Nasza Loteria

Czy 15 sierpnia trzeba iść do kościoła? Jakie święto jest 15 sierpnia? To święto kościelne? 15.08. 20 Wianki na 15 sierpnia

Grażyna Tomala-Tylman
Grażyna Tomala-Tylman
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to najwyższe rangą święto w Kościele katolickim, czyli jest to tzw. święto nakazane, w trakcie którego wierni mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej.
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to najwyższe rangą święto w Kościele katolickim, czyli jest to tzw. święto nakazane, w trakcie którego wierni mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej. archiwum Polskapress
15 sierpnia trzeba iść do kościoła? Jakie święto jest, 15.08? W Kościele katolickim obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwane też świętem Matki Boskiej Zielnej. To jedno z bardziej znanych świąt maryjnych i ludowych, w trakcie którego święci się plony: kwiaty, zboża, zioła i warzywa. 15 sierpnia to dzień wolny od pracy, ale czy msza 15 sierpnia jest obowiązkowa?

15 sierpnia czy trzeba iść do kościoła?

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to najwyższe rangą święto w Kościele katolickim, czyli jest to tzw. święto nakazane, w trakcie którego wierni mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej. Lista świąt nakazanych została zmodyfikowana w 2003 roku i obejmuje następujące święta:

  • 1 stycznia – Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – Nowy Rok
  • 6 stycznia – Objawienie Pańskie
  • ruchome – Wniebowstąpienie Pańskie – w VII Niedzielę Wielkanocy (nie czwartek)
  • ruchome – Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało (czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej)
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – Matki Boskiej Zielnej
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia – Boże Narodzenie

15 sierpnia czy trzeba iść do kościoła? Jest wyjątek

Choć 15 sierpnia to tzw. święto nakazane, można tego dnia nie uczestniczyć w mszy świętej, pod warunkiem, że weźmie się udział w liturgii sprawowanej wieczorem poprzedniego dnia, czyli 14 sierpnia.

Jakie święto 15 sierpnia?

W liście Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych czytamy:

Pierwsze przykazanie kościelne mówi o świętach nakazanych. W ciągu wieków zmieniała się ich liczba. Wierni w różnych krajach obchodzą ich mniej lub więcej. W niektórych krajach pewne święta zostały za zgodą Stolicy Apostolskiej przeniesione na niedzielę. W Polsce w okresie komunizmu niektóre święta nakazane stały się dniami pracy. Mówiło się o tak zwanych świętach zniesionych. Powodowało to u wiernych wątpliwości sumienia, a praca w te dni niejednokrotnie wręcz uniemożliwiała świętowanie wielkich wydarzeń zbawczych. Pierwsze przykazanie kościelne mówi o świętach nakazanych. W ciągu wieków zmieniała się ich liczba. Wierni w różnych krajach obchodzą ich mniej lub więcej. W niektórych krajach pewne święta zostały za zgodą Stolicy Apostolskiej przeniesione na niedzielę.

15 sierpnia jest w Polsce dniem wolnym od pracy, co gwarantuje pracownikom ustawa o dniach wolnych od pracy. Tego dnia zamknięte są także centra handlowe, większość sklepów oraz urzędy. Tego dnia w małych sklepach mogą jedynie pracować właściciele lub osoby zatrudnione na umowę zlecenie.

Co święci się w kościołach 15 sierpnia?

Święto Wniebowzięcia NMP bywa także nazywane tradycyjnie świętem Matki Boskiej Zielnej i wiąże się z apokryficznym przekazem, według którego apostołowie w grobie Maryi nie znaleźli Jej ciała, ale kwiaty: wianki i lilie. Z legendy zrodził się zwyczaj święcenia 15 sierpnia ziół, kłosów zbóż oraz innych roślin.

Wianki na 15 sierpnia

Własnie 15 sierpnia rolnicy dziękują za plony, a przed kościołami na wsiach i w małych miasteczkach widać procesje z wieńcami i bukietami ułożonymi z polnych kwiatów i kłosów zbóż. W wielu miejscach, m.in. w regionie łódzkim, tym dniu odbywają się parafialne dożynki.

Konferencja Episkopatu Polski przypomina, że największe i najbardziej znane obchody Wniebowzięcia NMP odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi oraz jej Wniebowzięcie, a także w Kalwarii Pacławskiej na Podkarpaciu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

III Konwój św. Mikołaja przemierzy nie tylko powiat szczecinecki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki