reklama

Co zostanie z Nowego Centrum Łodzi?

Jolanta SobczyńskaZaktualizowano 
mat. promocyjne
Raport o realizacji budowy Nowego Centrum Łodzi przygotowany przez prywatną spółkę wytyka przede wszystkim byłym, ale i obecnym władzom miasta liczne błędy i zaniedbania. Badający widzą zagrożenie dla powstania NCŁ. Władze miasta twierdzą, że audyt został zlecony właśnie dlatego, by naprawić błędy i ratować inwestycję.

Koncepcja zagospodarowania 90 hektarów obszaru Nowego Centrum Łodzi stworzona w 2007 roku miała obejmować m.in. modernizację stacji Łódź Fabryczna wraz z budową dworca podziemnego, rewitalizację EC1 na potrzeby Centrum Sztuki Filmowej (EC1 Wschód) i Centrum Nauki i Techniki (EC1 Zachód) , budowę Specjalnej Strefy Sztuki (SSS) oraz Centrum Filmowo-Kongresowego.

W sumie projekt wyceniano (biorąc pod uwagę tylko te czołowe elementy) na ponad 6 mld zł. Analizujący, ceniona firma KPMG, która za badanie wzięła około 500 tys. zł brutto, twierdzi tymczasem, że władze Łodzi, przystępując do realizacji projektu nie podjęły wielu niezbędnych działań, których realizacja pozwoliłaby dziś uniknąć znaku zapytania, który stawia się przy budowie NCŁ.

Po pierwsze, miasto nie opracowało samych podstaw projektu, tzw. master planu, czyli dokumentu obejmującego wszystkie projekty i związane z nimi zadania. To, zdaniem badającego, doprowadziło do wielu problemów, np. kwestii przeniesienia siedziby firmy Enkev, która stoi na przeszkodzie budowy nowej ulicy przez NCŁ. Rządzący nie opracowali też jednego planu finansowania dla NCŁ. Nikt więc nie zakładał, że mogą pojawić się opóźnienia w realizacji części inwestycji. Miasto w 2014 i 2015 roku może być bardzo obciążone spłatą kredytów i nie dostanie kolejnych, koniecznych dla kontynuowania budowy NCŁ.

Twórcy raportu podkreślają, że dzisiejsza sytuacja NCŁ jest konsekwencją działań podejmowanych w mieście przez ostatnie blisko pięć lat. Jak również zaniedbań z tego okresu. Jeden z podstawowych problemów projektu NCŁ to pat przy tworzeniu projektu Camerimage Łódź Center związanego m.in. z organizacją w Łodzi Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Spółkę CŁC tworzy miasto, Fundacja Sztuki Świata oraz Fundacja Tumult. Przy czym inicjatywa w spółce została oddana w ręce prywatnych osób, czyli FT oraz FSŚ.

W grudniu 2011 roku Rada Miejska w Łodzi podjęła wprawdzie uchwałę, w której zgodziła się na rozwiązanie spółki Camerimage Łódź Center, a w styczniu 2010 roku miasto wykreśliło budowę CŁC z wieloletniego planu inwestycyjnego, ale do dnia sporządzenia raportu przez KPMG spółka CŁC nie zostało rozwiązana. Mało tego, miasto jako jedyne wniosło wkład pieniężny w tworzenie CŁC, choć posiada 49 procent udziałów w spółce, a więc nie ma znaczącego wpływu na działania podejmowane przez CŁC. To pozostali wspólnicy - Fundacja Tumult oraz Fundacja Sztuki Świata - mają prawo wspólnego wskazania członka zarządu, bez potrzeby choćby akceptacji ze strony miasta. Tymczasem wspólnicy miasta w CŁC, czyli FT i FSŚ, nie zamierzają rozwiązywać spółki. Audytor uważa, że rozwiązanie spółki będzie możliwe tylko przez "czasochłonne postępowanie sądowe". Wkład fundacji w spółkę formalnie miał być niepieniężny. Ten wkład to rynkowa rozpoznawalność marki Festiwalu Camerimage. Ale audytor zwraca uwagę, że badania rynkowe to niewystarczający dokument przy szacowaniu wkładu udziałowca.

Druga sprawa, na którą zwraca uwagę KPMG to kwestia samego festiwalu. Fundacja Tumult zobowiązała się, że przez co najmniej 19 lat będzie organizowała w Łodzi festiwal Camerimage. Tymczasem ostatnia edycja festiwalu odbyła się w Bydgoszczy. Ale udziałowcy (audytor ma tu na myśli przede wszystkim miasto) nie ubiegali się o odszkodowanie od fundacji w związku z niewywiązaniem się z obowiązków.

W rozliczeniach między miastem a FSŚ w sprawie rewitalizacji EC1 na cele kulturalne też trudno znaleźć równowagę. Audytorzy wyliczyli, że w samym 2011 roku zaangażowanie finansowe miasta w budowę EC1 sięgało 32 mln zł. Fundacja Sztuki Świata miała wpłacić 302 tys. zł. Ale FSŚ nie wywiązała się z zobowiązań, a ciężar inwestycji spadł całkowicie na miasto.

Z badania wynika jednak, że rozliczenia z FSŚ to nie jedyne problemy miasta na polu "udziałowcy". W 2009 roku pojawia się kandydat na kolejnego wspólnika w spółce CŁC. We wrześniu 2009 roku walne zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę, by spółka Tom Investment Group objęła udziały warte 100 tys. zł. Jednak w KRS nie ma śladu po nowym wspólniku. Udziałowcy CŁC po pewnym czasie uchylają bowiem uchwałę walnego i zwracają Tom Investment Group kwotę 100 tys. zł wypłaconą na poczet kapitału zakładowego. Audytor nazywa tę operację "wątpliwą legalnie" i wskazuje, że miasto naraża się przez takie transakcje "na ryzyko złego PR".
Formalnie realizację projektów kulturalnych w Nowym Centrum Łodzi, szczególnie rewitalizację EC1, nadzoruje Instytucja Kultury "EC1 Łódź - Miasto Kultury" (powstała w 2008 roku). Ale miasto powołując z Fundacją SŚ Instytucję Kultury też nie zadbało o swoje interesy. Instytucji Kultury EC1 powierzono szeroki zakres zadań, ale miasto nie ma żadnego wpływu np. na powołanie dyrektora tej instytucji. Dyrektor jest wybierany wprawdzie przez miasto, ale jedynie spośród kandydatów wskazanych przez prezesa FSŚ. Mało tego, miasto zobowiązało się, że w latach 2008 - 2011 da na działanie Instytucji Kultury co najmniej 11 mln zł, a FSŚ w tym samym czasie jedynie 300 tys. zł.

Zagrożone jest zaś nawet dofinansowanie z Unii Europejskiej. Prawie przy każdym przetargu w projekcie Nowego Centrum Łodzi audytor widzi naruszenie. Używając eufemizmu ostrzega, że "mogą być korekty finansowe ze strony UE". Po prostu- finansowanie inwestycji może spaść na miasto. Tymczasem osoba chcąca zebrać informacje o całym projekcie budowy Nowego Centrum Łodzi też może mieć problem. Nie ma bowiem informacji, gdzie znajdują się wszystkie dokumenty.

I na koniec. Audytor prowadząc badanie rozmawiał z wieloma osobami odpowiedzialnymi za projekt Nowego Centrum Łodzi. Każda z pytanych osób omawiała nie sam program NCŁ, ale wycinek sprawy wynikający z jej obowiązków w Urzędzie Miasta Łodzi, czy jednej z podlegających pod magistrat jednostek. Mało tego, nie byli w stanie wskazać, w jaki sposób zagadnienie, którym się zajmują ma wpływ na cały program. Zdaniem firmy prowadzącej audyt to właśnie brak poczucia związania z celem przedsięwzięcia, współpracy na rzecz osiągnięcia tego celu, jest najpoważniejszym powodem wszystkich problemów, które wystąpiły w realizacji projektu.

Bilans Nowego Centrum Łodzi po audycie jest taki. Miasto rezygnuje z budowy Specjalnej Strefy Sztuki (szklana rura), której tworzenie szacowano na 380 mln zł. Ale zapłaci niemieckim architektorm 6,6 mln zł za projekt, którego nigdy nie zrealizuje. Centrum Filmowo-Kongresowego (inwestycja warta około 500 mln zł) na podstawie projektu Franka Gehry'ego nie będzie. A jeśli będzie jakieś CFK to z innym partnerem (czytaj - nie z FSŚ). EC1 Wschód i EC1 Zachód warte około 280 mln zł, które mają być łódzkim Centrum Kopernik są w budowie. Audytor bierze jednak pod uwagę, że UE może nie przekazać części dofinansowania na ten cel. A wtedy projekt może być zagrożony. EC1 Południowy-Wschód prawdopodobnie nigdy nie powstanie, bo nie ma 26 mln zł na jego finansowanie.

Dotacje z UE na budowę większości projektów w NCŁ są zagrożone ze względu na błędy w przeprowadzaniu przetargów. Tymczasem audytorzy, analizując poziom zadłużenia miasta w latach 2014 i 2015, twierdzą , że Łódź może mieć ograniczone możliwości kredytowe. Współczynniki zadłużenia według wyliczeń firmy KPMG mają osiągnąć poziom 69 i 66 procent. A to by oznaczało, że miasto może nie mieć pieniędzy na kontynuowanie budowy Nowego Centrum Łodzi.
Trwa pat przy budowie Camerimage Łódź Center, a festiwal odbywa się w Bydgoszczy. Zaś na drodze do budowy nowej ulicy w NCŁ stoi budynek fabryki Enkev, która zatrudnia 200 osób. Negocjacje między miastem a firmą trwają od 2008 roku. Do tej pory bezskutecznie.

Ponadto 25 procent nieruchomości na terenie NCŁ nie należy do miasta czy Skarbu Państwa. "Nie wszyscy właściciele będa chcieli dokonać sprzedaży nieruchomości" - twierdzą audytorzy. Urząd Miasta Łodzi walczy też w sądzie z Markiem Żydowiczem, który firmuje swoim nazwiskiem FSŚ o prawa do EC1 Wschód. Miasto ma natomiast prawa do terenów, na których powstanie otwarty Rynek Kobro oraz Brama Miasta.

Czy lekiem na zagrożoną inwestycję będzie powołanie dyrektora programu NCŁ (ma nim być dotychczasowy pełnomocnik prezydenta ds. NCŁ, czyli Błażej Moder) oraz odpowiedzialnego za realizację całego projektu Zakładu Planowania, Nadzoru i Rozwoju NCŁ? Jak zakończą się spory sądowe dotyczące własności w NCŁ z Markiem Żydowiczem? Czy zgodnie z rekomendacjami KPMG zostanie powołany zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu ds. budowy dworca Łódź Fabryczna?
Prezydent Łodzi zapowiada też poszerzenie Nowego Centrum Łodzi o dodatkowe 10 hektarów. Do NCŁ ma być włączony kwartał ulic między ulicą Sienkiewicza (dotychczasowa granica NCŁ) a ulicą Piotrkowską. Budynki na tym terenie mają być rewitalizowane.

Liczący tysiąc stron audyt trafił do biura prawnego Urzędu Miasta Łodzi. Prawnicy w ciągu miesiąca mają go przeanalizować. Ma zapaść decyzja, czy jakiekolwiek sprawy trafią do prokuratury lub rzecznika dyscypliny finansów. Czy ktoś odpowie za ewentualne błędy przy tworzeniu podwalin projektu Nowego Centrum Łodzi i jego realizacji?

Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 27

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

L
Ludzie

To rzeczywiście absurdalne myślenie! Przeciez 90% dzisiejszych problemów to skutki chorych fantazji z czasów Kropy i Tomaszewskiego. Czy tego na prawdę nie widać gołym okiem??????

Z
ZZZ

Szczęście, że ktos zatrzymał te SSS, Centra Festiwalowe itd. Koszty utrzymania!!! Popatrzcie jak bokami robia wszystkie instytucje kultury w Łodzi. Ludzie nie maja często co żreć a wspaniali dycydenci planowali hale wystawiennicze na 50 tys m2 i centrum festiwalowe na 5 dni w roku!!!

K
Koszter

No własnie to Kropa stworzył podwaliny pod te podziemne kopania i nierealne mrzonki? Władowali w to kasę, porabali ludziom w głowach i teraz zostaniemy z ruinami i problemami na lata. Hanna przyszła, zostawiła tych samych fantastów, dołożyła swoje fatamorgany i teraz sama za to zapłaci. Tak na prawdę my wszyscy zapłacimy w Polsce..

Ciekawe, kiedy ktoś sie obudzi i zaczniemy robic coś konstruktywnego a przede wszystkim wychodzić z tego barbulenia pomysłami rodem z krwawej gorączki na rzecz realnego planowania Miastem. Mnie to już nie bawi bo wyjechałem i będę mieszkac w "normalnym" Mieście. Ale będac Łodzianinem zadaje sobie to pytanie

K
Koszter

No własnie to Kropa stworzył podwaliny pod te podziemne kopania i nierealne mrzonki? Władowali w to kasę, porabali ludziom w głowach i teraz zostaniemy z ruinami i problemami na lata. Hanna przyszła, zostawiła tych samych fantastów, dołożyła swoje fatamorgany i teraz sama za to zapłaci. Tak na prawdę my wszyscy zapłacimy w Polsce..

Ciekawe, kiedy ktoś sie obudzi i zaczniemy robic coś konstruktywnego a przede wszystkim wychodzić z tego barbulenia pomysłami rodem z krwawej gorączki na rzecz realnego planowania Miastem. Mnie to już nie bawi bo wyjechałem i będę mieszkac w "normalnym" Mieście. Ale będac Łodzianinem zadaje sobie to pytanie

w
widmo niepowodzenia

To jest śmieszne, że przy takich problemach – na które dobitnie wskazuje wykonany audyt, miasto ma jeszcze chętkę na dodatkowe 10 ha. Czy sprawa lokatorów, którzy wcale nie mają ochoty na lokale zastępcze, sprawa Enkevu, który będzie zmuszony zwolnić 200 osób jeszcze nie pokazały władzom, jak trudno „rewitalizować” tereny centrum z gęstą zabudową? Jak dla mnie, miasto powinno zostać tylko przy projekcie dworca oraz elewacje budynków odświeżyć. Na taki projekt znalazłaby się kasa. A tak jest ona topiona w nierealnych koncepcjach.

g
gosc

Zapraszam na moją stronę www.psifryzjerlodz.pl

g
gość

A Kacprzak niewiniątko od kilku lat przewodniczy Radzie Miejskiej bez zgody której żadna decyzja tego czy innego prezydenta by nie przeszła jest "czysty" ??? Panie Kacprzak zwalanie winy prędzej czy później się skończy i prawda wyjdzie na jaw, trzeba tylko trochę bardziej obiektywnych dziennikarzy, bo razem z Sadzyńskim i Domaszewiczem rozwaliliście SSS i naraziliście miasto na milionowe straty a teraz zwalacie winę na innych.

g
gość

z tym że już by dawno zbudowali to lekka przesada ale faktem jest że gdyby nie idiotyczne skok na władzę SLD (referendum) to wielu problemów można by było uniknąć - czy Kacprzak jako przewodniczący RM za nic nie odpowiada-cwaniaczek!!!

E
Ed

otóż Kropiwnicki i Tomaszewski potrafili budować i mają sukcesy , i nie kłam o jakiś błędach. A po referendum wyrzucono Lyncha i tutaj mamy tragiczne rządy i straty. Jak poczytasz ten słaby raport na który wydano dużo pieniędzy to gołym okiem widać jak wszystko niszczono. Kropiwnicki stworzył idea Nowego Centrum i trzeba było go nie odwoływać to by już dawno wszystko zbudował.

b
bywaj

Napaść na Tomaszewskiego

"Dziwię sie autorowi wypowiedzi nr1. Zasłuzony samorządowiec. Może i zasłuzony z tytułu brania kasy ale i tu rozdzą sie pytanie : 1) zasłuzony samorządowiec (WT tak bedę pisał dalej) odpowiada za brak nadzoru za budowy GOS, Atlas Arene ŁTR , SSS 2) kary które miasto za brak nadzoru bądż niekompetencje WT sa ogromne - przypomne za ŁTR , GOS, Atlas ( przekroczenia + kary) 3) raport o którym mówimy dyskwalikuje WT do chęci zarzadzania czymkolwiek 4) propozycje zlecenia p. Gerremu projektu bez przetargu z tkzw wolnej reki na kwote 50mln zł za czym optował WT i jego szef Kropa jest materiałem dla CBA lub ABW 5) błędne decyzje dot. podziału ZWiK na ZWik i Spółke Infr. co doprowadzi nas co roku do podwyżek wody o 20-30% jest decyzja która podjąl duet Kropa WT - winni również podlegać osądowi za brak tkzw. gospodarnosci . Można tak dalej i dalej. Tak wygladaja efekty pracy WT jako dlugoletniego samorzadowca."

b
były radny

Czy ty masz dobrze w glowie człowieku?
Zlecenie Geremu przez spółkę CŁC (dlatego był 1% wiecej dla Funadcji w spółce by zgodnie z Ustawą o zamówieniach publicznych mogła zamówić u Gerego projekt)przegłosowała jednogłośnie RADA MIASTA.
Dlaczego obwiniasz Tomaszewskiego draniu?
A co do SSS to nadużycia nastąpiłay za czasów Sadzyńskiego i Zdanowskiej.
Wiec co ty znowu bredzisz.
Czy jesteś jednym z tych małolatów z kręgo Zdanowskiej?
Kompromitujesz sie.

Ł
Łodzianin

Cosik mi się widzi - że zaraz kasa się skończy, albo inne licho i zamiast cudeńka tego będzie równiutkie pole aż po sam Widzew...a tak poważnie - ręce opadają - czy w tym mieście na prawdę nie może być nic zrobione dobrze...ŁTR - nie jest regionalny, zielona fala i te nagłaśniane cudeńka o płynnym ruchu - nie wyszły....aż się boję myśleć co będzie jak rozkopią Piłsudskiego.....

g
gość

Jeśli Zdanowska będzie chciała kogoś karać za nieprawidłowości przy NCŁ to konsekwencje powinni ponieść między innymi Cieślak, Sadzyński, Walczak - zobaczymy Pani Prezydent jak jest Pani sprawiedliwa.

g
gość

Tak to dokładnie wygląda - szkoda że dziennikarze o tym nie piszą tylko wszystko wspólnie z obecną ekipą chcą zwalić na Tomaszewskiego który miał wizje, odwagę i chęci żeby je realizować i pewnie gdyby dalej miał na to wszystko wpływ to nie byłoby tych szopek ze zwracaniem kasy a inwestycje byłyby realizowane.

g
gość

Tak to dokładnie wygląda - szkoda że dziennikarze o tym nie piszą tylko wszystko wspólnie z obecną ekipą chcą zwalić na Tomaszewskiego który miał wizje, odwagę i chęci żeby je realizować i pewnie gdyby dalej miał na to wszystko wpływ to nie byłoby tych szopek ze zwracaniem kasy a inwestycje byłyby realizowane.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3