MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czosnki ozdobne i szachownice to najpiękniejsze kwiaty w ogrodzie! Jak uprawiać byliny? 7.07.2024

Andrzej Gębarowski
Andrzej Gębarowski
Czosnki karatawskie (Allium karataviense) są niskie i mają liście o ciekawej fakturze
Czosnki karatawskie (Allium karataviense) są niskie i mają liście o ciekawej fakturze fot. 123rf
Najpiękniejsze kwiaty w ogrodzie to szachownice i czosnki! Kwitną byliny, takie jak szachownice i czosnki ozdobne. Dziś zatem o tych właśnie ogrodowych pięknościach pełni wiosny.

Najpiękniejsze kwiaty ogrodowe kwitnące w czerwcu

Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis), zwana też cesarską koroną, to jeden z najbardziej efektownych kwiatów wiosennej pełni. Jest wysoką rośliną (do 70-80 cm), wyrastającą ponad inne typowo wiosenne kwiaty; lepiej więc sadzić ją oddzielnie, a jeśli na wspólnej rabacie, to na drugim planie.

Szczególnie pięknie prezentują się jej dzwonkowate kwiaty, umieszczone na wierzchołku grubego pędu, bardzo duże w porównaniu do całej rośliny. Płatki mają zwykle kolor pomarańczowy, ale występują też odmiany żółte i czerwone. Liście wyrastają w dolnej części do połowy pędu, a także wspaniale sterczą na samej górze rośliny, ponad kwiatami.

Ciekawostką jest to, że duże cebule szachownicy o nieprzyjemnym zapachu wsadzamy do ziemi już na przełomie lipca i sierpnia, na głębokości około 20 cm i w odstępach, co 30 cm. Co 4 - 5 lat należy je wykopać i oddzielić młode cebulki przybyszowe.

Zaczęliśmy od olbrzyma, ale przecież rodzina szachownic składa się także z delikatnych, niskich roślinek. Są to m.in. takie gatunki jak szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris) o kwiatach, które bardziej odpowiadają swojej nazwie, bo widać na ich płatkach mniej lub bardziej wyraźny rysunek szachownicy. Na uwagę zasługuje również urocza szachownica Michajłowskiego (Fritillaria michailovskyi), z kwiatami w bordowym kolorze i żółtymi zakończeniami płatków, co stwarza piękny kontrast.

Równie efektowne jak szachownice cesarskie są wysokie gatunki czosnków ozdobnych. Grupa czosnków ozdobnych obejmuje wiele gatunków i odmian. Ich cechą wspólną jest budowa kwiatostanu, który zwykle składa się z wielu małych, sześciopłatkowych kwiatków skupionych w baldachy lub regularne kule.

Kwiaty czosnków wyrastają na bezlistnych pędach i w zależności od gatunku mają barwę białą, fioletową lub żółtą. Pojawiają się później niż cesarskie korony - w czerwcu i na początku lipca.

Warto polecić zwłaszcza czosnek olbrzymi (Allium giganteum) dorastający nawet do 1,5 m wysokości, wykształcający kuliste kwiaty o średnicy aż do 20 cm. Okazałe, intensywnie purpurowe kule wykształca także czosnek okazały (Allium aflatunense) dorastający do 90 cm i bardziej rozpowszechniony w naszych ogrodach. Zastosowanie tych wysokich gatunków jest podobne, jak cesarskiej korony.

Podobnie jak w rodzinie szachownic, są też jednak inne czosnki, mniejsze i bardziej delikatne. Niektóre gatunki są tak małe, że świetnie pasują do ogrodów skalnych - np. osiągający 20-25 cm wysokości żółty czosnek południowy (Allium moly) oraz czosnki karatawski (Allium karataviense) oraz kazachstański (Allium oreophilum). Ten ostatni jest wprost wymarzony na skalniaki - rzadko przekracza 10 cm wysokości, a mimo to jest dobrze widoczny - sprawiają to jego kwiaty o intensywnie wiśniowej barwie.

Kilka ważnych zasad pielęgnacji

Najodpowiedniejszych miejscem na uprawę cesarskiej korony jest stanowisko słoneczne, bezwietrzne i umiarkowanie wilgotne. Cebule tej rośliny wsadzamy do gleby wcześnie, bo na przełomie lipca i sierpnia, na trzykrotną głębokość cebuli.

Czosnki ozdobne lubią miejsca słoneczne, gleby bogate w wapń lub o odczynie obojętnym, niezbyt wilgotne.

Cebule czosnków w zależności od ich wielkości sadzimy jesienią na głębokości od 5 do 20 cm, kierując się zasadą, że im większa cebula tym głębiej ją sadzimy. Czosnki mogą pozostawać przez wiele lat na tym samym stanowisku.

UWAGA NA GROŹNE OWADY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki