Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyberprzestępcy znaleźli nowy sposób na ataki hakerskie. Najbardziej zagrożone osoby wykonujące pracę zdalnie

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jak podpowiadają eksperci, przy wyborze komunikatorów firmowych warto wybierać te, w których dane nie są przechowywane w sposób ciągły. Jeśli dostępne są z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, pracodawca traci nad nimi kontrolę, a ryzyko wycieku drastycznie rośnie.
Jak podpowiadają eksperci, przy wyborze komunikatorów firmowych warto wybierać te, w których dane nie są przechowywane w sposób ciągły. Jeśli dostępne są z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, pracodawca traci nad nimi kontrolę, a ryzyko wycieku drastycznie rośnie. pixabay
Lockdown i przejście wielu firm w tryb pracy zdalnej, sprawiły, że popularność komunikatorów internetowych dosłownie „wystrzeliła”. Tym samym gwałtownie wzrosła liczba ataków i zagrożeń z wykorzystaniem właśnie komunikatorów.

Istnieje wiele komunikatorów wykorzystywanych przez internautów na co dzień. Dość często zdarza się, że pracownicy danej firmy samodzielnie przenoszą prywatne korzystanie z danego komunikatora do firmy, wdrażając taką platformę do codziennej pracy, często bez powiadamiania o tym swojego pracodawcy. Zjawisko to nazywane jest "Bring Your Own Service". Niesie ze sobą nowe ryzyka dla bezpieczeństwa informatycznego przedsiębiorstwa - zarówno techniczne, jak i prawne- ostrzegają eksperci z firmy Safetica. Jednocześnie tłumaczą, że można je "znacząco zniwelować". Wymieniają tutaj polityki bezpieczeństwa, szkolenia czy dedykowane rozwiązania DLP.

- Ten rodzaj komunikacji i transmisji danych jest wygodny i ma wyraźne zalety, dlatego firmy zamiast zakazywać tego typu działań, powinny wskazać bezpieczny dla firmy komunikator, a następnie ustalić zasady korzystania z niego i odpowiednio przeszkolić w tym zakresie swoich pracowników- komentuje Mateusz Piątek z product manager Safetica w DAGMA Bezpieczeństwo IT, cytowany w komunikacie.

Jak podpowiadają eksperci, przy wyborze komunikatorów firmowych warto wybierać te, w których dane nie są przechowywane w sposób ciągły. Jeśli bowiem są one dostępne z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie dla każdego pracownika, pracodawca traci nad nimi kontrolę, a ryzyko wycieku drastycznie rośnie. - Kluczowe jest wybranie narzędzi, które pozwali kontrolować dostęp, np. poprzez dwuskładnikowe uwierzytelniania- wyjaśniono.

– W takiej sytuacji trudno jest reklamować zawyżoną cenę, ponieważ „zjedliśmy” nasz dowód. Aby ustrzec się podobnych doświadczeń, przed zjedzeniem posiłku zażądajmy podania jego wagi i ceny. Jeśli mamy wątpliwości, poprośmy o zważenie posiłku w naszej obecności. Próby oszustwa „na wadze” to wykroczenie i można zgłaszać ten fakt na policję. Dodatkowo o sprawie warto powiadomić Inspekcję Handlową – mówi Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia AQUILA

Sprawdź jak nieuczciwi sprzedawcy oszukują w lokalach gastro...

Jednocześnie odradzają stosowania w firmach komunikatorów, przeznaczonych do użytku „domowego”, ponieważ, jak wskazano, tego typu aplikacje mogą znajdować się na prywatnych smartfonach i komputerach, ale nie na firmowych laptopach. Wyjątkiem może być wyłącznie komunikacja z klientami, realizowana za pośrednictwem popularnych mediów społecznościowych. Nadal jednak konieczne jest skonfigurowanie w takich sytuacjach dodatkowego zabezpieczenia dostępu, w postaci dwuskładnikowego uwierzytelniania oraz korzystanie z odpowiednich narzędzi do zabezpieczania danych przed wyciekiem.

Co 4 minuty ktoś zastrzega dokument

Telefoniczne i internetowa oszustwa, w ramach których przestępcy podszywając się pod znaną firmę lub instytucję, próbują wyłudzić od konsumenta jego dane osobowe lub inne wrażliwe informacje to już prawdziwa plaga. Konsumenci muszą być ostrożni, bo podanie numeru PESEL lub innych poufnych danych nieznanej osobie, może zakończyć się niechcianym długiem. Podobny scenariusz czeka nas w przypadku zgubienia bądź kradzieży dokumentów, chyba że pilnie je zastrzeżemy, czego świadomych jest coraz więcej osób.

Jak wynika ze statystyk GUS dotyczących średniej rocznej ceny 1 litra benzyny bezołowiowej (95 oktanów) w ostatnich latach. Ogólnokrajowa stawka kształtowała się następująco: 2010 r. - 4,59 zł; 2011 r. - 5,14 zł; 2012 r. - 5,73 zł; 2013 r. - 5,51 zł; 2014 r. - 5,30 zł; 2015 r. - 4,65 zł; 2016 r. - 4,37 zł; 2017 r. - 4,63 zł; 2018 r. - 4,95 zł; 2019 r. - 5,02 zł; 2020 r. - 4,48 zł.

W którym województwie najwięcej zapłacisz za paliwo? [RANKIN...

Tylko w II kwartale 2021 r. do systemu Dokumenty Zastrzeżone zgłoszono ponad 37 tys. sztuk nowych dokumentów- wynika z najnowszego raportu infoDOK. Co ważne, nawet w sytuacji, gdy bardzo szybko zareagujemy i zastrzeżemy swój dowód, warto sprawdzić, czy nasze dane nie dostały się w niepowołane ręce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cyberprzestępcy znaleźli nowy sposób na ataki hakerskie. Najbardziej zagrożone osoby wykonujące pracę zdalnie - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki