Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na słoneczniki. W lipcu rozświetlą wiele polskich pól. Jak je uprawiać i przed czym chronić?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Sezon na słoneczniki rozpoczyna się w lipcu, gdy ich urok można podziwiać w pełni dzięki rozkwitaniu.
Sezon na słoneczniki rozpoczyna się w lipcu, gdy ich urok można podziwiać w pełni dzięki rozkwitaniu. Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Uprawia się go na powierzchni kilkudziesięciu tysięcy hektarów, pojawia się w lecie i ubarwia większość pól. Mowa o słoneczniku. Roślina od lat cieszy się popularnością nie tylko rolników, ale także ogrodników. Można ją uprawiać w gruncie lub w donicy. Czas kwitnienia rozpoczyna się w lipcu. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o uprawie i właściwościach tej niezwykłej rośliny.

Podobny do słońca? To na pewno słonecznik!

Słoneczniki przywędrowały do Europy z Ameryki Południowej. Ich nazwa nawiązuje do słońca, a ułożenie oraz kolorystyka płatków tylko to potwierdzają. Dziś mało kto wyobraża sobie polski krajobraz bez pięknych żółtych kwiatów na polach. Co ciekawe, roślina nie tylko pięknie wygląda, ale ma mnóstwo właściwości. Pestki słonecznika, olej słonecznikowy… to tylko część dóbr, jakie możemy z niej pozyskać.

Smak pestek zna każdy z nas. Jak dbać o słoneczniki?

Każdy z nas choć raz widział słonecznik. Na dużych przestrzeniach sadzi się odmiany wysokie, w ogrodach zazwyczaj mniejsze, dekoracyjne. Na jednej grubszej łodydze wznosi się kwiat o rozłożystych żółtych płatkach, które okalają brązowy środek. We wnętrzu rosną lubiane przez smakoszy bakalii pestki.

Sadzenie słoneczników dobrze rozpocząć na wiosnę, w kwietniu. Zasady dotyczące gruntu i doniczek są podobne. Miejsce musi być nasłonecznione i odporne na pogodowe anomalie. W przypadku hodowli rośliny na balkonie lub w ogrodzie warto pamiętać o wyborze szerokiej donicy, pozwoli to dobrze ukorzenić się słonecznikom. Na polach można wybrać miejsca przedplonowe.

Uprawa słonecznika w polu. To trzeba wiedzieć

Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy zwraca uwagę, że słonecznik uprawia się po okopowych, bobowatych, ich mieszankach z trawami, a nawet po jęczmieniu i pszenicy. Polskie warunki glebowe sprzyjają zwłaszcza tej pierwszej grupie, nie warto sadzić go jednak po życie.

- Nie zaleca się także wysiewać słonecznika po wymarzniętym rzepaku ozimym ze względu na wzrost ryzyka porażenia roślin przez patogeny – czytamy w „Metodyce integrowanej ochrony słonecznika dla doradców”.

Co ciekawe, uprawiając słonecznik po zbożach odpornych na zgniliznę twardzikową, można uchronić roślinę przed chorobą. Plantatorzy zwracają też uwagę, by nie bagatelizować innych wirusów, np. szarej pleśni.

Wśród szkodników, które często atakują słoneczniki, są mszyce, koniki polne, pędraki, omacnice. Gospodarze narzekają również na działania ptaków i ślimaków. Wszelkie zagrożenia płynące z chorób lub działań insektów mogą znacznie osłabić wzrost roślin, co więcej, doprowadzić do znacznego obniżenia plonów.

Słonecznik w ogrodzie lub na balkonie

Decydując się na uprawę słonecznika na balkonie lub w przydomowym ogrodzie warto postawić na odmiany karłowate, wśród nich są m.in. Sunny Smile lub Sunspot. Osiągną kilkadziesiąt centymetrów wysokości i doskonale sprawdzą się jako ozdoba. Można je sadzić w kwietniu z nasion lub w maju z sadzonki. Warto pamiętać, że ten typ rośliny nie lubi przesadzania. Ustawiony w słonecznym miejscu wymaga jedynie podlewania i nawożenia. Ogrodnicy zalecają nawożenie co niecałe 2 tygodnie.

Źródło: IOR-PIB

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czas na słoneczniki. W lipcu rozświetlą wiele polskich pól. Jak je uprawiać i przed czym chronić? - Strefa Agro

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki