Czołgiem w Łódź

  Czołgiem w Łódź

  Na barykadzie

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Pech chciał, że ani Niemcy, ani alianci nie zbombardowali dotkliwie Łodzi podczas II wojny światowej. Może dlatego, że inaczej niż np. w Birmingham, nie było tu fabryki broni. Pora chyba kupić jakiś czołg, choćby od ruskich, porządnie się rozpędzić i ten niefart naprawić. Nawet jeśli miałby się od tego zatrząść fotokolaż zburzonej Łodzi przygotowany przez grupę Łódź Kaliska na wystawę "Maszyny drżące" w Atlasie Sztuki i wciąż tam eksponowany.
  Łukasz Kaczyński

  Łukasz Kaczyński ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Śmieszy, tumani, przestrasza - taka przez lata była Łódź Kaliska, ważna grupa współczesnej polskiej awangardy. Ale za śmiechem szła głębsza refleksja. Teraz grupa spoważniała. Fotokolaż w Atlasie ukazuje Łódź widzianą z lotu ptaka, z której usunięte zostały wszystkie budynki zbudowane przed 1945 rokiem. Tej trosce o miejską tkankę towarzyszy jednak zgrzyt wywołany na myśl o tym jak członek grupy, Marek Janiak, z zawodu architekt wnętrz, a od dwóch lat architekt miasta, zmienił się w szalonego maga i chciał przesunąć pomnik Kościuszki, tworząc z placu Wolności kolejną pracę Łodzi Kaliskiej.

  Czołgiem w Łódź? W nasze piękne kamienice? Och, to straszne, ratujmy je.
  A jednak. Łódź nie radzi sobie z historią, ale gorzej, że staje się tej historii więźniem. Archaiczny XIX-wieczny układ ulic w centrum i często, acz nie zawsze, towarzysząca mu tandeta budowlana to kula u nogi. Szybko i tanio budowano Łódź, więc niech stygnie zachwyt nad eklektyzmem kamienic. Piękne zdobienia? Ornamenty? Z katalogu i spod sztancy! Budynki mają wartość gdy są częścią zjawiska społecznego jakim np. w pewnym stopniu wciąż jest ulica Piotrkowska.

  Dobry czołg i kierowca, który umie odpowiedzieć na pytanie: co zostawić, a co zburzyć, to nie wszystko. Łuszczące się "straszydła" sukcesywnie (!) znikające z ulic Rewolucji, Zgierskiej i innych zastępowane winny być miejscami przyjaznymi dla mieszkańców i nowoczesną architekturą, o takim kształcie i standardzie. Przykładem jakościowego skoku był kiedyś nieco zapomniany (czy i przez Marka Janiaka?) łódzki modernizm. Paćkanina spod znaku "Mia100 kamienic" przedłuża XIX wiek, a prezydent Łodzi zachowuje się jakby wolała trzymać sztamę z tymi, co zalepiają dziury niż z tymi, co popychają miasta do przodu. Ilu jest pasjonatów, którzy zamieszkają w wyremontowanych kamieniach, skoro mogą mieszkać na obrzeżach, wśród zieleni? Ilu jest fanów sportów ekstremalnych, którzy zamieszkają na ul. Legionów? Łódź na wzór Birmingham potrzebuje wieloletniego Wielkiego Planu, którego bez pomocy rządowej pewnie się nie przeprowadzi. Tylko kto będzie spijał śmietankę, gdy po wyborach, Boże uchowaj, runie obecny "porządek"?

  Łukasz Kaczyński

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Świetny tekst

  W sam raz dla piskliwej kaliskiej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  :))))))))))).

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ŻENADA

  tak tak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

  W najczarniejszych snach nie przypuszczałbym że można napisać równie d****** tekst i wziąć za to (prawdopodobnie) jeszcze kasę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmmm

  Smunty czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

  Jak bym przeczytał taki artykuł w czasach PRLu to bym się nie zdziwił... Ale sądziłem, że ciemnota władz tamtego okresu już minęła, widać są jeszcze jakieś niedobitki...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co to znowu za matołek promujący autostrady w centrum Łodzi i bloki zamiast kamienic?

  NO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

  Co to znowu za matołek promujący autostrady w centrum Łodzi i bloki zamiast kamienic?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Edek

  Birmingham - ha, ha, ha, poniżej link link na google maps do tego szkaradztwa. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

  https://maps.google.pl/maps?q=Birmin...250.11,,0,0.52

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo