Coraz mniej Polaków myśli o emigracji, ale do wyjazdu szykują się "debiutanci"

Redakcja
Pula osób, które zdecydowanie lub raczej myślą o emigracji to 8 proc. całej dorosłej populacji Polski, czyli niemal 2,6 mln osób.
Pula osób, które zdecydowanie lub raczej myślą o emigracji to 8 proc. całej dorosłej populacji Polski, czyli niemal 2,6 mln osób. 123RF
Udostępnij:
Zaledwie co dziesiąty z nas rozważa emigrację zarobkową. To wynik najniższy od 4 lat. Coraz częściej dobra praca w kraju zatrzymuje Polaków na rodzimym rynku pracy, choć różnice płacowe nadal stanowią najsilniejszy magnes emigracyjny. Co ciekawe, ponad połowa badanych osób, które myślą o zagranicznym zatrudnieniu, to debiutanci, czyli osoby, które po raz pierwszy będą emigrować za pracą.

- Tendencje związane z wyjazdami do pracy za granicę zmieniają się. Obecnie tylko 11,8 proc. Polaków myśli o emigracji zarobkowej. Toi najniższy wynik od 4 lat – tłumaczy Andrzej Kubisiak, Work Service. - Jednocześnie 3/4 Polaków deklaruje, że absolutnie odrzucają plany związane z emigracją zarobkową- dodaje.

Z najnowszej, ósmej, edycji raportu „Migracje Zarobkowe Polaków” wynika, że obecnie 11,8 proc. Polaków rozważa zagraniczny wyjazd zarobkowy. To wynik o 2 p.p. niższy niż w poprzedniej edycji badania, a zarazem najniższe wskazanie w historii badań.

Pula osób, które zdecydowanie lub raczej myślą o emigracji to 8 proc. całej dorosłej populacji Polski, czyli niemal 2,6 mln osób. To, co stanowi niepokojący sygnał, to wzrost o 4 p.p. odsetka wskazań, wśród osób planujących wyjazd na stałe. Brak powrotu do kraju zakłada obecnie 24 proc. badanych. Co równie istotne, 1/3 badanych, bez względu na planowaną długość wyjazdu, planuje zabrać ze sobą rodzinę, która do tej pory historycznie stanowiła największą barierę migracyjną. W przypadku wyjazdów na stałe, ten odsetek sięga już 40 proc. wskazań.

Profil potencjalnego emigranta

Emigrację najczęściej rozważają osoby młode, między 18 a 34 rokiem życia (51 proc.). Warto podkreślić, że o 6 p.p. wzrosło zainteresowanie pracą za granicą w grupie wiekowej 35-44 lata. Co istotne, 85 proc. planujących wyjazd stanowią osoby niemające wyższego wykształcenia. Obecnie tylko 1/5 Polaków z wykształceniem zawodowym myśli o wyjeździe, co stanowi wskazanie o 9 p.p. niższe niż w poprzedniej edycji badania.

69 proc. osób, które chcą emigrować posiada zatrudnienie, a jedynie 13 proc. bezrobotnych myśli o wyjeździe. Pod względem miejsca zamieszkania wyróżnia się region centralny, a więc województwa mazowieckie i łódzkie, w których 31% respondentów myśli o emigracji. Dla porównania, na Dolnym Śląsku podobne deklaracje składa tylko 5% Polaków. Co więcej, ponad 2/3 potencjalnych emigrantów pochodzi z terenów wiejskich lub małych miejscowości do 100 tys. mieszkańców.

Powody i bariery emigracji bez zmian

Głównym i niezmiennym powodem, który skłania Polaków do emigracji są wyższe niż w naszym kraju zarobki. Obecnie przeszło 8 na 10 badanych rozważających podjęcie pracy poza Polską wskazuje na różnice płacowe. Drugim, najważniejszym czynnikiem dla badanych jest wyższy standard życia (36 proc.), a na trzecim miejscu, po raz pierwszy tak wysoko w zestawieniu, pojawiły się czynniki związane z polityką socjalną (29 proc.). W hierarchii czynników skłaniających do wyjazdu o 12 p.p. spadła liczba osób, które szukają lepszych perspektyw zawodowych, a o 16 p.p. zmniejszył się odsetek osób narzekających na brak odpowiedniej pracy w kraju.

Z kolei, po stronie barier migracyjnych na pierwszej pozycji pozostaje przywiązanie do rodziny i przyjaciół, na którą wskazuje 64 proc. badanych. Co istotne, 40 proc. Polaków nie chce emigrować z powodu atrakcyjnej pracy w kraju, co jest wyższym wskazaniem o 5 p.p. w porównaniu do wyników sprzed roku. Tylko 5 proc. Polaków boi się emigracji ze względu na złe traktowanie naszych rodaków poza krajem.

Ciekawe informacje i porady

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Materiał oryginalny: Coraz mniej Polaków myśli o emigracji, ale do wyjazdu szykują się "debiutanci" - Strefa Biznesu

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
edi
i nie tylko w uk caly zachod to jeden wielki syf z glupkowatym usmiechem do ciapatych ktorzy rypia ich baby i wysadzaja sie w powietrze i wjezdzaja w tlum tirami kocham polske za to ze jestesmy nacjonalistami i generalnie nie lubimy u nas innych nacji
o
oppeln
Pierdolcie Hipolicie Kosciol i Rzad TO jedna MAFIA!!!!
U
Uk
Jedzcie zobaczcie jak ten syf w uk wyglada
M
Małgośka
po raz pierwszy wyjeżdżam zarobkowo do Anglii z promedica24. Oferta była atrakcyjna to uznałam że warto pojechać i się zdecydowałam. Mój facet nie bardzo zadowolony z tego ale jakoś go przekonałam
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie