MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej wyborców w Łodzi i województwie łódzkim. Dane Państwowej Komisji Wyborczej nie napawają optymizmem, tracą też inne województwa

md
W całym kraju przez pięć lat ubuło 627 tys. wyborców.
W całym kraju przez pięć lat ubuło 627 tys. wyborców. Piotrhukalo
W Łodzi od ostatnich wyborów prezydenta RP w 2015 r. ubyło ponad 37 tys. wyborców – wynika z danych rejestru wyborców Państwowej Komisji Wyborczej. W całym województwie łódzkim zaś ponad 76 tys., a w skali całego kraju blisko 630 tys.

PKW rejestr wyborców, czyli dane dotyczące ilości mieszkańców z ukończonymi osiemnastym rokiem życia w poszczególnych województwach, aktualizuje co trzy miesiące. Porównanie ilości mieszkańców, którzy widnieli w rejestrze przed drugą turą wyborów prezydenta RP w maju 2015 r. z ilością wyborców przed wyborami 28 czerwca w Łodzi, optymizmem nie napawa.

O ile w maju 2015 r. w rejestrze PKW w Łodzi widniał 562 tys. 405 wyborców, o tyle w danych na koniec marca 2020 już 525 tys. 177 osób. Przyczyny jednakie są od lat i dotyczą m.in. spuścizny po monokulturze włókienniczej: mniejsza ilość młodych kobiet, a zatem i mniejsza dzietność, duża liczba zgonów przy mniejszej liczbie urodzeń, struktura wieku ze znaczną przewagą ludzi w wieku poprodukcyjnym, najniższa spośród województw średnia długości życia mieszkańców, a także migracje poza region czy kraj - wyższa niż napływ ludności.

Łódź i województwo łódzkie poprzez stale zmniejszającą się liczbę mieszkańców przechodzi także perturbacje natury politycznej. Od 2014 r. wybiera się w Łodzi czterdziestu, a nie jak jeszcze w 2010 r. 43 radnych, zmniejszyła się także liczba radnych sejmiku – z 36 do 33.

Z danych w skali województwa wynika, że liczba wyborców, która zmniejszyła się od 2015 r. to niemal w połowie ubytki zanotowane w Łodzi. Przed pięcioma laty liczba wyborców w Łódzkiem wynosiła 2 mln 22 tys. ludzi. Teraz, przed czerwcowymi wyborami prezydenta RP zeszła poniżej 2 mln i wynosi 1 mln 946 tys. Zatem ubytek to 76 tys. ludzi.

Wyborców traci nie tylko Łódź i województwo, ale niemal wszystkie regiony. Wyjątkiem jest Małopolskie, które notuje 18 tys. ludzi na plus. Pozostałe, łącznie z Mazowszem tracą. Jeszcze pięć lat temu Mazowsze notowało wzrost, teraz ubytek wyniósł 5 tys. ludzi. Najwięcej w liczbach bezwzględnych stracił Śląsk - 151 tys. wyborców, acz jest to region niemal dwa razy ludniejszy od Łódzkiego.

Po Śląsku jest Łódzkie, a następne województwa? Dolnośląskie straciło 66 tys., Kujawsko-Pomorskie 49 tys., Lubelskie 48 tys., Zachodniopomorskie 47 tys., Warmińsko-Mazurskie 36 tys., Świętokrzyskie 34 tys., Opolskie 31 tys., Podlaskie 27 tys., Wielkopolskie 25 tys., Podkarpackie 13 tys., Pomorskie 12 tys., a Lubuskie 7 tys.

W skali kraju, jak wynika z rejestru PKW, mamy obecnie 29 mln 860 tys. wyborców, czyli w porównaniu z 2015 r. mniej o ponad 627 tys.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki