Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Creator Zdrowia. Najlepsze sposoby rehabilitacji kręgosłupa

Joanna Barczykowska
Creator Zdrowia
Dwie trzecie populacji doświadczyły przeszywającego bólu minimum raz w życiu. Problem ten urósł obecnie do rangi choroby społecznej, a nawet cywilizacyjnej. Jedynym ratunkiem jest wczesna rehabilitacja. Można traktować ją jako formę profilaktyki, a także leczenia schorzeń i dolegliwości bólowych. Istnieje wiele metod rehabilitacji kręgosłupa. Wybór jest duży, o niektórych pisaliśmy w poprzednich odcinkach naszego cyklu.

Fizykoterapia

Godna uwagi jest np. fizykoterapia. To jedna - i znana od stuleci - z metod fizjoterapii, która może być stosowana jako uzupełnienie lub jako podstawa leczenia. Obejmuje wszelkie zabiegi, w których organizm stymulowany jest rozmaitymi bodźcami - zarówno naturalnymi, jak i wytworzonymi sztucznie - które prowadzą do pobudzenia w organizmie pożądanych procesów biologicznych w tkankach ciała. Procesy te pozwalają ograniczyć lub zlikwidować m.in. ból, obrzęk, stan zapalny.

Zewnętrzne bodźce, które wykorzystuje się w fizykoterapii to m.in. impulsy elektryczne, pole magnetyczne, ultradźwięki (fonoreza), ciepło, zimno (to wspominana przez nas krioterapia), światło (laser, lampy o silnym świetle podczerwonym) oraz woda.

W schorzeniach kręgosłupa wykorzystuje się głównie pole magnetyczne (choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa i stawów), ultradźwięki (bóle mięśni, zapalenie stawów kręgosłupa, dyskopatie), laser (zespoły bólowe kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów), lampy (przewlekłe stany zapalne układu ruchu, zespoły bólowe kręgosłupa) prąd elektryczny (choroba zwyrodnieniowa stawów kończyn, zespoły bólowe kręgosłupa, dyskopatia).

Hydroterapia

Wymieniona wśród narzędzi fizykoterapii woda to podstawa innej popularnej i skutecznej metody leczenia – hydroterapii.

Wszystko tu zależy od sposobu jej użycia. Może to być, kąpiel (np. z bąbelkami powietrza, dodatkiem olejków aromatycznych, wzbogacona tlenem), natryski (stałe i ruchome) a także - tu już z użyciem np. tkanin - zmywanie, nacieranie, okłady, kompresy. A wszystko - w zależności od potrzeb terapeutycznych - w wodzie o różnej temperaturze - od niemal lodowatej, po prawie gorącą.

Wiele terapii wodnych wzbogacanych jest elementami kinezyterapii, czyli ruchu. Wykorzystuje się tu wodę na dwa sposoby. Z jednej strony odciąża ona ciało a więc i chore nogi, z drugiej zaś opór wody sprawia, że więcej wysiłku wymagają ćwiczenia ruchowe. Połączeniem kąpieli i natrysku jest natomiast podwodny masaż - strumień wody o odpowiednim ciśnieniu masuje ciało pacjenta ułożonego w wannie z wodą.

Terapia DBC

Jest najnowocześniejszą i najbardziej zindywidualizowaną ze stosowanych obecnie metod rehabilitacyjnych. Zalecana przede wszystkim w przewlekłych i podostrych stanach schorzeń kręgosłupa.

Opracowana przez ekspertów z Finlandii metoda każdorazowo dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta. W województwie łódzkim prowadzona jest jedynie w Ośrodku Profilaktyki i Rehabilitacji Creator. Przed rozpoczęciem terapii wykonywane są szczegółowe badania i pomiary ruchomości pacjenta. Na tej podstawie zalecane są konkretne ćwiczenia a postępy w leczeniu pacjenta są monitorowane. Jeśli nie następują zamierzone efekty, terapia jest modyfikowana. Kto analizuje wyniki? Zarówno prowadzący terapię lekarze i fizjoterapeuci łódzkiego ośrodka, jak i eksperci w Finlandii, do których trafiają wszystkie aktualne wyniki.

Konkurs

Przypominamy o konkursie, w którym do wygrania są dziś trzy zabiegi w kriokomorze Ośrodka Profilaktyki i Rehabilitacji Creator w Łodzi przy ul. Kopernika 55a. Wystarczy, że - w poniedziałek pod numer telefonu 42 665-93-54 od godz. 10 do 11 - odpowiesz na pytanie „Przy jakich schorzeniach stosujemy Aktywną Terapię DBC?”. Wejściówki otrzyma troje pierwszych autorów poprawnej odpowiedzi.

Przypominamy też, że już 24 listopada o godzinie 18 ośrodek zaprasza na „Drzwi otwarte”. Będzie można z bliska poznać metodę DBC i zwiedzić ośrodek. Co więcej, każdy uczestnik spotkania otrzyma kupon na 50-procentowy rabat na zabieg DBC. Zapisy i szczegóły: [email protected].

Czytelnicy mogą też zadawać pytania na temat schorzeń kręgosłupa i terapii DBC specjalistom z ośrodka „Creator” pisząc maila pod podany wyżej adres [email protected] lub dzwoniąc pod numer telefonu 731-054-313. Najciekawsze pytania i odpowiedzi opublikujemy w serwisie www.dzienniklodzki.pl/creatorzdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki