Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czterdzieści lat Elżbiety Kędzi z artystyczną tkaniną

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Jedna z prac prezentowanych na łódzkiej wystawie: „Bez tytułu”, 1992, żakard komputerowy, poliester, 100 na 100 cm
Jedna z prac prezentowanych na łódzkiej wystawie: „Bez tytułu”, 1992, żakard komputerowy, poliester, 100 na 100 cm mat. prasowe
Elżbieta Kędzia świętuje dziś 40-lecie pracy artystycznej retrospektywną wystawą otwieraną w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Łódzkie muzeum jako najistotniejsze w kraju miejsce prezentacji tkaniny artystycznej, przedstawia jedną z najważniejszych artystek tkaniną się zajmujących.

Elżbieta Kędzia urodziła się w 1952 roku. W latach 1971-1976 studiowała w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego), na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Następnie do roku 2014 pracowała w macierzystej uczelni na tym samym wydziale. Obecnie prowadzi zajęcia z podstaw kompozycji, architektonicznego projektowania tekstyliów i tekstyliów w organizacji przestrzeni użytkowej w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Artystka od 1994 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa” a od 2002 roku - Stowarzyszenia Artystów „Młyn” w Zgierzu. W latach 80. uczestniczyła w prezentacjach łódzkiej Grupy Twórczej Artystów Plastyków T-80. Była organizatorem Międzynarodowego Sympozjum Tkaniny w Arturówku i Łodzi (1989-2001), które od 1992 roku było imprezą towarzyszącą Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, organizowanemu przez Centralne Muzeum Włókiennictwa.

Elżbieta Kędzia zajmuje się tkaniną artystycznej, zarówno dużego, jak i małego formatu (gobeliny, żakardy, miniatury). Zorganizowała kilkanaście wystaw indywidualnych i brała udział w ponad 150 krajowych i międzynarodowych wystawach zbiorowych oraz prezentacjach polskiej tkaniny unikatowej za granicą, m.in. w: Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Francji, Holandii, Meksyku, Niemczech, Norwegii, Szwecji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i ZSRR. Prace artystki znajdują się w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

Na retrospektywnej wystawie będzie można zobaczyć około 70 tkanin. Są to przede wszystkim gobeliny, żakardy i miniatury. Organizatorzy wystawy pokażą również projekty niektórych tkanin. Ekspozycja będzie czynna do 10 stycznia przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki