ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Pielęgniarki z Uniwersytetu Medycznego odebrały dyplomy

  Rozwiń
  Coraz więcej świeczek

  Coraz więcej świeczek

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Coraz więcej świeczek

  ©Grzegorz Gałasiński

  Znów przybyło świeczek, które większość z nas zapali w tych dniach na cmentarzach.
  Coraz więcej świeczek

  ©Grzegorz Gałasiński

  Ktoś z rodziny, paru kumpli, przyjaciel, osoba wyjątkowo bliska. Sąsiad ledwie mijany na schodach i postać z tzw. pierwszych stron gazet. Ludzie, których nagle zabrakło i tacy, którzy przypomnieli nam o sobie swoim odejściem. A także ci, których nazwisk i życiorysów nie poznaliśmy. Współistnienie, które zamienia się we wspomnienie. Za szybko.

  Pocieszamy się w wędrówce przez doczesność - którą w samotności zaczynamy i samotnie kończymy - mimo że właściwie znikąd pocieszenia. I zbyt rzadko sięgamy po naukę pozostawianą nam przez odchodzących, zbyt często docenianych dopiero, gdy ich nie ma.

  Łódź od lat zmaga się ze zrozumieniem swojej przeszłości, utrwaleniem jej wartości, uhonorowaniem jej bohaterów. Przygnieciona spadkiem, którego nie potrafiła dźwignąć, gapi się w przyszłość niczym rozwydrzone dziecko na błyszczące za oknem zabawki. Chce mieć wszystkie, najlepiej nowe, beztrosko wyrzucając stare. Mimo że o tożsamości i tradycji sporo mówi, chełpi się fabrykanckim rozmachem, traktuje pozostałość po latach świetności bardziej jak garb niż siłę, pokładając większe nadzieje w budowaniu marzeń lub żartów, które za kilkanaście lat mogą przestać mieć znaczenie.

  Również pomniki - namacalne i mentalne - łatwiej stawia tym, którzy stąd wyjechali lub tu, co najwyżej zaglądali, niż tym, którzy swe życie związali z miastem pętlą trudów. Pozwalając, by fragmenty miasta stały się cmentarzami wiary w możliwość odmiany losu, przykrywa ich beznadziejną szarość kolorowymi błyskotkami rozsypywanymi przed oczami naiwnych. Łódź chętniej zapomina, niż pielęgnuje. I bez sensu walczy z różnorodnością, preferując jednorodnie myślących. Dobrze byłoby szczerze rozglądać się wokół, dostrzegać przymilnych i niemiłych. Lada chwila przecież zrównają nas świece palone nad naszymi prochami.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Koniec sentymentów

  bencwau (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Świeczek jest coraz mniej, mimo obfitego żniwa kapitalistycznego cudu transformacyjnego. Zdemoralizowani przez solidarnych degeneratów ludzie, w pogoni za kasą, walczący o własne przeżycie...rozwiń całość

  Świeczek jest coraz mniej, mimo obfitego żniwa kapitalistycznego cudu transformacyjnego. Zdemoralizowani przez solidarnych degeneratów ludzie, w pogoni za kasą, walczący o własne przeżycie zapominają nie tylko o swoich zmarłych ale i o żywych. Nawet najbliższych, dzieciach. Brawo solidarni szeryfowie. Najeżdżcom, zaborcom nie udało się tak zniszczyć naród jak ideowa, robotnicza brać z chrześcijańskimi wartościami.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo