Nasza Loteria

Co zostanie z nami na długo po pandemii? Zaburzenia i choroby psychiczne, ale także... uzależnienie od internetu

Sandra Rybińska
Sandra Rybińska
Po większości obostrzeń w wielu krajach, w tym również w Polsce pozostało jedynie wspomnienie. Psychologowie nie mają jednak wątpliwości, że pewne zachowania oraz problemy zostaną z nami jeszcze na długo.
Po większości obostrzeń w wielu krajach, w tym również w Polsce pozostało jedynie wspomnienie. Psychologowie nie mają jednak wątpliwości, że pewne zachowania oraz problemy zostaną z nami jeszcze na długo. https://www.istockphoto.com/Alexey_M
Trudno nie zgodzić się z tym, że nasze życie w ostatnich miesiącach znacznie różniło się od tego, które znaliśmy do tej pory. Światowa pandemia koronawirusa zmieniła nasz sposób pracy, spędzania wolnego czasu, a nawet tak podstawowe kwestie, jak robienie zakupów czy wizyty u lekarza. Po większości obostrzeń w wielu krajach, w tym również w Polsce pozostało jedynie wspomnienie. Psychologowie nie mają jednak wątpliwości, że pewne zachowania oraz problemy zostaną z nami jeszcze na długo.

Co pozostanie z nami na długo po pandemii? Psychologowie wymieniają zaburzenia psychiczne, ostrożność i... uzależnienie od internetu

Wychodzenie z domu jedynie wtedy, kiedy to konieczne, praca zdalna, ograniczenie kontaktów z rodziną i przyjaciółmi, spędzanie niemal całych dni w czterech ścianach. To tylko niektóre z założeń, które jeszcze kilka tygodni temu były naszą codziennością. Psychologowie nie mają wątpliwości, konieczność dostosowania się do obostrzeń podyktowanych pandemią koronowarisa odcisnęła piętno na psychice wielu osób.

Praca oraz nauka w domu przyczyniły się do tego, że staliśmy się bardziej zdezorganizowani. Do tego doszło zmęczenie i monotonia - zauważa psycholog dr Beata Rajba, wykładowca Dolnośląskiej Szkoły Wyższej w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes.

Przeniesienie życia, zarówno zawodowego jak i towarzyskiego do sieci sprawiło, że poniekąd uzależniliśmy się od Internetu. I zdaje się, że to pozostanie z nami jeszcze na długo, o ile nie na zawsze.

Pandemia koronawirusa rozbudziła w nas chęć niesienia pomocy

Specjalistka zwraca także uwagę na to, że podczas tygodni społecznej izolacji przeszliśmy kilka faz radzenia sobie z kryzysem. Pierwsza to faza dezorganizacji, kiedy dla przykładu, setki Polaków ruszyły do sklepów, aby zrobić "zapasy", a makarony, mydło czy papier toaletowy były dobrami deficytowymi. Później przyszła pora na fazę adaptacji, a później faza wypalenia.

Pandemia i społeczna izolacja spotęgowały lęki i zaburzenia depresyjne

Dr Rajba podkreśla, że pewne czynniki pozostaną z nami na długo po pandemii. Wśród nich wymienia m.in. zaburzenia i choroby psychiczne, co potwierdza m.in. raport ONZ. Agencja Newseria Biznes powołując się na raport "COVID-19 and the Need for Action on Mental Health" wskazuje, że że jeszcze przed wybuchem pandemii na depresję cierpiało 264 mln ludzi, a obecna sytuacja znacznie te statystyki pogorszy.

Boimy się o zdrowie swoje i bliskich, o utratę pracy, czujemy widmo kryzysu gospodarczego, wiele naszych planów na przyszłość legło w gruzach.

Ze wspomnianego raportu wynika również, że Szczególnie narażeni na psychologiczne skutki pandemii SARS-CoV-2 są pracownicy służby zdrowia. Agencja Biznes Newseria powołując się na dane udostępnione przez Medicover wymienia:

  • 35 proc. pracowników medycznych odczuwa wręcz traumatyczny stres,
  • 15 proc. cierpi na depresję,
  • 12 proc. odczuwa silny niepokój związany z aktualną sytuacją.

Pandemia i powrót do (nowej) rzeczywistości będzie trudny także dla osób z fobią społeczną, które odzwyczaiły się od kontaktów z innymi ludźmi. Choroby i zaburzenia psychiczne pewnie zostaną z nami na dłużej – podsumowuje dr Beata Rajba.

Źródło: Agencja Newseria Biznes

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki