Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co ze "starym" planetarium, gdy Łódź ma nowe?

Maciej Kałach
Jakub Pokora/archiwum Polska Press
W listopadzie rozpoczną się regularne pokazy w planetarium na terenie Nowego Centrum Łodzi, zaś w sprawie dotychczasowego trwają analizy.

Magistrat "analizuje" sytuację Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) przy ul. Pomorskiej wobec zbliżającego się uruchomienia Planetarium w EC1 na terenie Nowego Centrum Łodzi. Taką informację uzyskaliśmy od urzędników wczoraj, gdy zapytaliśmy, czy w mieście będą działać dwa planetaria. Podobne pytania zadają także związkowcy (m.in. na posiedzeniu radnych z komisji edukacji w ubiegłym tygodniu) - ci przede wszystkim martwią się o miejsca pracy w placówce przy ulicy Pomorskiej.

Planetarium w EC1 to kopuła o średnicy 18 metrów i ekran sferyczny o średnicy 14 metrów, nowoczesne projektory i komputery.

Natomiast kopuła PiOA ma 6 metrów średnicy i oparta jest na technologii sprzed 30 lat.

Zaletą "starej" placówki jest za to możliwość obserwacji w jej siedzibie "prawdziwego" nieba (przy ul. Pomorskiej są teleskopy i taras obserwacyjny, PiOA chce go wyremontować jako część prac przewidzianych w projekcie do budżetu obywatelskiego 2016). W EC1 takie obserwacje nie są przewidziane.

Zadaniem PiOA jest także prowadzenie otwartych kół zainteresowań czy przygotowań uczniów "olimpijczyków". Przy Pomorskiej odbywają się także darmowe wykłady popularnonaukowe dla dorosłych.

- Istniejące już planetarium to placówka edukacyjna. Planetarium w EC1 ma zupełnie inne cele - mówił w marcu Marcin Masłowski, rzecznik prezydenta Łodzi. Jednak w aktualnym opisie działalności Planterium w EC1 można znaleźć uwagę, zgodnie z którą "dużą część projekcji stanowić będą lekcje i tematy dydaktyczne przeznaczone dla szkół na każdym etapie kształcenia. Nauczyciel będzie mógł zaplanować wizytę w planetarium tak, by maksymalnie wykorzystać czas spędzony poza szkołą."

Na razie obie placówki konkurowały o łodzian w czasie nocy spadających gwiazd. 12 sierpnia załoga Planetarium w EC1 zachęcała do obserwowania roju meteorów Perseidów w Parku Źródliska, zaś PiOA - w Ogrodzie Botanicznym.

Także wczoraj zapytaliśmy urzędników o ceny biletów do Planetarium w EC1 dla odwiedzających, wchodzących "z ulicy". Jak odpowiedział nam Michał Kędzierski z EC1, cennik właśnie powstaje.

- Opracowujemy własną propozycję, ale korzystamy także ze wsparcia firmy, która zajmuje się m.in. takimi analizami i tworzy modele biznesowe dostosowane do charakteru instytucji i oczywiście możliwości jej potencjalnych odbiorców. Mówiąc wprost: staramy się zbudować ofertę cenową adekwatną do możliwości publiczności pokazów i innych wydarzeń, które będą miały miejsce w naszym planetarium. Bilety oczywiście będą pogrupowane na ulgowe, normalne, grupowe, rodzinne. Inny też będzie koszt standardowego pokazu planetaryjnego, a inny imprezy specjalnej, np. koncertu pod kopułą - poinformował w środę Kędzierski.

O rolę Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego po otwarciu planetarium w EC-1 zapytaliśmy Andrzeja Kobę, kierownika pracowni PiOA. Poniżej publikujemy jego stanowisko.



W roku szkolnym 2014/15 z oferty zajęć popołudniowych korzystało 462 uczniów i przedszkolaków w 40 grupach kół zainteresowań.
W lekcjach dla szkól i zajęciach dla przedszkoli od września do czerwca uczestniczyło 9950 uczniów i przedszkolaków w 457 grupach.

Z otwartych wykładów "Człowiek i Wszechświat" oraz towarzyszących im pokazów sztucznego nieba skorzystało ponad 700 uczestników. Część ze słuchaczy uczestniczyła także w pokazach "Fascynujących eksperymentów fizycznych" oraz nocnych pokazach nieba. Wiele zainteresowanych osób skorzystało z konsultacji astronomicznych. Zorganizowaliśmy również 12 "Kosmicznych urodzin", w których uczestniczyło łącznie 190 dzieci.

Zwracam uwagę na progres ilości uczestników w stosunku do lat ubiegłych, np rok wcześniej lekcjach dla szkól i zajęciach dla przedszkoli uczestniczyło 8187 uczniów i przedszkolaków. Od 3 lat sukcesywnie wzrasta również liczba uczestników kół zainteresowań.

W PiOA wprowadzamy i propagujemy idee trzeciej kultury oraz wiązania edukacji humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej. Mamy zatem własną ciekawą ofertę. Uważamy, że z korzyścią dla łódzkich dzieci oferty nasza i EC-1 będą się wzajemnie uzupełniały. Nie zamierzamy konkurować, a chcemy współpracować z EC-1.
Andrzej Koba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki