz będzie szansa na coś zupełnie nowego i ma na myśli tutaj pracownicze plany kapitałowe. To mnie się zdecydowanie bardziej podoba i myślę, że z niego skorzystam

26 listopada, 18:25, Gość:

Krytykujesz jedno a zgazdzasz się na kolejne zlodziejstwo .A jaka masz pewność kiedy i po to sięgną Pomysl

27 listopada, 21:21, Gość:

Pieniądze wpłacane do IKE i PPK należą do obywateli i nie mogą być dysponowane przez rząd, taki zapis będą chcieli wprowadzić do konstytucji. Ale czy to się uda, będzie zależało od (nie) woli opozycji.

Piierdolisz pisowski tłuku. Tak samo było z OFE, tylko się zmieniło. Wystarczyło że pisowskie złodzieje uchwalili nocą ustawę i dudopis ją podpisał

G
Gość
26 listopada, 13:40, monisia:

I może lepiej, ten program do końca nie był taki super jak o nim zapewniano. Teraz będzie szansa na coś zupełnie nowego i ma na myśli tutaj pracownicze plany kapitałowe. To mnie się zdecydowanie bardziej podoba i myślę, że z niego skorzystam

26 listopada, 18:25, Gość:

Krytykujesz jedno a zgazdzasz się na kolejne zlodziejstwo .A jaka masz pewność kiedy i po to sięgną Pomysl

Pieniądze wpłacane do IKE i PPK należą do obywateli i nie mogą być dysponowane przez rząd, taki zapis będą chcieli wprowadzić do konstytucji. Ale czy to się uda, będzie zależało od (nie) woli opozycji.

G
Gość

zlodzieje !!!

G
Gość
26 listopada, 13:40, monisia:

I może lepiej, ten program do końca nie był taki super jak o nim zapewniano. Teraz będzie szansa na coś zupełnie nowego i ma na myśli tutaj pracownicze plany kapitałowe. To mnie się zdecydowanie bardziej podoba i myślę, że z niego skorzystam

Krytykujesz jedno a zgazdzasz się na kolejne zlodziejstwo .A jaka masz pewność kiedy i po to sięgną Pomysl

m
monisia

I może lepiej, ten program do końca nie był taki super jak o nim zapewniano. Teraz będzie szansa na coś zupełnie nowego i ma na myśli tutaj pracownicze plany kapitałowe. To mnie się zdecydowanie bardziej podoba i myślę, że z niego skorzystam

T
Tarzan

Jakie pieniądze z OFE jak pamiętamy w 2014 umorzono 51,5 % aktywów z OFE ,niby do ZUS trafiły obligacje Skarbu Państwa. Jak pamiętamy w tamtych latach była wielka dziura budżetowa. Więc rząd zamiast wykupywać obligacje Skarbowe za które pobrał pieniądze od OFE odebrał je, nic za nie płacąc. Wypłatę świadczeń z ZUS gwarantuje Skarb Państwa tak więc odebrane 51,5% pozwoliło na jakieś 5 lat utrzymać płynność wypłat dla emerytów.

Obecnie mamy skok po resztę. Żeby nie wysadzić w powietrze Giełdy Papierów Wartościowych trzeba wprowadzić nowe źródło zasilania w kasę. Rząd szacuje że zdejmie w ramach opłaty 19,3 mld zł w dwóch transzach . Taki odpływ kapitału z GPW to spadek cen akcji i lawinowe wycofywanie się inwestorów z naszej giełdy a w konsekwencji krach.

Dlatego wprowadza się najpierw PPK przejmie 1,5 % od pracodawcy 2,0 od pracownika, dodatkowo wpłaty dobrowolne docelowo 11 milionów osób .OFE dysponuje tylko 2,92 % od 2 milionów osób. Po likwidacji OFE 2,92% zasili ZUS.

Podsumowując Giełda odda dość dużo jednorazowo ( pewnie znowu w Obligacjach Skarbu Państwa) ale w zamian dostanie jeszcze silniejszy strumień kapitału lecz tym razem bezpośrednio z portfela pracownika i jego pracodawcy.

N
Nono

Ludzie sprawdzajcie ile macie na OFE, żeby nie okazało się że dostaniecie po 8,5 tys. Ja mam znacznie więcej choć nie miałam jakich bardzo wysokich zarobków. Mniej niż średnia.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3