Cyfrowe radio coraz bliżej. Wymiana odbiorników uderzy po...

  Cyfrowe radio coraz bliżej. Wymiana odbiorników uderzy po kieszeni

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Cyfrowe radio coraz bliżej. Wymiana odbiorników uderzy po kieszeni

  ©MALGORZATA GENCA/POLSKAPRESSE

  Planujesz zakup odbiornika radiowego lub innego urządzenia z wbudowanym radiem? Rozważ, czy nie warto wybrać takiego, które umożliwi odbiór sygnału cyfrowego. W najbliższych latach stopniowo wyłączane będą analogowe nadajniki radiowe, ostatnie mają zamilknąć ok. 2020 roku. Analogowe radia trzeba będzie wymienić na cyfrowe.
  Cyfrowe radio coraz bliżej. Wymiana odbiorników uderzy po kieszeni

  ©MALGORZATA GENCA/POLSKAPRESSE

  Niedawno zakończyła się cyfryzacja telewizji (23 lipca wyłączono ostatnie pięć nadajników analogowej TV rozsyłających sygnał do około 780 gmin) - a Krajowa Rady Radiofonii i Telewizji i Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji coraz więcej zaczynają mówić o kolejnym kroku: cyfryzacji radia. W przyszłości sygnał naziemnego radia nadawany ma być w technologii DAB+.

  Na początek cyfryzacja sygnału obejmie nadawcę publicznego. - Jeszcze w tym roku sygnał cyfrowy dotrze do mieszkańców aglomeracji warszawskiej i katowickiej - zapowiada Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

  Dlaczego cyfryzacja? Bo - podobnie jak w przypadku telewizji - cyfrowy sygnał radia naziemnego umożliwi przesyłanie znacznie większej liczby programów w jednym paśmie. To dałoby szansę kolejnym stacjom radiowym na nadawanie w całym kraju.

  Obecnie taką możliwość mają cztery programy Polskiego Radia, poza tym Radio Zet, RMF FM i Radio Maryja. Cyfrowe nadajniki dają też o wiele więcej możliwości technicznych, m.in. znacznie lepszą jakość.

  Na początek radio cyfrowe funkcjonować będzie łącznie z analogowym. Inaczej niż w przypadku telewizji - data ostatecznego wyłączenia analogowych nadajników radiowych radia nie została wyznaczona przez Unię Europejską. Każdy kraj ma tutaj zupełną dowolność.

  W Polsce nie ma jeszcze harmonogramu wyłączeń nadajników analogowych. Szef MAC Michał Boni zapowiedział niedawno, że ostatecznie sygnał analogowy powinien zostać wyłączony do 2020 r. Dodał, że proces ten powinien zostać rozłożony w czasie, aby nie obciążać różnymi kosztami gospodarstw domowych.

  Cyfrowe radio - według danych zebranych przez resort cyfryzacji - można obecnie odbierać w 14 krajach Europy. Na przykład w Belgii cyfrowe radio odbierać może już 100 proc. mieszkańców, w Wielkiej Brytanii dociera do 94 proc. populacji, w Danii - do 90 proc. Niemcy uruchomiły emisję radia w technologii DAB+ przed dwoma laty, wówczas sygnał dwóch multipleksów z 14 kanałami docierał do 40 proc. mieszkańców.

  Wyłączenie sygnału analogowego oznaczać będzie dla milionów Polaków kolejny wydatek: do odbioru cyfrowego sygnału potrzebny jest dekoder. Koszt wymiany odbiorników w całym kraju oszacowano na ok. 5 mld zł.

  Na razie w sklepach oferta odbiorników cyfrowych jest skromna, w dodatku są one droższe niż tradycyjne analogowe. W jednej z największych sieci supermarketów z elektroniką - Euro RTV AGD, w sklepie internetowym - do wyboru jest 16 odbiorników, z tego tylko trzy modele cyfrowe. Najtańszy kosztuje około 149 zł, podczas gdy ceny analogowych rozpoczynają się już od około 60 zł.

  Jak wynika z badań TNS OBOP, które opublikowano na początku br., aż 61 proc. Polaków nie jest zainteresowanych zakupem sprzętu do odbioru radia cyfrowego. Na pytanie: "Co byś zrobił, gdyby doszło do całkowitej zmiany systemu nadawania na cyfrowy?", aż 25 proc. badanych odpowiedziało, że w ogóle zrezygnowałoby ze słuchania radia, a 17 proc. - że zaczęłoby słuchać radia w internecie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bob

  Zabłąkana fala elektromagnetyczna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Wyrejestruje radio bo to bedzie nie fer placic za cos co nie działa jesli tego ktoś nie zmieni w ustawie to bedzie absurd. Telewizpr juz dawno w koszu i tak abonament bedzie wynosił 0 zł lub 0 €...rozwiń całość

  Wyrejestruje radio bo to bedzie nie fer placic za cos co nie działa jesli tego ktoś nie zmieni w ustawie to bedzie absurd. Telewizpr juz dawno w koszu i tak abonament bedzie wynosił 0 zł lub 0 €
  Ludzie czy bedziecie placic za posiadanie radia analogowego jak zniknie sygnał hahaha to sprawa dla prawnikow no tak trzeba placic posiadasz zabytek wiec misisx placic hahaha. Przykre ale prawdziwe a co na to ustawa zasadnicza?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CYFROWA ŚCIEMA

  Wa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 19

  W sklepach radia analogowe, niektóre bardzo drogie. Natomiast nadawcy publiczni szykują się do emisji sygnału cyfrowego. Dla kogo ten sygnał cyfrowy?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cyfryzacja radia

  Still23 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 23

  Cyfra zawita w końcu do radia ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MILIONY ANALOGOWYH ODBIORNIKÓW

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 50 / 27

  CyvilizacJA OBRASKOVA.

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny