18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej dorosłych, którzy chcą przyjąć chrzest

Matylda Witkowska
Grzegorz Gałasiński/archiwum
W poniedziałek w łódzkiej katedrze rusza kurs przygotowujący do chrztu, a za tydzień - podobny kurs u dominikanów. Uczestników jest z roku na rok coraz więcej. W regionie rośnie liczba osób nieochrzczonych, ale też i takich, którzy świadomie już jako dorośli wybierają wiarę katolicką.

Do łódzkich dominikanów zgłosił się już pierwszy kandydat - mężczyzna w średnim wieku. Co roku przychodzą dwie-trzy takie osoby. - Brak chrztu to często jeszcze spuścizna komunizmu. Ktoś miał na przykład ojca wojskowego i nie mógł być ochrzczony - mówi o. Adam Wyszyński, który prowadzi kurs. - Inni nie zostali ochrzczeni przez zaniedbanie rodziców.

W parafii katedralnej w ostatnich latach o chrzest prosiło kilkanaście osób. - To ludzie w różnym wieku, mają od 20 do ponad 60 lat - mówi ks. Przemysław Góra, który przez cztery lata prowadził katedralne kursy.

Zanim staną się katolikami, będą musieli skończyć roczne przygotowanie zwane katechumenatem. Nauczą się podstaw wiary i modlitw, a w Wielkim Poście przejdą tzw. skrutynia, czyli obrzędy przyjęcia do wspólnoty wiernych połączone z modlitwą egzorcyzmu. Potem już chrzest podczas liturgii Wielkiej Soboty - najbardziej uroczystej w cyklu katolickich świąt.

Co pcha dorosłych w ramiona Kościoła? Część potrzebuje dokumentów by wziąć ślub kościelny, część doszła do wiary po długim okresie poszukiwań. - Kandydaci zastanawiają się nad sensem życia, nad tym co im może dać wiara - tłumaczy ks. Góra.

Chrzty dorosłych to w polskim Kościele nadal zjawisko marginalne. Sakramenty udzielane po siódmym roku życia to 1 proc. wszystkich chrztów. W latach 2005-2010 liczba "kursantów" wzrosła prawie dwukrotnie, z ośmiu-dziewięciu rocznie do kilkunastu.
- Przez cztery lata prowadziłem kursy i miałem wrażenie z każdym rokiem uczestników jest więcej - ocenia ks. Góra.

Z 1,5 mln osób żyjących na terenie archidiecezji łódzkiej ochrzczonych jest 94 proc. Około 100 tys. jest nieochrzczonych lub należy do innych związków wyznaniowych.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki