Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z preferencyjnym węglem? W Łodzi skończyła się zeszłoroczna dostawa, Kutno zamówiło pierwotnie za mało

Co z węglem? Władze Łodzi alarmują, że go zabrakło, PGG zapewnia o pełnych dostawach dla miasta. Kutno pierwotnie zamówiło za mało, teraz prosi o więcej.

Węgiel preferencyjny z zimowej dostawy wyprzedany w Łodzi. Co będzie dalej?

Z placu MPO przy ul. Tokarzewskiego w Łodzi zjechała wczoraj ostatnia tona przywiezionego w zeszłym roku węgla po preferencyjnych cenach. Miasto zorganizowało konferencję prasową o tym, że rządowego węgla brakuje.

- Plac jest pusty, a ludzie dzwonią do urzędu miasta, do MPO, do radnych – mówi Tomasz Kacprzak (KO) łódzki radny.

Z miejskich wyliczeń wynika, że Łódź miała dostać do końca grudnia 1026 ton, a dojechało niecałe 955.

- Brakuje 70 ton z pierwszej dostawy, a 20 grudnia złożyliśmy kolejne zapotrzebowanie na 2700 ton – wylicza Kacprzak.

Zupełnie inaczej widzi sprawę Polska Grupa Górnicza, od której Łódź kupuje węgiel.

- Ciągłość dostaw węgla dla mieszkańców Łodzi nie jest w ogóle zagrożona- uspokaja Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG. Jak podkreśla już w poniedziałek do centrum dystrybucji w Pabianicach dotarły 2 tysiące ton, transport kolejnych 2 tys. ton jest zaplanowany na 17 stycznia. - W styczniu PGG S.A. zrealizuje praktycznie całe zapotrzebowanie Łodzi na zamówiony węgiel- zapewnia i dodaje, że dostawy są realizowane mimo, że Łódź nie dopełniła formalności z potwierdzeniem odbiorów.

Brak wystarczających dostaw węgla po preferencyjnych cenach zgłosiło też Kutno. Tam jednak pierwotne zamówienie okazało się za małe. Gdy w listopadzie miasto podpisywało umowę z PGG mieszkańcy złożyli wnioski tylko na 525 ton węgla. Jednak do 30 grudnia zapotrzebowanie mieszkańców zwiększyło się aż do 1200 ton i nie zostało jeszcze zrealizowane. Kutno wydaje więc węgiel na zeszłoroczne wnioski z przydziału tegorocznego, ale to nadal za mało. - Do ostatecznego załatwienia wniosków z roku ubiegłego brakuje nam jeszcze minimum 240 ton opału – informuje Joanna Brylska, kierownik biura prasowego UM w Kutnie. Prezydent wystąpił do Polskiej Grupy Górniczej o dodatkowe przydziały.

Problem z dostępnością tańszego węgla był przez chwilę w Wieluniu, gdzie brakowało preferencyjnego ekogroszku, jednak teraz miasto otrzymało 800 ton. Gmina otrzymała w ubiegłym tygodniu nowa ofertę na ponad tysiąc ton. Od środy 4 stycznia trwają dostawy do składów na terenie gminy Wieluń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki