MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy będzie nowe świadczenie dla emerytów? Czternasta emerytura, ile można dostać? Zobacz, kto dostanie czternastą emeryturę? 28.05.2021

Andrzej Gębarowski
Andrzej Gębarowski
Trzynastki trafią do emerytów w tych samych terminach, w których otrzymują normalne kwietniowe świadczenia
Trzynastki trafią do emerytów w tych samych terminach, w których otrzymują normalne kwietniowe świadczenia
Czy będzie nowe świadczenie dla emerytów? Czternasta emerytura, ile można dostać? Zobacz, kto dostanie czternastą emeryturę? Zobacz, ile wyniesie! Ile otrzymają emeryci w 2021 roku? Aktualna „emerytura plus” to dodatkowa wypłata tzw. trzynastej emerytury, na którą w 2021 roku mogą liczyć seniorzy. Nazwa wzięła się od tak właśnie określonej ustawy, uchwalonej przez Sejm w 2019 roku, która to ustawa po raz pierwszy wprowadziła trzynastą emeryturę jako dodatkowe jednorazowe świadczenie. Często pod pojęciem „emerytury plus” rozumie się też łącznie trzynaste i czternaste świadczenie.

Czy będzie nowe świadczenie dla emerytów? Czternasta emerytura, ile można dostać? Zobacz, kto dostanie czternastą emeryturę?

Podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku, emeryci otrzymają w tym roku nie tylko trzynastą, ale i czternastą emeryturę. Oba świadczenia wyniosą 1250 zł brutto (ok. 1022 zł netto), czyli o 50 zł więcej niż w 2020 roku. Wypłata trzynastej emerytury nastąpi w kwietniu, zaś termin wypłaty czternastej wyznaczono ustawą sejmową na listopad.

Dodatkowa trzynasta emerytura będzie dla wszystkich uprawnionych emerytów i rencistów, natomiast czternasta ma być uzależniona od dochodów.

Trzynasta emerytura przysługuje - powtórzmy - wszystkim emerytom oraz rencistom uprawnionym do tego świadczenia na dzień 31 marca 2021 roku. Aby otrzymać świadczenie, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków. Poza emerytami, trzynastki trafią do szesnastu grup osób pobierających świadczenia.

Dodatkowe świadczenia trafią do emerytów w tych samych terminach, w których otrzymują normalne świadczenia. Wypłaty nastąpią zatem w dniach 5., 6., 10., 15., 20. lub 25. kwietnia. Na koncie pojawi się wtedy kwietniowa „zwykła” emerytura powiększona o trzynastkę w wysokości minimalnej emerytury, czyli około 1022 zł netto. 

Czternasta emerytura

W 2021 roku do emerytów trafi także czternasta emerytura. Zgodnie z przyjętą w styczniu ustawą, pełne świadczenie w wysokości emerytury minimalnej będzie przysługiwać osobom, które otrzymują świadczenia w wysokości 2.900 zł brutto lub mniej. Powyżej tego pułapu czternastka będzie pomniejszona o kwotę nadwyżki ponad 2.900 zł. Czyli jeśli ktoś otrzymuje 3.100 zł brutto, należeć mu się będzie czternastka w wysokości 1.250 minus 200 zł nadwyżki, zatem 1.050 zł brutto.

Jak już wspomnieliśmy, czternasta emerytura zostanie wypłacona w terminie wypłaty listopadowych świadczeń. W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 r. – w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – oraz w styczniu 2022 r. – w przypadku kwartalnie wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

Rząd szacuje, że czternastą emeryturę otrzyma ok. 9,1 mln osób. Zdecydowana większość, bo aż 7,9 mln osób otrzyma wypłatę w pełnej wysokości.

Zobacz również

Luzowanie obostrzeń od 28 maja! Co będzie otwarte w Łodzi?

Zawalił się strop budynku. Ranny został 18-latek

Zamordowany 11-latek z Katowic nie był pierwszą ofiarą Tomasza M.?

Łódzkie: Dwie osoby wypadły z balkonu!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki