MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co za tłumy na Latynoskiej Nocy Muzeów w Zielonej Górze. Były warsztaty salsy, samby, tanga, wykłady, pokaz kinowy, degustacje i koncert

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Wyrazić bogactwo Iberoameryki przez jeden wieczór to niemalże "misja niemożliwa", jednak pracownikom muzeum, jak najbardziej się udało.
Wyrazić bogactwo Iberoameryki przez jeden wieczór to niemalże "misja niemożliwa", jednak pracownikom muzeum, jak najbardziej się udało. Jarosław Wnorowski
Muzeum Ziemi Lubuskiej przyzwyczaiło nas do tego, że co roku prezentowana jest szeroko pojęta kultura danego kraju. W tym roku padło na Amerykę Łacińską. To region, w którym używa się języków romańskich, swego czasu podbity przede wszystkim przez Hiszpanów, Portugalczyków i Francuzów. Jego Ekscelencja Ambasador Republiki Panamy w Polsce otworzył ekspozycję pt. „Różnorodność biologiczna i kulturowa Panamy”. Wyrazić bogactwo Iberoameryki przez jeden wieczór to niemalże "misja niemożliwa", jednak pracownikom muzeum, jak najbardziej się udało.

Tłumy na wejściu

Już sporo przed otwarciem placówki pojawiła się przed nią pokaźna kolejka gości, tylko pozazdrościć takich tłumów. Latynoska Noc Muzeów w Zielonej Górze rozpoczęła się o godz. 17 występem zespołu „Samba Show”. Po nim odbywały się warsztaty edukacyjno-plastyczne „W świecie Kuna Yala – rajskie kolory San Blas”, prowadzone przez rdzennego mieszkańca regionu - Wago-Amancio Chiari Arcia oraz jego małżonkę - Ewę Nowacką-Chiari. Można było sobie własnoręcznie pomalować podarowaną przez muzeum zakupową torbę wykonaną z tkaniny. Zainteresowanie było tak wielkie, że trzeba było uruchomić drugą turę.

Prosto z Torunia

Na piętrze muzeum przygotowano wystawę czasową m.in. „Sztuka i rzemiosło wybranych państw Ameryki Łacińskiej” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Okręgowego w Toruniu (w tym Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika), prace dzieci i młodzieży z krajów Ameryki Łacińskiej - wypożyczone z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu pt. „Ameryka Południowa Oczami Dzieci”. Pokazano na niej wzornictwo i bogactwo latynoskich kolorów. Na wystawienniczych modelach prezentowały się ponadto m.in. nakrycia głowy.

Na południowym krańcu świata

Została także otwarta wystawa fotografii z Patagonii autorstwa Józefa Sokołowskiego. Ich autor opowiedział także o Patagonii, okolicach argentyńskiego miasta Ushuaia, ala także o Buneos Aires, wodospadach Iguacu i Urugwaju.

Co Ty wiesz o Haiti?

Chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursie wiedzy o Ameryce Łacińskiej. Pytania wcale nie były takie proste i wymagały naprawdę sporej wiedzy ogólnej, ale także i specjalistycznej. Ci, którzy woleli coś bardziej aktywnego mogli wziąć udział w warsztatach salsy i samby no pe, prowadzonymi przez piękne instruktorki. Odbyły się również warsztaty tanga argentino prowadzone przez Krzysztofa Kocińskiego, które przyciągnęły tłumy chętnych oraz widzów.

Kobieta ze zrośniętymi brwiami

Można było ponadto obejrzeć projekcje filmu „Frida” w reżyserii Julie Taymor z Salmą Hayek w roli głównej. Przedstawia on życie i twórczość meksykańskiej malarki, słynącej z autoportretów.

Urodzona w 1907 roku Kahlo była postacią ze wszech miar barwną. Jej życie, poważnie naznaczone bólem fizycznym i emocjonalnym, zaowocowało twórczością, która do dziś inspiruje twórców na całym świecie. Przygodę z malarstwem rozpoczyna po poważnym wypadku, którego doznała jako młoda kobieta. To wtedy, unieruchomiona na wiele miesięcy, przy pomocy specjalnych sztalug zaczyna malować. W jej dziełach naiwność przeplata się z surrealizmem, wpływami kultury meksykańskiej i indiańskiej. Szczególne miejsce w życiu Fridy zajmował Diego Rivera-początkowo nauczyciel i mentor, następnie mąż.

Futbol, inżynierowie i wino

Nie obyło się bez Piotra Małczyńskiego z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego, który dał pouczający wykład pt. „Samba, tango i futbol. Piłka nożna w Ameryce Łacińskiej”. Z kolei Anitta Maksymowicz opowiedziała o emigrantach i uchodźcach, inżynierach, badaczech i artystach z Polski i polskich śladach w Iberoameryce”, a duet Arkadiusz Cincio i Tomasz Kowalski przedstawili tematykę winiarską w Ameryce Południowej. Nie zabraknie wykładu Martyny Bącal – „Kuchnia latynoamerykańska”. Wieczór zakończył koncert zespołu „Tango Bandonegro” z argentyńskim wokalistą Carlosem Rouletem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska