Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwiec w łódzkim Domu Literatury [LISTA IMPREZ]

mek
Jedno z czerwcowych spotkań będzie poświęcone Kronosowi Witolda Gombrowicza
Jedno z czerwcowych spotkań będzie poświęcone Kronosowi Witolda Gombrowicza Wikipedia Commons
Czerwiec w Domu Literatury na ul. Roosevelta 17 będzie obfitował w wiele interesujących wydarzeń. Prezentujemy czerwcowy harmonogram imprez.

11.06. (wt.) godz. 17.00 WARSZTATY POETYCKIE, prowadzenie: prof. Tomasz Cieślak

11.06. (wt.) godz. 17.15 OTWARCIE ŁÓDZKIEGO CENTRUM KOMIKSU, ul. Piotrkowska 28

Przy głównej ulicy miasta rozpocznie działalność jedyna w swoim rodzaju placówka na kulturalnej mapie Łodzi i Polski - Łódzkie Centrum Komiksu, powstałe z inicjatywy Domu Literatury i Stowarzyszenia Twórców "Contur". Instytucja przy Piotrkowskiej 28 będzie spełniała kilka funkcji. Znajdzie się w niej księgarnia, czytelnia oraz galeria komiksu. W ŁCK organizowane będą spotkania z twórcami oraz warsztaty, działać też tam będzie biuro organizujące festiwal komiksu, międzynarodowe warsztaty City Stories, krajowe i zagraniczne wystawy komiksowe i wiele innych przedsięwzięć. ŁCK zajmie się gromadzeniem zbiorów polskich twórców komiksu.

13.06. (cz.) godz. 19.00 KAWIARNIA LITERACKA, Katarzyna Kobylarczyk - spotkanie autorskie. Promocja książki Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty. Prowadzenie: Agnieszka Cytacka

Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty to opowieść o kraju, gdzie wieje tramontana, szatański wiatr z opowiadania Márqueza, gdzie ludzie dla zabawy podpalają styropianowe figury większe od domów, a w święta obrzucają się cukierkami, błotem, zdechłymi szczurami i rzepą. To relacja z miejsc, gdzie w Wielki Piątek bije się w bębny, aż krwawią dłonie, a czarownice odpędza się ciepłą wódką. To także zbiór historii o bandytach, rzeźnikach, królach i tancerkach z zapomnianych miasteczek Kastylii-La Manchy, Andaluzji, Estremadury i Katalonii. Książka jest owocem trzech lat życia i podróży po Hiszpanii, a przede wszystkim pogoni za iberyjskimi fiestami.

Katarzyna Kobylarczyk (ur. 1980) - reportażystka, w latach 2002-2008 dziennikarka krakowskiego "Dziennika Polskiego". O Nowej Hucie, z której pochodzi, napisała zbiór reportaży Baśnie z bloku cudów. Publikowała w "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym", "Polityce" i "National Geographic Traveler". Laureatka dziennikarskiej Nagrody Zielonej Gruszki i nagrody "Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji". W 2008 roku wyjechała z nowohuckiego mieszkania na parterze, by pomieszkać na siódmym piętrze w Cartagenie, trzecim piętrze w Gironie, czwartym piętrze w Albacete i w niewielkim domku w Gelves koło Sewilli. Autorka bloga septimo-piso.blogspot.com.

14.06. (pt.) godz. 16.00 WARSZTATY LITERACKIE dla licealistów, prowadzenie: Rafał Gawin, Maciej Robert

15.06. (so.) godz. 11.00 - 15.00 FOTOFESTIWAL ŁÓDŹ 2013, Moda a portret - warsztaty. Prowadzenie: Maciej Szal (WSFOTO)

18.06. (wt.) godz. 18.00 KAWIARNIA PULSU LITERATURY, spotkanie wokół Kronosa Witolda Gombrowicza z udziałem prof. Jerzego Jarzębskiego.

Zapiski, sporządzane przez Gombrowicza w ciągu kilkudziesięciu lat, mają charakter bardzo prywatny, nierzadko intymny. Pisarz próbuje w nich zrekonstruować czas miniony i przyjrzeć się własnemu życiu jako chronologicznej serii zdarzeń. Powstało w ten sposób szczególne kalendarium, ukazujące całe życie artysty w jego złożoności. Lektura Kronosu z pewnością wpłynie na interpretację tak znanych utworów Witolda Gombrowicza jak Trans-Atlantyk, Pornografia, czy w końcu Dziennik, którego Kronos jest swoistym uzupełnieniem, a pod wieloma względami także całkowitym przeciwieństwem. To dzieło wstrząsające, które wywoła niejedną burzę i zażartą dyskusję.

Jerzy Jarzębski (ur. 1947) - krytyk i historyk literatury, prof. zw. pracujący na UJ. Znawca twórczości Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza i Stanisława Lema. Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1985).

20.06. (cz.) godz. 19.00 KAWIARNIA LITERACKA, Piotr Gajda i Michał Murowaniecki - spotkanie autorskie. Prowadzenie: Rafał Gawin.

Piotr Gajda (ur. 1966) - poeta, stały współpracownik "Arterii", autor tomów wierszy: Hostel (2008), Zwłoka (2010) i Demoludy (2013). Mieszka w Tomaszowie Mazowieckim.

Wiersz Gajdy zdaje się jawić jako ognisko zapalne dla konfliktu między chromą i koślawą jawą a halucynacyjnym migotem językowego snu. Z tego zderzenia - przeradzającego się w polu tekstu w układ zniesień - rodzi się w miąższu treści, twardy jak kastet, fraktal wielorodnych znaczeń, dodajmy, znaczeń poddanych tak sporej radiacji sensów, że nie podlegają one wyczerpaniu w lekturowym odbiorze (Maciej Melecki).

Michał Murowaniecki (ur. 1982) - poeta, edytor, autor tomów wierszy: Punctum (2008, Nagroda Literacka im. Stachy Zawiszanki "Dżonka"), Spięcie (2010) i Owoce noża (2012). Mieszka w Wiśniowej Górze koło Łodzi.

Wiersz Murowanieckiego to swoiste rozliczenie z prostotą poetyckiego głosu, który żeby był wiarygodny i pełny, musi się łamać. Temu delirycznemu przeciąganiu liny, budowaniu emocjonalnego napięcia towarzyszą gry językowe, przejęzyczenia i swoiste wypatrzenia sensów, które - w spójnym ujęciu - układają się w historię tracenia złudzeń pozostałych po życiowych i środowiskowych inicjacjach (Mieczysław Koc).

21.06. (pt.) godz. 18.00 WARSZTATY LITERACKIE, prowadzenie: Rafał Gawin, dr Przemysław Owczarek.

28.06. (pt.) godz. 19.00 MUZYCZNA SCENA, Sen o Broadwayu - największe przeboje musicalowe. Występują: Dagny Cipora, Karolina Ewa Kowalska, Michał Hajduk, Piotr Gawron Jedlikowski. Akompaniament: Jan Gromski (fortepian), Anna Woszczyńska (wiolonczela).

29.06. (sob.) godz. 15.00 Rozstrzygnięcie XI Konkursu Poetyckiego im. Zbigniewa Dominiaka dla młodych twórców "Moje świata widzenie". W programie m.in. wystąpienie laureatów, spotkanie autorskie Teresy Tomsi, Turniej Jednego Wiersza, koncert.

Organizatorzy: "Tygiel Kultury", Dom Literatury w Łodzi, SPP Oddział w Łodzi i Bałucki Ośrodek Kultury

Program
Park im. Henryka Sienkiewicza
15.00 - spotkanie pod fontanną z laureatami Konkursu; zwiedzanie wystawy Magdaleny Abakanowicz Opus et fabulas i ogłoszenie tytułu wiersza do napisania w ramach Turnieju Wiersza pod Tytułem... (w turnieju mogą brać udział wszyscy chętni)
Dom Literatury w Łodzi
16.30 - film o Zbigniewie Dominiaku
17.15 - spotkanie z Teresą Tomsią i jej zbiorem esejów dedykowanych pamięci Zbigniewa Dominiaka
18.00 - finał Konkursu, ogłoszenie wyników, promocja tomiku pokonkursowego
19.00 - koncert Soniamiki
20.00 - rozstrzygnięcie Turnieju Wiersza pod Tytułem...

(na wszystkie imprezy wstęp wolny)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki