Controlling - niezwykle ważne narzędzie pomagające w sterowaniu przedsiębiorstwem. W jakich obszarach wykorzystywany jest controlling?

Maciej Mituła
Maciej Mituła
geralt/pixabay
Udostępnij:
Ekonomia może wspierać przedsiębiorstwa wieloma instrumentami i narzędziami we współczesnych czasach. W dzisiejszych czasach controlling staje się niezwykle ważnym narzędziem w przedsiębiorstwach. Wpływa on na rozwój i komunikację w firmach.

Korzenie controlling sięgają XV wieku, ponieważ już wtedy działał na angielskim dworze „controller”, który zapisywał i nadzorował wydatki. W USA „controller” zajmował się rejestrowaniem równowagi budżetowej. Dlaczego możemy zauważyć wzrost zainteresowaniem controllingiem? Stało się tak głównie z powodu automatyzacji produkcji oraz powstawanie nowych przedsiębiorstw. W Europie Zachodniej pojęcie controllingu rozwinęło się w latach osiemdziesiątych.

Dlaczego controlling?

Controlling pozwala firmom podejmować decyzje a także wspomaga w wykorzystaniu zasobów przedsiębiorstw. W Polsce zainteresowanie controllingiem wzrosło w latach 90, kiedy to znaczenie rozwinęła się liczba firm.

Czym zajmuje się controlling?

S. Marciniak wyjaśnia że controlling ma za zadanie „zbudowanie logicznego systemu, który poprzez uporządkowane połączenie różnych elementów strukturalnych przedsiębiorstwa, biorących udział w działalności gospodarczej wyrażonej w przekroju finansowym, ekonomicznym, organizacyjnym oraz technicznym pomoże kadrze kierowniczej w podejmowaniu bardziej trafnych (wiarygodnych) decyzji o charakterze operatywnym i strategicznym”.

Chcąc stworzyć atrakcyjną ofertę pracy warto wejść na moment w skórę kandydata. Najgorsze, co może spotkać osobę szukającą pracy, to dowcipkujący pracodawca, który w ogłoszeniu podaje mało szczegółów i nie wspomina słowem o umowie ani pieniądzach.

8 elementów oferty pracy, które zniechęcą każdego kandydata....

Controlling to sposób myślenia i działania, zarządzanie przyszłością przedsiębiorstwa. Odpowiedzialny jest także procesy społeczno-materialne, ale także nadzorowanie, doradzanie, pomaganie metodyczne praz koordynowanie. Controlling wspomaga innowacyjne rozwiązania, proponuje środki zaradcze. Jest narzędziem pomagającym w sterowaniu przyszłością przedsiębiorstwa.

Controlling w przedsiębiorstwie

Controlling może być różnie definiowany, gdyż może obejmować różnorodny zakres swojej działalności. W obszarze finansów zajmuje się m.in. tworzeniem oceny finansowej przedsiębiorstw, tworzeniem rachunków finansowych oraz informacji o podejmowanej decyzji. Dlatego też nazywa się go również systemem wczesnego ostrzegania.

Controlling zajmuje się także planowaniem, nadzorowaniem procesów realizacji, koordynuje procesy społeczno-materialne w zakresie produkcji, marketingu, zaopatrzenia, kierowaniu ludźmi. Zdefiniowane cele firmy a także formułowanie jej strategii przyczynia się do wyznaczania przyszłych działań. Kompleksowość controllingu wpływa na spójny obraz realizacji, na ukierunkowanie się na cele, a także na planowanie i orientowanie się na przyszłość.

Warto przeczytać:

Zakres controllingu jest realizowany w formie jako zawężony i szeroki. Wyróżniamy dwa systemy controllingu w zależności od czasu realizacji zagadnień, mówi się o controllingu strategicznym oraz operacyjnym.

Struktura controllingu w firmie składa się z kryteriów wydawania centrów odpowiedzialności, które dzielą się na:

  • kryterium terytorialne działające w firmach międzynarodowych oraz krajowych o złożonej strukturze organizacyjnej
  • kryterium produktowe – tworzy centra według wytworzonych produktów lub grup produktów
  • kryterium procesowe – tworzy się centra według procesów realizowanych w przedsiębiorstwie

Kto odpowiada za controlling w przedsiębiorstwie

W mniejszych firmach zazwyczaj controllingiem zajmuje się dyrektor lub prezes zarządu. Zajmują się systemem ocen i premiowaniem, zaś dział księgowy zajmuje się opracowaniem budżetu firmy. W większych przedsiębiorstwach oprócz wdrażania controllingu wyposaża się działy analiz finansowych. Po wdrożeniu controllingu jego komórka jest podporządkowywana prezesowi zarządu.

W momencie, gdy pozycja controllingu umacnia się, prezesa zastępuje wiceprezes do spraw finansowych. W międzynarodowych grupach kapitałowych komórki controllingu są podzielone na różne poziomy. Najwyższy szczebel przydziela się centrali, tam znajduje się komórka controllingu centralnego. Wszystkie działy controllingu są rozmieszczone na innych szczeblach struktury organizacyjnej.

Warto przeczytać:

Outsourcing należy do jednej z ważniejszych komórek controllingu. Polega ona na rozmieszczaniu funkcji controllingu na zewnątrz firmy. Jest on zaliczany do jednej z bardziej skomplikowanych obszarów współpracy wykorzystującej zasoby firmy zewnętrznej.

Controlling jako narzędzie zarządzania

Dzięki hierarchicznym zorganizowaniu controlling staje się sprawnie działającym narzędziem zarządzania. Potrzebna jest także odpowiednia lokalizacja działu controllingu w strukturze organizacyjnej , rozumienia relacji zarządu, kontrolera oraz komórek kontrolowanych. Do zadań kontrolera powinny należeć aktywne funkcje doradcze dla zarządu, niezależna ocena celów i strategii.

Controlling jest najbardziej kompleksowym instrumentem ekonomii. Nazywa się go również filozofią działania organizacji. We wspieraniu przedsiębiorstw odgrywa bardzo ważną role, ponieważ rozwiązuje problemy wewnętrzne oraz wspomaga koordynację. Poprawia efektywność zarządzania oraz umożliwia wykonanie założonych planów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Materiał oryginalny: Controlling - niezwykle ważne narzędzie pomagające w sterowaniu przedsiębiorstwem. W jakich obszarach wykorzystywany jest controlling? - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie