Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Część maturzystów chce powrotu do szkoły. Również z Łodzi i w województwie łódzkim. Jest też protest przeciw maturze ustnej 2021

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Powrotu do nauczania stacjonarnego domaga się część uczniów najstarszych klas LO i techników. Robią to w ramach grupy „Protest maturzystów”, utworzonej na Facebooku. Działają w niej także przedstawiciele młodzieży z Łódzkiego. W internecie pojawiła się również petycja w sprawie odwołania części ustnej matury 2021. Taka decyzja objęła zdających egzamin dojrzałości 2020 (na zdjęciu - w jednej z łódzkich szkół). >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>
Powrotu do nauczania stacjonarnego domaga się część uczniów najstarszych klas LO i techników. Robią to w ramach grupy „Protest maturzystów”, utworzonej na Facebooku. Działają w niej także przedstawiciele młodzieży z Łódzkiego. W internecie pojawiła się również petycja w sprawie odwołania części ustnej matury 2021. Taka decyzja objęła zdających egzamin dojrzałości 2020 (na zdjęciu - w jednej z łódzkich szkół). >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>Grzegorz Gałasiński / archiwum "DŁ"
Natychmiastowego powrotu do nauczania stacjonarnego w szkołach domaga się część uczniów najstarszych klas liceów i techników. Robią to w ramach grupy „Protest maturzystów”, utworzonej na Facebooku. Działają w niej także przedstawiciele młodzieży z województwa łódzkiego. W internecie pojawiła się również popularna petycja w sprawie odwołania części ustnej matury 2021. Taka decyzja – w związku z koronawirusem oraz nauczaniem zdalnym sprzed wakacji – objęła zdających egzamin dojrzałości 2020.

„Głównym założeniem naszego protestu jest abyśmy pozostali przy nauczaniu stacjonarnym. Nie okłamujmy się ale poprzez zdalne nauczanie mało co się nauczymy” – ostrzegają autorzy odezwy z facebookowego profilu „Protest maturzystów” (pisownia oryginalna). – „Ci co już pisali maturę (2020 – red.) mieli faktycznie lepiej, ale dlatego że oni mieli już przerobiony cały materiał i rzeczywiście pozostało im powtarzanie, a my? My jesteśmy po prostu w d” (…).

"Protest maturzystów". Przed nim był "Protest uczniowski". Z odwrotnym postulatem

Wśród prawie tysiąca zwolenników natychmiastowego powrotu maturzystów na stacjonarne lekcje są mieszkańcy z naszego województwa – m.in. z Łodzi i z Kutna. Ich postulat jest zupełnym odwróceniem żądania jeszcze popularniejszej społeczności młodzieżowej, działającej na Facebooku. Bowiem „Protest uczniowski”, o którym pisaliśmy w pierwszej połowie października, domagał się pełnego przejścia szkół na zdalność (która po decyzji rządu z piątku, 23 października, staje się faktem już w całej Polsce: od klas czwartych podstawówki do studentów).

„Protest uczniowski”, zanim ogólniaki oraz technika przeszły na zdalność, „wyszedł” z internetu – część młodych ludzi zaczęła, wyrażając ten protest, przychodzić do szkoły ubrana na czarno.

– Przystąpiłam do Protestu uczniowskiego, ponieważ mam różne choroby, powodujące obniżenie mojej odporności – opowiadała jedna z maturzystek Zespołu Szkół Poligraficznych w Łodzi.

Odwołanie matury ustnej także w 2021 r.?

Jednak wielu spośród członków „Protestu maturzystów” oraz „Protestu uczniowskiego” coś łączy. To sprawa obecności części ustnej na egzaminie dojrzałości 2021. Czy należy usunąć ją z państwowego systemu sprawdzania wiedzy - jak podczas matury 2020?.

„Wszystko zmienia się dramatycznym tempie, ta niepewność wiąże się też z dodatkowym stresem, który (...) jesteśmy w stanie zmniejszyć przez odwołanie matury ustnych też w tym roku szkolnym” – można przeczytać w petycji, którą na jednej z witryn służących ich zamieszczaniu, podpisało już prawie 30 tys. internautów.

W roku 2019 oraz w latach wcześniejszych ustna część matury oznaczała konieczność spotkania z komisją nauczycieli odpytujących z polskiego oraz z wybranego języka obcego. Taką pogawędkę po polsku z komisją w naszym regionie oblał zaledwie co setny absolwent 2019, a z języka obcego – zazwyczaj kilka procent rocznika. Zaliczenie obu spotkań było konieczne do uzyskania świadectwa dojrzałości, ale wyniki punktowe z matury ustnej nie miały znaczenia w rekrutacji na studia.

Matura ustna. Dlaczego powinna zostać?

Jaka jest wartość matury ustnej?

Fragment wywiadu z Dariuszem Chętkowskim - m.in. polonistą z XXI LO i I LO w Łodzi - z kwietnia 2020 r. (gdy rząd rozważał jeszcze decyzję o odwołaniu ubiegłorocznej matury ustnej):

„Bez części ustnej matura stanie się parodią – i tak już teraz uczniowie zdają dość mało egzaminów w porównaniu do młodzieży z Europy Zachodniej. Umiejętność formułowania myśli i ocen w języku ojczystym oraz obcym jest bardzo cenna, uważam zatem, że uczelnie powinny uwzględniać wyniki matury ustnej przy naborze np. na studia dziennikarskie, prawnicze, kierunki menedżerskie czy różne filologie. Przy czym zmianę podejścia ze strony uczelni należałoby związać z przemyśleniem formuły egzaminów ustnych.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki