Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz młodsze dzieci uzależnione od Internetu. Łódzki Monar zaprasza na leczenie. Rusza pilotaż programu leczenia uzależnień u dzieci

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wideo
od 16 lat
Łódzki Monar bierze udział w pilotażowym programie leczenia uzależnień od Internetu u dzieci. Przyjmowane są już siedmiolatki.

Uzależnienia od internetu coraz częstsze
Coraz młodsi mieszkańcy regionu łódzkiego uzależniają się od sieci. A nawet jeśli nie są uzależnione, to w czasie pandemii wiele z nich spędza zbyt dużo czasu przed ekranem. Takie obserwacje ma pani Małgorzata z Łodzi, mama 10-letniego Piotrka. Ocenia, że jej syn zbyt często gra na tablecie.

- Gdy gra, trudno go oderwać, muszę zaproponować mu jakąś inną aktywność. Podobnie jest u jego kolegów. Część rodziców kupiło dzieciom psy, żeby musiały codziennie wyjść z domu i zabrać go na spacer – relacjonuje łodzianka.

O tym, że coraz więcej jest dzieci uzależnionych od urządzeń przekonany jest Tomasz Kołodziejczyk, trener i wychowawca z łódzkiego Monaru. Zauważa on dwa trendy: uzależnione od Internetu są coraz młodsze dzieci i coraz więcej jest wśród nich dziewcząt.

-To pokolenie, które dużo bardziej wychowuje się z urządzeniami niż rodzice. To świat w którym żyją i porozumiewają się - mówi Kołodziejczyk. - Czasami jednak dzieciaki zapełniają pustkę urządzeniami. Nasza rola to nauczyć je, by przestrzeń zagospodarować w inny sposób, rozmowami, relacjami z ludźmi – wylicza.

Jeśli rodzice nie są pewni, czy ich dziecko właściwie korzysta z Internetu, mogą zgłosić się do łódzkiego MONAR-u przy ul. Tuszyńskiej 123/125. Rozpoczyna się w nim pilotaż leczenia uzależnień u dzieci. Z porad mogą skorzystać rodzice dzieci siedmioletnich i starszych, aż do ukończenia szkoły średniej. Leczenie obejmuje spotkania indywidualne i grupowe, dla dzieci, ale też i dla całej rodziny. Jest bezpłatne, refundowane przez NFZ.
Tomasz Kołodziejczyk radzi, by rodzice zgłaszali się, gdy sposób użytkowania Internetu przez dzieci ich niepokoi.

- Najwyżej okaże się, że jeszcze nie jest to uzależnienie – uspokaja.

Pilotaż odbywa się w 10 ośrodkach w całej Polsce, w tym w Łodzi. Jego celem jest m.in. wypracowanie nowych modeli opieki nad najmłodszymi uzależnionymi od sieci oraz stworzenie ścieżki terapeutycznej. Będzie trwał do połowy przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki