Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, gdy lokator jest uciążliwy. Jakie kroki prawne podjąć?

Redakcja
Piotr Kaszewiak
Piotr Kaszewiak archiwum prywatne
Z mecenasem Piotrem Kaszewiakiem rozmawia Agnieszka Jędrzejczak.

Jakie działania mogą podjąć lokatorzy bloku, w którym jeden z mieszkańców jest uciążliwy i nagminnie zakłóca spokój?

Uciążliwość i nagabywanie mogą być podstawą do tego, by podjąć kroki prawne – nawet tak daleko idące jak żądanie eksmisji kłopotliwego lokatora. Pojedyncze zachowania wykraczające poza normalne stosunki sąsiedzkie powinny być zgłaszane policji, która podejmować będzie kroki adekwatne do sytuacji (np. mandaty za wykroczenie). Jeśli sytuacja zaostrzy się, możemy domagać się od spółdzielni eksmisji uciążliwego sąsiada - należy wówczas wytoczyć powództwo. Wspomina o tym art. 13 ustawy o ochronie praw lokatorów wskazując, że przesłanką żądania eksmisji może być to, że lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Reja w Łodzi. Lokatorzy boją się, że blok wyleci w powietrze

Czy lokatorzy mogą żądać, np. od spółdzielni mieszkaniowej, eksmisji takiego lokatora?

Żądanie pozbawienia dachu nad głową lokatora powinno być wcześniej dogłębnie rozważone. W sytuacji człowieka cierpiącego na poważną chorobę, postępowanie sądowe i tak nie mogłoby zostać sprawnie i w krótkim czasie przeprowadzone. Bardziej zatem rozsądnym byłoby zwrócenie się we własnym zakresie lub za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowej na policję lub Ośrodka Pomocy Społecznej, które powinny podjąć działania, zmierzające do ustalenia, czy chora osoba ma zapewnioną opiekę, środki do życia, czy też podjęła odpowiednie leczenie. W sytuacjach wymagających interwencji, organ pomocy społecznej może wystąpić do lekarza np. psychiatry o wydanie zaświadczenia o stanie zdrowia, a następnie złożyć odpowiednie wnioski do sądu opiekuńczego, który podejmie dalsze decyzje.

Co w sytuacji, gdy stan zdrowia lokatora, np. demencja starcza, choroba psychiczna mogą być zagrożeniem życia lub zdrowia pozostałych mieszkańców bloku?

Gdy życie i zdrowie osób mieszkających w bloku jest zagrożone z tego powodu należy powiadomić służby miejskie, zajmujące się pomocą społeczną. Pracownicy socjalni powinni wiedzieć, że określona osoba potrzebuje pomocy lub stwarza zagrożenie dla innych. Skutkiem interwencji pomocy społecznej może być nawet skierowanie na przymusowe leczenie w drodze orzeczenia sądowego. W nagłych sytuacjach mamy prawo szukać pomocy policji - jeśli zaś zachowanie osoby powoduje zagrożenie także dla jej zdrowia (np. targnięcie się na własne życie) - wzywajmy pogotowie. Ratownicy zbadają taką osobę i zadecydują, czy wymaga obserwacji, a następnie leczenia. Powiadomią również opiekę społeczną i jeśli zajdzie taka potrzeba podjęte zostaną w wyniku jej działań bardziej radykalne kroki, o której była mowa wcześniej.

Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki