Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej łodzian prosi MOPS o pomoc

Agnieszka Jasińska
Ubóstwo to brak wystarczających środków materialnych do zaspokojenia potrzeb każdego człowieka, w szczególności chodzi o jedzenie, schronienie, ubranie, transport oraz kulturę i potrzeby społeczne
Ubóstwo to brak wystarczających środków materialnych do zaspokojenia potrzeb każdego człowieka, w szczególności chodzi o jedzenie, schronienie, ubranie, transport oraz kulturę i potrzeby społeczne Krzysztof Szymczak
W Łodzi coraz mniej osób korzysta z pomocy społecznej. Spada także liczba mieszkańców, którzy wyciągają rękę po zasiłek lub proszą o wsparcie. Ale mimo to statystyki nie są zadowalające. Jeszcze kilka lat temu o pomoc prosiły rodziny wielodzietne. Dziś bieda zagląda w oczy także rodzicom z jednym dzieckiem i seniorom.

- Liczba łodzian korzystających z różnych form pomocy, oferowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej maleje. W pierwszym półroczu tego roku mieliśmy 25.568 klientów, a w analogicznym okresie 2013 było ich 26.806 - mówi Monika Pawlak, rzeczniczka MOPS w Łodzi. - Zmniejszyła się także liczba wniosków składanych do MOPS z prośbą o wsparcie: na koniec czerwca tego roku było ich 25.568, a w tym samym okresie 2013 r. zarejestrowaliśmy ich 27.788. Te liczby maleją m.in. dlatego, że prowadzimy różne działania, żeby zaktywizować bezrobotnych.

Łódzki MOPS organizuje m.in. kursy zawodowe. Uczy swoich podopiecznych prowadzenia działalności gospodarczej i obsługi kas fiskalnych.

Tomasz Kopytowski, rzecznik łódzkiego Caritas, uważa, że zmieniła się grupa osób potrzebujących pomocy.

- Jakiś czas temu pomagaliśmy głównie rodzinom wielodzietnym. Teraz końca z końcem nie potrafią związać nawet rodziny z jednym dzieckiem i samotni rodzice. Kiepsko wygląda też sytuacja seniorów. Nie wystarcza im emerytury na podstawowe potrzeby - mówi Kopytowski.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej od początku działalności wydał ponad 1,5 mln ciepłych posiłków, rocznie karmi 65 tys. osób. Obiady wydaje też m.in. Centrum Służby Rodzinie. To jest 50 tys. posiłków rocznie. Co roku organizacje kościelne wydają ubogim w Łodzi 180 tys. ciepłych posiłków oraz tysiące paczek żywnościowych. Jeśli chodzi o łódzki MOPS, to z posiłków w jadłodajniach i obiadów szkolnych dla dzieci korzysta 3.509 podopiecznych ośrodka. Jest to traktowane jako pomoc rzeczowa.

Najwięcej wniosków, składanych do MOPS, dotyczy pomocy finansowej. Do końca września z zasiłku okresowego skorzystało w Łodzi 15.629 osób, zaś celowego na zakup posiłku lub żywności - 13.888 osób. Zasiłki stałe trafiły do 19.967 potrzebujących, a 7.825 łodzian korzysta z usług opiekuńczych, np. opieki nad niepełnosprawnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki