Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, gdy skrzywdził Cię pracodawca?

Alicja Zboińska
123RF
Znalazłeś pracę, ale właściciel firmy nie chce dać Ci umowy, tylko zmusza do pracy na czarno? Pracowałeś poza godzinami pracy, ale szef nie zapłacił Ci za nadgodziny? Pracujesz w niebezpiecznych warunkach, ale kierownictwo nie dba o to, by nic Ci się nie stało? W takich przypadkach pomocy, i to bezpłatnej, można szukać w Państwowej Inspekcji Pracy.

Inspektorzy sprawdzą, czy pracodawcy wypłacają wynagrodzenie za pracę, przestrzegają czasu pracy, urlopów wypoczynkowych, szeroko rozumianych wymagań bhp, czy dbają o ochronę praw kobiet, zatrudnionych osób niepełnosprawnych i młodocianych itp. Inspektorzy analizują także przyczyny wypadków w pracy.

Po pierwsze - umowa

Inspektorzy służą wsparciem osobom, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, czyli pracownikom. Oznacza to, że pracujący na umowy zlecenia albo o dzieło lub zatrudnieni na odstawie kontraktu nie są w świetle ustawy pracownikami i jeśli czują się pokrzywdzeni przez szefa, swoje roszczenia muszą zgłosić do sądu pracy.

Warto pamiętać o tym, że umowę o pracę zawiera się na piśmie w co najmniej dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden doręcza się pracownikowi, a drugi włącza do jego akt osobowych. Potwierdzenie to doręcza się pracownikowi za pisemnym potwierdzeniem odbioru.

Ustalenie warunków pracy i płacy wymaga zgodnej woli obu stron. W umowie określane są jej strony, data zawarcia, rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wymiar czasu pracy, termin rozpoczęcia i wynagrodzenie.

Inspektorzy przestrzegają, że jeśli pracodawca dopuścił do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, nie przeszkolił go w zakresie bhp, a najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy nie potwierdził na piśmie ustaleń co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków, to naruszył przepisy prawa pracy i prawdopodobnie może chcieć oszukać pracownika.

Nieuczciwi szefowie muszą pamiętać o konsekwencjach: zgodnie z prawem pracodawca, który nie potwierdzi na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę, podlega karze grzywny w wysokości od tysiąca do 30 tysięcy złotych. Taka sama kara grozi, gdy pracodawca nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Gdzie i kiedy po pomoc?

W naszym województwie działa pięć oddziałów inspekcji pracy.

  1. Okręgowy Inspektorat Pracy mieści się w Łodzi przy al. Kościuszki 123. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 16. Z inspektorami skontaktować się można telefonicznie pod numerem (42) 6362313 lub e-mailowo: kancelaria@lodz.oip.pl. Dostępny jest też numer faksu: (42) 636 8513.
  2. Mieszkańcy powiatów: piotrkowskiego, tomaszowskiego, radomszczańskiego, opoczy-ńskiego i bełchatowskiego pomocy mogą szukać w inspektoracie w Piotrkowie Trybunalskim, który mieści się przy ul. 3 Maja 4 i jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 16. Kontakt telefoniczny pod numerami telefonu: (44) 6496586 lub (44) 6474267, numer faksu: (44) 6476134, adres e mailowy: piotrkow@ lodz.oip.pl.
  3. Kolejny oddział istnieje w Sieradzu przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 64 i jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 16. Mogą się tu zgłaszać mieszkańcy następujących powiatów: sieradzkiego, wieluńskiego, zduńskowolskiego, wieruszowskiego, łaskiego i pajęczańskiego. Dzwonić można pod numery: (43) 8267649 oraz (43) 8224929, numer faksu: (43) 8223811 lub pisać na adres e-mail: [email protected].
  4. Dla mieszkańców powiatów skierniewickiego, rawskiego oraz łowickiego utworzono oddział OIP w Skierniewicach, który mieści się przy ul. Reymonta 23. Tak jak pozostałe placówki OIP jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 16. Dla szukających pomocy dostępny jest numer telefonu (46) 832-17-64 oraz faksu: (46) 833-60-78. Można też wysłać skargę lub zapytanie mailem na adres: [email protected].
  5. Ostatni oddział Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi został utworzony w Kutnie przy ul. Grunwaldzkiej 5. Jest czynny w godz. 8 - 16 od poniedziałku do piątku. Dla szukających pomocy jest podany wspólny numer telefonu i faksu: (24) 254-21-90, zaś e-mail można wysłać na adres: [email protected]. Do tego oddziału mogą zgłaszać się mieszkańcy dwóch powiatów: kutnowskiego i łęczyckiego.

Do inspekcji po poradę prawną i techniczną

Do zadań inspektorów pracy należy także udzielanie porad w zakresie prawa pracy oraz przepisów bezpieczeństwa pracy. Co ważne, osoby szukające pomocy nic za to nie płacą, porady są udzielane bezpłatnie we wszystkich oddziałach inspekcji w regionie. Można się zgłosić osobiście lub zadzwonić.

  • W Okręgowej Inspekcji Pracy w Łodzi porady są udzielane od poniedziałku do środy w godz. 8.30 - 16, a w czwartek i piątek w godz. 8.30 - 17 w pokoju numer 2 na parterze. Inspektorzy pełnią też dyżury telefoniczne od poniedziałku do piątku w godz. 13-15 pod numerem: (42) 636-87-56.
  • W Piotrkowie Trybunalskim inspektorzy czekają od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 16 w pokoju nr 37. Z prośbą o podpowiedź w rozwiązaniu problemu można do nich zadzwonić od poniedziałku do piątku w godz. 13 -15 pod numer: (44) 647-42-67.
  • W Sieradzu na interesantów inspektorzy czekają w pokoju numer 103 od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 16. Porady telefoniczne są udzielane także od poniedziałku do piątku w godz. 13 - 15 pod numerem: (43) 828-61-03.
  • W Skierniewicach inspektorzy pracy przyjmują szukających porady w pokoju numer 408 od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 16. Dyżury telefoniczne pełnią także od poniedziałku do piątku w godz. 13 - 15 pod numerem: (46) 832-17-63.
  • W Kutnie porady osobiście są udzielane w godz. 8.30 - 16 od poniedziałku do piątku, a telefonicznie także przez pięć dni tygodnia w godz. 13 - 15. Trzeba zadzwonić pod numer (24) 254-88-82.
  • Po poradę techniczną trzeba zgłosić się do sekcji prewencji i promocji pod numer telefonu: (42) 635-12-34, a także do poszczególnych wymienionych wyżej oddziałów OIP od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 16.

Wątpliwości prawne można zgłaszać na piśmie, także za pośrednictwem e-maila. Zgłaszający powinien podać swoje imię, nazwisko, adres. Inspektorzy powinni odpowiedzieć niezwłocznie, jednak gdy sprawa jest skomplikowana i wymaga dokładnego zbadania, czas odpowiedzi może się wydłużyć, ale nie powinien przekroczyć miesiąca. Zgodnie z prawem dane osobowy osoby zgłaszającej pozostają tylko do wiadomości inspekcji pracy i nie są dalej przekazywane.

Inspekcja musi wiedzieć o wypadku

Pracodawcy powinni pamiętać o konieczności zgłaszania wypadków przy pracy. Dotyczy to wypadków śmiertelnych, ciężkich, zbiorowych. Takie informacje powinny dotrzeć do właściwej prokuratury rejonowej oraz oddziału inspekcji pracy. W naszym województwie wypadki można zgłaszać do:

  • Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi pod numerami telefonów: (42) 635-12-34 (w godzinach pracy OIP) oraz 605-285-929 (działa całą dobę).
  • Oddziału terenowego w Piotrkowie Trybunalskim pod numerami telefonów: (44) 649-65-86 ( w godzinach pracy OIP) oraz 605-273-571 (działa całą dobę).
  • Oddziału terenowego w Sieradzu pod numeram: (43) 822-49-29 (w godzinach pracy OIP) oraz 605-218-357 (działa całą dobę).
  • Oddziału terenowego w Skierniewicach pod numerami telefonów: (46) 832-1764 (w godzinach pracy OIP) oraz 695-325-105 (całą dobę).
  • Oddziału terenowego w Kutnie pod numerami: (24) 254-21-90 (w godzinach pracy OIP) oraz 693-966-363 (całą dobę).

Przy zgłaszaniu wypadku należy podać: nazwę i adres firmy, w której poszkodowany jest zatrudniony, miejsce, datę oraz godzinę wypadku. Potrzebne są imię, nazwisko, wiek poszkodowanego oraz stanowisko, na którym był zatrudniony. Konieczny jest także krótki opis okoliczności i przyczyn wypadku, a osoba zgłaszająca wypadek musi podać swoje imię, nazwisko i zostawić numer telefonu kontaktowego.

W Okręgowym Inspektoracie Pracy w Łodzi sprawy związane z wypadkami przy pracy prowadzi sekcja prewencji, z którą można skontaktować się pod nr.: 042 635-12-34.

Nowe uprawnienia

Od roku inspektorzy pracy mogą zdziałać znacznie więcej niż było to możliwe wcześniej. Nie znaczy to z kolei, że pracodawcy muszą się obawiać większych represji. Inspektorzy mają bowiem możliwość odstąpienia od tzw. środków prawnych - wystarczy, że pouczą pracodawcę. Jeśli stwierdzą nieprawidłowości, ale takie, które nie zagrażają zdrowiu lub życiu, nie będą już musieli wydawać nakazów, wystąpień pokontrolnych, karać mandatami. Inspektorzy mogą pozostać przy pouczeniu pracodawcy, a celem jest doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem.

To nie koniec zmian. Inspektorzy mogą też przesłuchać osoby, które szukały zajęcia przez agencje zatrudnienia, a zostały oszukane. Przed zmianą prawa kontrolerom pozostawało tylko przeglądanie dokumentów, a z nich nie zawsze wynikały nieprawidłowości. Teraz mogą wezwać na przesłuchanie poszkodowanego, a jego zeznania będą dowodem w sprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki