Czerwiec w łódzkim Domu Literatury [LISTA IMPREZ]

  Czerwiec w łódzkim Domu Literatury [LISTA IMPREZ]

  mek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Czerwiec w Domu Literatury na ul. Roosevelta 17 będzie obfitował w wiele interesujących wydarzeń. Prezentujemy czerwcowy harmonogram imprez.
  Jedno z czerwcowych spotkań będzie poświęcone Kronosowi Witolda Gombrowicza

  Jedno z czerwcowych spotkań będzie poświęcone Kronosowi Witolda Gombrowicza ©Wikipedia Commons

  11.06. (wt.) godz. 17.00 WARSZTATY POETYCKIE, prowadzenie: prof. Tomasz Cieślak

  11.06. (wt.) godz. 17.15 OTWARCIE ŁÓDZKIEGO CENTRUM KOMIKSU, ul. Piotrkowska 28

  Przy głównej ulicy miasta rozpocznie działalność jedyna w swoim rodzaju placówka na kulturalnej mapie Łodzi i Polski - Łódzkie Centrum Komiksu, powstałe z inicjatywy Domu Literatury i Stowarzyszenia Twórców "Contur". Instytucja przy Piotrkowskiej 28 będzie spełniała kilka funkcji. Znajdzie się w niej księgarnia, czytelnia oraz galeria komiksu. W ŁCK organizowane będą spotkania z twórcami oraz warsztaty, działać też tam będzie biuro organizujące festiwal komiksu, międzynarodowe warsztaty City Stories, krajowe i zagraniczne wystawy komiksowe i wiele innych przedsięwzięć. ŁCK zajmie się gromadzeniem zbiorów polskich twórców komiksu.

  13.06. (cz.) godz. 19.00 KAWIARNIA LITERACKA, Katarzyna Kobylarczyk - spotkanie autorskie. Promocja książki Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty. Prowadzenie: Agnieszka Cytacka

  Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty to opowieść o kraju, gdzie wieje tramontana, szatański wiatr z opowiadania Márqueza, gdzie ludzie dla zabawy podpalają styropianowe figury większe od domów, a w święta obrzucają się cukierkami, błotem, zdechłymi szczurami i rzepą. To relacja z miejsc, gdzie w Wielki Piątek bije się w bębny, aż krwawią dłonie, a czarownice odpędza się ciepłą wódką. To także zbiór historii o bandytach, rzeźnikach, królach i tancerkach z zapomnianych miasteczek Kastylii-La Manchy, Andaluzji, Estremadury i Katalonii. Książka jest owocem trzech lat życia i podróży po Hiszpanii, a przede wszystkim pogoni za iberyjskimi fiestami.

  Katarzyna Kobylarczyk (ur. 1980) - reportażystka, w latach 2002-2008 dziennikarka krakowskiego "Dziennika Polskiego". O Nowej Hucie, z której pochodzi, napisała zbiór reportaży Baśnie z bloku cudów. Publikowała w "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym", "Polityce" i "National Geographic Traveler". Laureatka dziennikarskiej Nagrody Zielonej Gruszki i nagrody "Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji". W 2008 roku wyjechała z nowohuckiego mieszkania na parterze, by pomieszkać na siódmym piętrze w Cartagenie, trzecim piętrze w Gironie, czwartym piętrze w Albacete i w niewielkim domku w Gelves koło Sewilli. Autorka bloga septimo-piso.blogspot.com.

  14.06. (pt.) godz. 16.00 WARSZTATY LITERACKIE dla licealistów, prowadzenie: Rafał Gawin, Maciej Robert

  15.06. (so.) godz. 11.00 - 15.00 FOTOFESTIWAL ŁÓDŹ 2013, Moda a portret - warsztaty. Prowadzenie: Maciej Szal (WSFOTO)

  18.06. (wt.) godz. 18.00 KAWIARNIA PULSU LITERATURY, spotkanie wokół Kronosa Witolda Gombrowicza z udziałem prof. Jerzego Jarzębskiego.

  Zapiski, sporządzane przez Gombrowicza w ciągu kilkudziesięciu lat, mają charakter bardzo prywatny, nierzadko intymny. Pisarz próbuje w nich zrekonstruować czas miniony i przyjrzeć się własnemu życiu jako chronologicznej serii zdarzeń. Powstało w ten sposób szczególne kalendarium, ukazujące całe życie artysty w jego złożoności. Lektura Kronosu z pewnością wpłynie na interpretację tak znanych utworów Witolda Gombrowicza jak Trans-Atlantyk, Pornografia, czy w końcu Dziennik, którego Kronos jest swoistym uzupełnieniem, a pod wieloma względami także całkowitym przeciwieństwem. To dzieło wstrząsające, które wywoła niejedną burzę i zażartą dyskusję.

  Jerzy Jarzębski (ur. 1947) - krytyk i historyk literatury, prof. zw. pracujący na UJ. Znawca twórczości Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza i Stanisława Lema. Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1985).

  20.06. (cz.) godz. 19.00 KAWIARNIA LITERACKA, Piotr Gajda i Michał Murowaniecki - spotkanie autorskie. Prowadzenie: Rafał Gawin.

  Piotr Gajda (ur. 1966) - poeta, stały współpracownik "Arterii", autor tomów wierszy: Hostel (2008), Zwłoka (2010) i Demoludy (2013). Mieszka w Tomaszowie Mazowieckim.

  Wiersz Gajdy zdaje się jawić jako ognisko zapalne dla konfliktu między chromą i koślawą jawą a halucynacyjnym migotem językowego snu. Z tego zderzenia - przeradzającego się w polu tekstu w układ zniesień - rodzi się w miąższu treści, twardy jak kastet, fraktal wielorodnych znaczeń, dodajmy, znaczeń poddanych tak sporej radiacji sensów, że nie podlegają one wyczerpaniu w lekturowym odbiorze (Maciej Melecki).

  Michał Murowaniecki (ur. 1982) - poeta, edytor, autor tomów wierszy: Punctum (2008, Nagroda Literacka im. Stachy Zawiszanki "Dżonka"), Spięcie (2010) i Owoce noża (2012). Mieszka w Wiśniowej Górze koło Łodzi.

  Wiersz Murowanieckiego to swoiste rozliczenie z prostotą poetyckiego głosu, który żeby był wiarygodny i pełny, musi się łamać. Temu delirycznemu przeciąganiu liny, budowaniu emocjonalnego napięcia towarzyszą gry językowe, przejęzyczenia i swoiste wypatrzenia sensów, które - w spójnym ujęciu - układają się w historię tracenia złudzeń pozostałych po życiowych i środowiskowych inicjacjach (Mieczysław Koc).

  21.06. (pt.) godz. 18.00 WARSZTATY LITERACKIE, prowadzenie: Rafał Gawin, dr Przemysław Owczarek.

  28.06. (pt.) godz. 19.00 MUZYCZNA SCENA, Sen o Broadwayu - największe przeboje musicalowe. Występują: Dagny Cipora, Karolina Ewa Kowalska, Michał Hajduk, Piotr Gawron Jedlikowski. Akompaniament: Jan Gromski (fortepian), Anna Woszczyńska (wiolonczela).

  29.06. (sob.) godz. 15.00 Rozstrzygnięcie XI Konkursu Poetyckiego im. Zbigniewa Dominiaka dla młodych twórców "Moje świata widzenie". W programie m.in. wystąpienie laureatów, spotkanie autorskie Teresy Tomsi, Turniej Jednego Wiersza, koncert.

  Organizatorzy: "Tygiel Kultury", Dom Literatury w Łodzi, SPP Oddział w Łodzi i Bałucki Ośrodek Kultury

  Program

  Park im. Henryka Sienkiewicza

  15.00 - spotkanie pod fontanną z laureatami Konkursu; zwiedzanie wystawy Magdaleny Abakanowicz Opus et fabulas i ogłoszenie tytułu wiersza do napisania w ramach Turnieju Wiersza pod Tytułem... (w turnieju mogą brać udział wszyscy chętni)

  Dom Literatury w Łodzi

  16.30 - film o Zbigniewie Dominiaku
  17.15 - spotkanie z Teresą Tomsią i jej zbiorem esejów dedykowanych pamięci Zbigniewa Dominiaka
  18.00 - finał Konkursu, ogłoszenie wyników, promocja tomiku pokonkursowego
  19.00 - koncert Soniamiki
  20.00 - rozstrzygnięcie Turnieju Wiersza pod Tytułem...


  (na wszystkie imprezy wstęp wolny)

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo