MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czerwone, swędzące, a może odwrócone? Wygląd sutków może wiele powiedzieć o stanie twojego zdrowia

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Sutki, szczególnie kobiece i niekoniecznie całkowicie zakryte, przyciągają wzrok oraz wzbudzają wiele zainteresowania, a nawet kontrowersji. Przez wiele lat były cenzurowane w mediach społecznościowych, a należy im się uwaga. Sutki mogą bowiem wiele powiedzieć o stanie zdrowia. Jak powinny wyglądać sutki? Sprawdź, co powinno cię zaniepokoić.

Spis treści

Jak powinny wyglądać zdrowe sutki?

Sutek znajduje się na środku piersi. Każda płeć biologiczna ma sutki (choć zdarzają się też ludzie bez sutków!), jednak ich funkcje mogą się różnić. Dla osoby dowolnej płci sutki mogą być strefą erogenną. Po porodzie u kobiet sutki służą do karmienia piersią.

Nikt nie powinien czuć się zakłopotany, przychodząc do swojego lekarza rodzinnego z pytaniami o zmiany w sutkach.
Nikt nie powinien czuć się zakłopotany, przychodząc do swojego lekarza rodzinnego z pytaniami o zmiany w sutkach. wayhomestudio/freepik

Podobnie jak w przypadku innych części ciała, nie ma jednego konkretnego wzoru pokazującego, jak powinny wyglądać sutki: mogą być płaskie, wystające lub odwrócone. Sutki mogą mieć różne rozmiary i kolory, od jasnoróżowego do brązowo-czarnego. Kolor sutków zazwyczaj odpowiada kolorowi skóry. Również całkowicie normalne jest to, że wokół sutków rosną włoski. Sutki mogą stawać się twarde i być bardziej widoczne, gdy jest ci zimno, jesteś podniecona seksualnie, zdenerwowana lub gdy coś lub ktoś ich dotyka.

Kiedy sutki powinny niepokoić?

Piersi i sutki przyciągają wzrok. Przede wszystkim jednak to ty powinnaś się im przyglądać. Mogą one dać ci wgląd w twój ogólny stan zdrowia.

– Pierwszą rzeczą do powiedzenia jest to, że nikt nie powinien czuć się zakłopotany, przychodząc do swojego lekarza rodzinnego z pytaniami o zmiany w sutkach. Jesteśmy bardziej przyzwyczajeni do badania sutków, niż można by przypuszczać i wolelibyśmy raczej sprawdzić wszelkie zmiany niż nie – mówi Sun Health lekarka rodzinna dr Sarah Garsed. – Ponadto sutki zwykle nie zmieniają się zbytnio, więc zapoznanie się z częścią ciała, aby zauważyć zmiany, może być świetnym sposobem na kontrolowanie swojego zdrowia.

W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie są choroby sutka, na co powinnaś zwracać uwagę i kiedy zgłosić się do lekarza.

Zaczerwienione i swędzące sutki nie tylko po treningu

Wysypka na sutkach w postaci zaczerwienienia i swędzenia to zwykle otarcie związane np. z intensywnymi ćwiczeniami. Jeżeli dużo się ruszasz, możesz być bardziej podatna na otarcia, a twoje piersi i sutki mogą cię swędzieć, boleć lub się łuszczyć. Ważne jest noszenie dobrze dopasowanego biustonosza sportowego. Możesz też korzystać ze środków przeciw otarciom.

– Otarcia są bolesne i irytujące, ale nie są niebezpieczne – mówi dr Garsed. – Jeśli jednak nie ćwiczysz i zauważysz, że twoje sutki stają się czerwone, swędzące i łuszczą się, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, ponieważ może to być oznaką raka sutka Pageta.

Rak sutka Pageta to rzadka forma raka. Inne objawy to wyprysk podobny do egzemy, uczucie pieczenia i krwawienie. Leczenie polega na usunięciu nowotworowej części piersi lub czasami całej piersi (mastektomia).

Kiedy odwrócony sutek powinien niepokoić?

Odwrócone sutki występują dosyć rzadko, jednak zazwyczaj nie są powodem do niepokoju. Jak podaje Center for Young Women's Health, ok. 10 do 20 proc. kobiet ma odwrócony sutek na co najmniej jednej piersi.

– Odwrócone sutki są spowodowane przez tkankę łączną wciągającą sutek do wewnątrz – mówi dr Garsed. – Większość ludzi nie odczuwa z tego powodu żadnego bólu ani problemów.

Odwrócone sutki można zoperować, jednak nie jest to konieczne. Również nie przeszkadza to w karmieniu piersią.

Jeżeli do tej pory twój sutki wyglądały inaczej, a nagle stały się odwrócone lub „wciągnięte”, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. Może to być oznaką raka piersi.

Guzek w piersi to nie zawsze rak, ale bądź czujna

Regularne samobadanie piersi jest ważne. Dzięki niemu lepiej znasz swoje ciało i możesz zauważyć różne zmiany w nim zachodzące. Jeśli masz guzek w sutku, odkąd pamiętasz, prawdopodobnie nie jest to powód do niepokoju. Jednak nagłe pojawienie się guzka może być oznaką rozwoju raka.

– Rak piersi jest bardzo powszechny, więc wszelkie zmiany w sutkach, które obejmują guzki, powinny być sprawdzane raczej wcześniej niż później – zachęca dr Garsed. – Prawdopodobnie nie ma się czym martwić, ale sprawdzenie guzków sutków przez lekarza rodzinnego jest bardzo rozsądne i może uratować ci życie.

Guzki piersi mają wiele przyczyn, w tym torbiele i gruczolakowłókniaki, jednak zawsze lepiej jest sprawdzić, co to jest.

Co oznacza wydzielina z sutka?

Wydzielina z sutka występuje u kobiet w ciąży i karmiących. Jeżeli jednak nie jesteś w żadnym z tych stanów, może to być oznaką czegoś poważniejszego. Wydzielina z sutka, która pojawia się nagle, może być jednym z pierwszych objawów choroby podstawowej, takiej jak nieszkodliwa torbiel lub rak piersi. Torbiele, czyli nienowotworowe woreczki wypełnione płynem, to jedne z najczęstszych guzków piersi u kobiet. Zazwyczaj występują u kobiet w wieku od 30 do 50 lat i wiele z nich nie zdaje sobie sprawy, że je ma.

– Jeśli wydzielina pochodzi tylko z jednej piersi lub ma jakiekolwiek oznaki, że może zawierać krew, odwiedź swojego lekarza rodzinnego, aby to sprawdzić – radzi dr Garsed.

Co oznaczają włosy na sutkach?

Masz włosy na sutkach? To naturalne, bo sutki mają mieszki włosowe. Jeśli jesteś kobietą i zauważyłaś nagły wzrost ilości włosów na sutkach i są one ciemniejsze niż dotychczas, może to być oznaką zespołu policystycznych jajników. Jest to spowodowane brakiem równowagi hormonalnej, a kluczową cechą PCOS jest nadmiar „męskich” hormonów. Zgłoś się do lekarza rodzinnego, aby skonsultować się z lekarzem i podjąć ewentualne leczenie.

Choć włosy na sutkach są normalne, to niektóre osoby je usuwają.

– Jeśli je usuwasz, zachowaj ostrożność. Jak każdy mieszek włosowy, mogą one ulec zakażeniu. Jeśli mieszki włosowe stają się bolesne, swędzące lub plamiste, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką infekcji – ostrzega lekarka.

Przyglądaj się swoim sutkom i w razie niepokojących zmian zgłoś się do lekarza.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki