Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy 15 sierpnia trzeba iść do kościoła? Jakie święto jest 15 sierpnia? To święto kościelne? 15.08. 20 Wianki na 15 sierpnia

Grażyna Tomala-Tylman
Grażyna Tomala-Tylman
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to najwyższe rangą święto w Kościele katolickim, czyli jest to tzw. święto nakazane, w trakcie którego wierni mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej.
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to najwyższe rangą święto w Kościele katolickim, czyli jest to tzw. święto nakazane, w trakcie którego wierni mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej. archiwum Polskapress
15 sierpnia trzeba iść do kościoła? Jakie święto jest, 15.08? W Kościele katolickim obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwane też świętem Matki Boskiej Zielnej. To jedno z bardziej znanych świąt maryjnych i ludowych, w trakcie którego święci się plony: kwiaty, zboża, zioła i warzywa. 15 sierpnia to dzień wolny od pracy, ale czy msza 15 sierpnia jest obowiązkowa?

15 sierpnia czy trzeba iść do kościoła?

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to najwyższe rangą święto w Kościele katolickim, czyli jest to tzw. święto nakazane, w trakcie którego wierni mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej. Lista świąt nakazanych została zmodyfikowana w 2003 roku i obejmuje następujące święta:

  • 1 stycznia – Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – Nowy Rok
  • 6 stycznia – Objawienie Pańskie
  • ruchome – Wniebowstąpienie Pańskie – w VII Niedzielę Wielkanocy (nie czwartek)
  • ruchome – Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało (czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej)
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – Matki Boskiej Zielnej
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia – Boże Narodzenie

15 sierpnia czy trzeba iść do kościoła? Jest wyjątek

Choć 15 sierpnia to tzw. święto nakazane, można tego dnia nie uczestniczyć w mszy świętej, pod warunkiem, że weźmie się udział w liturgii sprawowanej wieczorem poprzedniego dnia, czyli 14 sierpnia.

Jakie święto 15 sierpnia?

W liście Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych czytamy:

Pierwsze przykazanie kościelne mówi o świętach nakazanych. W ciągu wieków zmieniała się ich liczba. Wierni w różnych krajach obchodzą ich mniej lub więcej. W niektórych krajach pewne święta zostały za zgodą Stolicy Apostolskiej przeniesione na niedzielę. W Polsce w okresie komunizmu niektóre święta nakazane stały się dniami pracy. Mówiło się o tak zwanych świętach zniesionych. Powodowało to u wiernych wątpliwości sumienia, a praca w te dni niejednokrotnie wręcz uniemożliwiała świętowanie wielkich wydarzeń zbawczych. Pierwsze przykazanie kościelne mówi o świętach nakazanych. W ciągu wieków zmieniała się ich liczba. Wierni w różnych krajach obchodzą ich mniej lub więcej. W niektórych krajach pewne święta zostały za zgodą Stolicy Apostolskiej przeniesione na niedzielę.

15 sierpnia jest w Polsce dniem wolnym od pracy, co gwarantuje pracownikom ustawa o dniach wolnych od pracy. Tego dnia zamknięte są także centra handlowe, większość sklepów oraz urzędy. Tego dnia w małych sklepach mogą jedynie pracować właściciele lub osoby zatrudnione na umowę zlecenie.

Co święci się w kościołach 15 sierpnia?

Święto Wniebowzięcia NMP bywa także nazywane tradycyjnie świętem Matki Boskiej Zielnej i wiąże się z apokryficznym przekazem, według którego apostołowie w grobie Maryi nie znaleźli Jej ciała, ale kwiaty: wianki i lilie. Z legendy zrodził się zwyczaj święcenia 15 sierpnia ziół, kłosów zbóż oraz innych roślin.

Wianki na 15 sierpnia

Własnie 15 sierpnia rolnicy dziękują za plony, a przed kościołami na wsiach i w małych miasteczkach widać procesje z wieńcami i bukietami ułożonymi z polnych kwiatów i kłosów zbóż. W wielu miejscach, m.in. w regionie łódzkim, tym dniu odbywają się parafialne dożynki.

Konferencja Episkopatu Polski przypomina, że największe i najbardziej znane obchody Wniebowzięcia NMP odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi oraz jej Wniebowzięcie, a także w Kalwarii Pacławskiej na Podkarpaciu.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki