Coraz mniej wyborców w Łodzi i województwie łódzkim. Dane Państwowej Komisji Wyborczej nie napawają optymizmem, tracą też inne województwa

md
W całym kraju przez pięć lat ubuło 627 tys. wyborców.
W całym kraju przez pięć lat ubuło 627 tys. wyborców. Piotrhukalo
W Łodzi od ostatnich wyborów prezydenta RP w 2015 r. ubyło ponad 37 tys. wyborców – wynika z danych rejestru wyborców Państwowej Komisji Wyborczej. W całym województwie łódzkim zaś ponad 76 tys., a w skali całego kraju blisko 630 tys.

PKW rejestr wyborców, czyli dane dotyczące ilości mieszkańców z ukończonymi osiemnastym rokiem życia w poszczególnych województwach, aktualizuje co trzy miesiące. Porównanie ilości mieszkańców, którzy widnieli w rejestrze przed drugą turą wyborów prezydenta RP w maju 2015 r. z ilością wyborców przed wyborami 28 czerwca w Łodzi, optymizmem nie napawa.

O ile w maju 2015 r. w rejestrze PKW w Łodzi widniał 562 tys. 405 wyborców, o tyle w danych na koniec marca 2020 już 525 tys. 177 osób. Przyczyny jednakie są od lat i dotyczą m.in. spuścizny po monokulturze włókienniczej: mniejsza ilość młodych kobiet, a zatem i mniejsza dzietność, duża liczba zgonów przy mniejszej liczbie urodzeń, struktura wieku ze znaczną przewagą ludzi w wieku poprodukcyjnym, najniższa spośród województw średnia długości życia mieszkańców, a także migracje poza region czy kraj - wyższa niż napływ ludności.

Łódź i województwo łódzkie poprzez stale zmniejszającą się liczbę mieszkańców przechodzi także perturbacje natury politycznej. Od 2014 r. wybiera się w Łodzi czterdziestu, a nie jak jeszcze w 2010 r. 43 radnych, zmniejszyła się także liczba radnych sejmiku – z 36 do 33.

Z danych w skali województwa wynika, że liczba wyborców, która zmniejszyła się od 2015 r. to niemal w połowie ubytki zanotowane w Łodzi. Przed pięcioma laty liczba wyborców w Łódzkiem wynosiła 2 mln 22 tys. ludzi. Teraz, przed czerwcowymi wyborami prezydenta RP zeszła poniżej 2 mln i wynosi 1 mln 946 tys. Zatem ubytek to 76 tys. ludzi.

Wyborców traci nie tylko Łódź i województwo, ale niemal wszystkie regiony. Wyjątkiem jest Małopolskie, które notuje 18 tys. ludzi na plus. Pozostałe, łącznie z Mazowszem tracą. Jeszcze pięć lat temu Mazowsze notowało wzrost, teraz ubytek wyniósł 5 tys. ludzi. Najwięcej w liczbach bezwzględnych stracił Śląsk - 151 tys. wyborców, acz jest to region niemal dwa razy ludniejszy od Łódzkiego.

Po Śląsku jest Łódzkie, a następne województwa? Dolnośląskie straciło 66 tys., Kujawsko-Pomorskie 49 tys., Lubelskie 48 tys., Zachodniopomorskie 47 tys., Warmińsko-Mazurskie 36 tys., Świętokrzyskie 34 tys., Opolskie 31 tys., Podlaskie 27 tys., Wielkopolskie 25 tys., Podkarpackie 13 tys., Pomorskie 12 tys., a Lubuskie 7 tys.

W skali kraju, jak wynika z rejestru PKW, mamy obecnie 29 mln 860 tys. wyborców, czyli w porównaniu z 2015 r. mniej o ponad 627 tys.

Gladiatorzy na Narodowym, relacja z gali XTB KSW Colloseum 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie