Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zostanie ze starego Dworca Fabrycznego?

Marcin Bereszczyński
Neon może zawisnąć w przejściu podziemnym
Neon może zawisnąć w przejściu podziemnym Artur Kostkowski
Między łódzkimi urzędnikami, radnymi, pracownikami PKP i wykonawcą przebudowy Dworca Fabrycznego wybuchły spory o to, co ma pozostać ze starego dworca i zostać wkomponowane w nowe otoczenie podziemnej stacji kolejowej.

Najwięcej kontrowersji budzi niebieski neon z napisem "Łódź Fabryczna" widoczny od strony ul. Kilińskiego. Chociaż od dłuższego czasu widać tylko napis "ód czna", to łodzianie z sentymentem spoglądają na 50-letni napis.

- To najbardziej charakterystyczny element dworca. Neon był widoczny w wielu filmach i na mnóstwie archiwalnych zdjęć. Powinien zostać wykorzystany jako część nowego dworca - powiedział Kazimierz Głodny, który mieszka przy ul. Kilińskiego.

Jeszcze bardziej pragną zachować neon miejscy radni z komisji promocji miasta i współpracy zagranicznej. Komisja na wniosek radnej Urszuli Niziołek-Janiak zwróciła się do przewodniczącego Rady Miejskiej oraz prezydent Łodzi o podjęcie działań, które pozwolą zachować neon.

Ten charakterystyczny napis jest jednak własnością PKP PLK. Te czekają na propozycję wykorzystania neonu, jaką zgłosi Torpol, czyli wykonawca inwestycji. Pół roku temu PKP PLK brały pod uwagę umieszczenie neonu w holu podziemnego dworca. Temu pomysłowi od dawna kibicuje Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków, który jednak zaznacza, że neon nie jest przedmiotem chronionym przez urząd konserwatora zabytków.

PKP PLK zamierzają wykorzystać również elementy elewacji budynku starego dworca. Chodzi o fragmenty muru od strony dworca PKS i od peronów. Kłopot w tym, że nie wiadomo, w jakim stanie są cegły i czy ich konserwacja nie będzie zbyt droga.

- Bądźmy dobrej myśli, że jakieś elementy elewacji zostaną wkomponowane w przestrzeń wokół nowego Fabrycznego - mówi Marek Faber, zastępca dyrektora projektu modernizacji dworca PKP PLK. - O wszystkim zadecyduje kolegium konserwatora zabytków. Ostateczne projekty budowlane zostaną zaakceptowane pod koniec roku albo na początku przyszłego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki