Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej chorych na raka głowy i szyi. Gdzie się badać w Łódzkiem?

Redakcja
Pięć szpitali w woj. łódzkim bezpłatnie zbada mieszkańców pod kątem nowotworów głowy i szyi. Najczęstszymi są rak krtani, jamy ustnej i gardła.

Piecze cię język albo masz białe naloty w jamie ustnej? Masz przewlekłą chrypkę albo boli cię gardło podczas przełykania? Leci ci krew z nosa, a do tego wyczuwasz jakiś guzek na szyi? Jeśli te objawy utrzymują się co najmniej trzy tygodnie, koniecznie zgłoś się do lekarza. To może być nowotwór szyi albo głowy.

Zobacz też:Bieg Kobiet w Łodzi przeciwko rakowi piersi

Chorują już po trzydziestce

Coraz więcej osób choruje z tego powodu. Łódzkie nie jest wyjątkiem. Każdego roku choruje około kilku tysięcy mieszkańców regionu. Co gorsza, rak dotyka coraz młodsze osoby i coraz młodsze są na niego narażone - zwłaszcza palacze i osoby nadużywające alkoholu (mężczyźni spożywający 60 g, a kobiety 40 g wysokoprocentowego alkoholu dziennie).

- Nowotwory te najczęściej występują u osób po 40. roku życia. Jednak ostatnio obserwujemy coraz więcej zachorowań u osób przed 40. rokiem życia, którzy nigdy nie palili i nie nadużywali alkoholu - przyznaje prof. Jurek Olszewski, kierownik kliniki otolaryngologii, onkologii laryngologicznej, audiologii i foniatrii szpitala im. WAM w Łodzi. - Badania naukowe wskazują, że czynnikiem potencjalnego ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego.

Czyli wirusem HPV, który wywołuje też raka szyjki macicy. Nosiciele jego podtypów częściej chorowali na raka gardła. Ale to rak krtani jest najczęstszym nowotworem szyi i głowy. W woj. łódzkim każdego roku dowiaduje się o nim ok. 200 pacjentów, co drugi umiera...

Częste są także nowotwory wargi, języka, nosa, tarczycy, skóry twarzy i szyi. Są szóstym najczęściej występującym rodzajem nowotworu na świecie. Stanowią 5 proc. wszystkich przypadków raka. Często są szpecące, utrudniają mówienie, przełykanie a nawet oddychanie.

- Pacjenci zgłaszają się bardzo późno. A jeśli już są leczeni chirurgicznie to często są to zabiegi okaleczające. Czynnikiem ryzyka jest nieprawidłowa dieta i odżywianie, czyli dieta uboga w warzywa, owoce i witaminy. Potencjalne działanie ochronne przed rozwojem nowotworów głowy i szyi mają: witamina A, witamina C, witamina E, karotenoidy, potas i selen - mówi prof. Olszewski.

Nowotwory te jednak najczęściej rozpoznaje się i leczy, gdy są już w stadium zaawansowanym. Wczesne rozpoznanie i skierowanie do specjalisty zwiększają szanse chorych na wyleczenie, a przede wszystkim na przeżycie.

- Bardzo ważna jest profilaktyka. Jeśli mamy podejrzenie, że coś jest nie tak, dostrzegamy u siebie charakterystyczne objawy, koniecznie zgłośmy się do lekarza - zaleca prof. Olszewski.

Czytaj też:W Łodzi leczą raka nowoczesnymi lekami. Chorzy żyją dłużej i lepiej

Bezpłatne badania

Po raz piąty szpitale w woj. łódzkim będą bezpłatnie przeprowadzały badania profilaktyczne przy okazji Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, który zaczyna się 18 września. Każdego roku zgłaszało się na nie ponad sto osób, wielu z nich dzięki temu dowiaduje się o chorobie.

W tym roku badania będzie można zrobić w łódzkich szpitalach: im. WAM, im. Barlickiego, im. Kopernika i im. Pirogowa, a także w szpitalu w Łęczycy.

Chętni nie potrzebują skierowań. Jedyne co muszą zrobić, to zapisać się wcześniej.

Gdzie i kiedy na badania
Badania będą w środę (20 września) i w piątek (22 września) w godz. 12 - 15. Wcześniej należy się zapisać, by lekarze wiedzieli, ilu pacjentów jest chętnych i jak rozdysponować czas, by przyjąć wszystkich. Rejestracja w dniach 18 - 20 września, w godz. 10 - 12:

Klinika Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej, Audiologii i Foniatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM w Łodzi, ul. Żeromskiego 113

Telefon: 42 639 35 81

Klinika Otolaryngologii i Laryngologii Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Barlickiego w Łodzi, ul. Kopcińskiego 22

Telefon: 42 678 57 85

Klinika Chirurgii Nowotworów Głowy i Szyi Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego

im. Kopernika w Łodzi, ul. Paderewskiego 4

Telefon: 42 689 54 79

Oddział Otolaryngologiczny Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Pirogowa w

Łodzi , Wólczańska 191/195

Telefon: 42 636 76 11 wew. 292

Oddział Otolaryngologiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Łęczycy, ul. Zachodnia 6

Telefon: 24 388 26 01

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki